ضمایر در حقیقت برای جلوگیری از تکرار اسم بکار برده می شود و بکار بردن آن در جمله باعث زیبایی متن، قصه و یا شعر در زبان فرانسه می شود. اما بکار بردن آن یک سری شاخصه های مختص به خود را دارد که هر کدام به جایگاه درست آن در جمله کمک خواهند نمود.
ضمایر در فرانسه
 در ۹ گروه مختلف دسته بندی شده اند که هر کدام با توجه با مالک، تعداد اسامی و یا جنسیت اسامی می توانند جایگاه متغییر و ویزه این را داشته باشند. این ضمایر در زبان فرانسه شامل موارد زیر هستند:

۱- ضمایر شخصی
اصولا به جای عبارات پرسشی who و what به کار برده می شوند که اگرچه در ظاهر اهمیت خاصی ندارند اما در جمله سازی و زیبایی مکالمات شما تاثیرات بسزایی خواهد داشت.

۲- ضمایر فاعلی شخصی
این ضمایر یکی از آشناترین ضمایر در زبان فرانسه هستند و همه ما در همان ابتدای یادگیری زبان فرانسه و در دوره مقدماتی زبان فرانسه با آنها آشنا می شویم. این ضمایر je, tu و … هستند.

۳- ضمایر مفعولی مستقیم
این ضمایر شامل me/m’، te/t’، le/la/l’، nous، vous و les می شوند که شکل مخفف آنها را نیز برایتان قرار دادیم.

۴- ضمایر مفعولی غیرمستقیم
آنها در زبان فرانسه شامل me, te, lui, nous, vous, leur هستند که در ظاهر در سوم شخص مفرد و سوم شخص جمع با ضمایر معولی مستقیم متفاوت هستند.

۵- ضمایر انعکاسی
کلمات me, te, se, nous و vous همگی از ضمایر انعکاسی هستند که یادگیری آنها اگر چه بسیار مهم است اما باید جایگاه و زمان استفاده از آنها را نیز بلد باشیم تا در نوشتار و گفتارمان به زبان فرانسه دچار حشو نشویم.

۶- ضمایر فاعلی غیرشخصی
این ضمایر خلاصه و کوتاه از کلمات Ce, il تشکیل می شوند. اگر چه کلمه Ce تا حدودی رسمی تر است اما گاهی می توانند این دو به جای هم نیز استفاده شوند.

۷- ضمایر موصولی
وظیفه این ضمایر متصل نمودن یک جمله بدون فاعل به جلمه کامل تر و فاعل دار خواهد بود. Que ضمیر موصولی وابسته و Qui ضمیر موصولی مستقل در زبان فرانسه است.

۸- و…

 

مفرد!

به زبان فرانسه به ضمایر ملکی le pronom possessif نیز گفته می شود که با توجه به جمع یا مفرد بودن اسم و یا جنسیت اسامی متغیر هستند. معادل این ضمایر در زبان فارسی را می توان به صرف این عبارات تشبیه نمود؛ مال من، مال تو، مال او و… . حال به معرفی آنها می پردازیم:

 

۱- اول شخص مفرد

le mien (مفرد مذکر)
la mienne (مفرد مونث)
les miens (جمع مذکر)
les miennes (جمع مونث)

۲- دوم شخص مفرد

le tien (مفرد مذکر)
la tienne (مفرد مونث)
les tiens (جمع مذکر)
les tiennes (جمع مونث)

۳- سوم شخص مفرد

le sien (مفرد مذکر)
la sienne (مفرد مونث)
les siens (جمع مذکر)
les siennes (جمع مونث)

 

جمع!

حال که با اول شخص، دوم شخص و سوم شخص مفرد آشنا شدید بهتر است با صرف اول شخص، دوم شخص و سوم شخص جمع نیز آشنا شوید. یادگیری، حفظ و آشنایی با جایگاه آنها در جملات از موضوعات مهمی هستند که به مرور و با تمرین بیشتر با آنها آشنا خواهید گردید.

 

۱- اول شخص جمع

le nôtre (مفرد مذکر)
la nôtre (مفرد مونث)
les nôtres (جمع مذکر)
les nôtres (جمع مونث)

۲- دوم شخص جمع

le vôtre (مفرد مذکر)
la vôtre (مفرد مونث)
les vôtres (جمع مذکر)
les vôtres (جمع مونث)

۳- سوم شخص جمع

le leur (مفرد مذکر)
la leur (مفرد مونث)
es leurs (جمع مذکر)
les leurs (جمع مونث)

 

یادگیری گرامر فرانسه را با مطالعه و دیدن فیلم فرا بگیرید. این نوع یادگیری در حافظه بلندمدت شما تاثیرگزار و در واقع قوائد را با به صورت ناخودآگاه در ذهنتان ثبت خواهد نمود. بسیاری از کارشناسان زبان بر این موضوع نیز معتقد هستند که گرامر را باید در حین گوش دادن، نوشتن و خواندن یا مکالمه برقرار نمودن فرا گرفت و آموزشی که تنها به یادگیری به شکل سنتی باشد کارساز نخواهد بود.
البته که به کار بردن روش های گوناگون جهت دستیابی به موضوعات گرامری مهم خواهد بود و از این روش ها شاید بهره گیری از اپ فرانسوی، گوش دادن به ترانه ها، پادکست ها و فایل های صوتی و در بخش هایی نیز دیدن فیلم، گزارش خبری و … می توانند نوعی معقول از یادگیری باشند.
آموزشگاه زبان بهین دانش در این راستا از اپ ARE در کنار آموزش آنلاین زبان فرانسه بهره برده و ساعات خالی زبان آموزان را با برنامه ریزی و روش های استاندارد و فکر شده پر نموده است. این اپ در واقع با هدف یادگیری در منزل زبان آموزان تهیه شد و پس از مدتی توانست روش یادگیری آنها را در دست گرفته و به آنها کمک نماید تا برای ساعات خارج از آموزش آنلاین خود، روشی ایده آل بیابند.
موسسه زبان بهین دانش تلاش خود را نمود تا کلاس های آنلاین خود را نیز به بهترین شکل دایر و در نتیجه با روش راکت فرانسه و دوره های همیاد فرانسه این زبان را جذاب تر نماید.