امروز چهارمین جلسه کلاس زبان انگلیسی بزرگسالان (Ess۱) است. کلاس اسنشال ۱ در ساعت۱۶/۴۵ شروع شد. حضور غیاب بعد از ورود استاد انجام گرفت و تکالیف انجام داده شده توسط زبان آموزان با یکدیگر بررسی شده و اشکالات و ابهامات آنها نیز برطرف شد.
چهارمین جلسه این کلاس دوست داشتنی در حالی برگزار می شد که کم کم داشتیم به روزهای پایانی فصل پاییز نزدیک تر می شدیم و این در حالی بود که اصفهان، به خوبی باران را به خود ندیده بود. اما پنجره ی دوست داشتنی کلاس که به سمت حیاط گشوده می شد می توانست از حجم دلتنگی ما کم کرده و دیدن همان باران ریز، ما را به آمدن روزهای خوب نوید بدهد.

IELTS7 Banner 01 8

 

در کلاس

کانت در جایی بیان می کند که شیرین ترین نتیجه دقت و نظم، پیروزی است. این جمله شاید بر می گردد به حال و روز این روزهای علاقه مندان به زبان آموزی. آنهایی که با یک برنامه ریزی دقیق و البته برنامه ای هدفمند، به یادگیری زبان در اصفهان می پردازند، نتایج خود را در قالب پیروزی هایی که کسب می کنند، می بینند. این پیروزی ها می تواند هر قدم کوچک اما مثبتی باشد که در روند آموزش بر می دارند و تفاوت یک فرد تلاشگر با یک فرد بدون هدف، قطعا قابل شناسایی است.
کلاس با آموزش های جدیدی همراه شد و استاد برای تنوع با استفاده از کتاب grammar in use intermediate تمرین هایی اضافه برای شاگردان خود، در نظر گرفتند. گرامر مرتبط با درس (simple present yes no question) آموزش داده شد و خوشبختانه تمامی زبان آموزان در تمرین های کلاس با خواست و اراده خود مشارکت می کردند. بعد از حل تمرین و جلسات پرسش و پاسخ، تستی برای ارزیابی یادگیری دانش آموزان انجام شد. همه سر از پا نمی شناختند و خوشبختانه نتیجه این تست کاملا مثبت بود. نتیجه تلاش و شجاعت زبان آموزان، چیزی فراتر از این پیروزی کوتاه مدت بود.
استاد با شیوه ی تشویق خود، باعث شده بود که در شاگردان خود بیش از پیش احساس تمایل برای شرکت در فعالیت های کلاس بکند. کلاس کاملا با زبان انگلیسی اداره می شد و زبان آموزان بعد از جلسه دوم کاملا متوجه این موضوع شده بودند که صحبت کردن دست و پا شکسته و حتی اشتباه به زبان انگلیسی بسیار بهتر از فارسی صحبت کردن است.
اصول کلاس به این شیوه بود که همه باید کار با کتاب های دیکشنری انگلیسی به انگلیسی را فرا بگیرند و شجاعت صحبت کردن به زبان انگلیسی را کسب می کردند.

 

 

یادگیری زبان به صورت کاربردی!

برای اینکه زبان آموزان متوجه ساختار گرامری و کاربرد آن در دنیای واقعی بشوند، کلیپی برای آنها پخش شد که تمام ساختار گرامری که یاد گرفته بودند را در موقعیت های مختلف، مورد استفاده قرار می داد.
زبان آموزان نحوه استفاده از این گرامر و چگونه استفاده کردن ان را در قالب فیلم، مشاهده کردند و این بهترین روش آموزش گرامر زبان انگلیسی در آن موقعیت بود.
استفاده کاربردی از لغات و گرامر جدید، می تواند یادگیری آسان زبان انگلیسی را به زبان آموزان هدیه بدهد. بهتر است گرامر را به صورت ناخودآگاه و در حین تماشای یک فیلم یا توجه به مکالمه دو فرد بومی فرا بگیریم و از یادگیری از طریق حفظ کردن فرمول های گرامری، خودداری بکنیم.

 

 

استراحتی چنین شیرین!

زبان چیزی جز مرور و تکرار نیست و باید به زبان آموزان این فرصت داده شود تا چیزهای را که در این مدت آموزش دیده اند را مرور کرده و خود و اطلاعات خود را به چالش بکشند. بنابراین ما این زمان را برای زبان آموزان خود به عنوان ساعت استراحت، فراهم می کنیم تا همراه با بازی و سرگرمی، هم از اتلاف ساعات کلاس جلوگیری بکنیم و هم زبان آموزان بتوانند کمی خستگی به در بکنند و البته درس های جلسات قبل و گاها ترم های قبل، مرور بشود.  استاد با حروف الفبای انگلیسی بازی ای طراحی کردند که تمام ذهن زبان آموزان را درگیر کرده و باعث یک ورزش ذهنی عالی برای آنها می شد. آموزش زبان همراه با بازی، بیشترین نتیجه را برای استاد و شاگردان به وجود آورده بود. کلاس از ابتدا تا انتها با سرگرمی پیش رفت و من شگفت زده از این حجم انرژی از همه بچه ها بودم…

 

ذره را تا نبود همت عالی حافظ/ طالب چشمه خورشید درخشان نشود.

 

 

در پایان

یک مکالمه زبان انگلیسی  واقعی توسط زبان آموزان به صورت دوتایی و نمایشی در کلاس انجام شد و برای اینکه حجم تکالیف در منزل آنها را اذیت نکند و معلم متوجه شود که آیا مطالب آموزش داده شده را یاد گرفته اند یا نه، بخش هایی از کتاب کار که مرتبط با موضوع درس امروز بود را، به عنوان تکلیف در کلاس و با نظارت معلم انجام دادند و اگر اشکالی نیز در این مرحله وجود داشت نیز برطرف شد.
استاد از زبان آموزان خواست که برای جلسه بعد و چگونگی ارائه کلاس نظر بدهند تا بتوانند جلسات دیگر را هم به همین شیوه با شور و شوق و البته کسب نتایج خوب، برگزار بکنند.

این کلاس راس ساعت ۱۸/۱۵ به صورت رسمی پایان یافت و همه زبان آموزان با صدای زنگ، با جملات متنوع به خداحافظی و خوش و بش های پایانی پرداختند.
انواع خداحافظی به زبان انگلیسی
 و تنوع در جملات، نشان از آمادگی خوب آنها می داد و همه با جملات طولانی و البته مثبت به خداحافظی و آرزوهای خوب برای همدیگر پرداختند. دیدن پیشرفت در مکالمه آنها، برای من بسیار قابل تحسین بود و استاد نیز که به این حجم از ذوق و شوق آنها پی برده بودند، هر روز جملات و اصطلاحات جدید در زبان انگلیسی  را به آنها یاد می دادند و در شروع و پایان کلاس از آنها استفاده می کردند که البته این موضوع با استقبال آنها مواجه شده بود.
آموزش به این روش می تواند برای زبان آموزان کاربردی تر باشد چرا که در یک محیط واقعی و کاربردی، یادگیری نتیجه بهتری را برای زبان آموزان رقم می زند. نظر شما چیست؟ آیا شما سلام و احوالپرسی به زبان انگلیسی  یا حال و احوال کردن به این زبان را از دوران متوسطه که فرا گرفته اید، فراموش کرده اید؟ آیا اسم میوه ای مانند سیب به انگلیسی یا موز به زبان انگلیسی را از یاد برده اید؟ نه. چرا که به شما این اسامی در محیط های واقعی آموزش داده شده است و بارها و بارها برای شما تکرار شده اند.
در پایان بهتر است یادتان باشد چیزی که در یادگیری زبان  مهم است؛ صبر و بردباری شماست. برای یادگیری تلاش کنید، از پا ننشینید اما صبور باشید و سعی کنید گام به گام پیش بروید تا به مقصد مورد نظر خود برسید.