به دلایل مختلفی از جمله مهاجرت تعداد افرادی که قصد یادگیری زبان روسی را دارند روز به روز در حال افزایش می باشند اما زبان روسیه چیست؟ از چه زبانی برای مکالمه با یک دیگر استفاده می کنند؟ باید گفت که زبان کشور روسیه، روسی می باشد. این زبان از خانواده اسلاوی شرقی است. کشور روسیه پهناورترین کشور جهان در اوراسیا می باشد. این کشور در آسیای شمالی و اروپای خاوری واقع شده است. و با اقیانوس آرام شمالی، اقیانوس منجمد شمالی و دریای خزر، سیاه و بالتیک مرز آبی دارد. به دلیل پهناور بودن، اختلاف زمانی غربی ترین منطقه با شرقی ترین منطقه روسیه 9 ساعت می باشد اما بیشتر مساحت این کشور را مناطقی خالی از سکنه تشکیل داده است. جالب است بدانید که کشور روسیه به دو بخش روسیه اروپایی و روسیه آسیایی تقسیم شده است. پایتخت کشور روسیه، مسکو می باشد که در بخش اروپایی قرار دارد.

زبان رسمی کشور روسیه

در جواب سوال زبان روسیه چیست؟ باید گفت که زبان رسمی کشور روسیه، زبان روسی می باشد اما 27 زبان دیگر در مناطق مختلف این کشور رواج دارد. زبان روسی، پرگویش ترین زبان اروپا و مقام هشتم را در میان پر گوینده ترین زبان ها به خود اختصاص داده است.
زبان روسی از خانوده اسلاو شرقی زبان های هندو اروپایی می باشد. این زبان به دلیل اینکه جزء زبان های هندواروپایی است باعث شده به زبان های بالتیکی نزدیک باشد. همه ما می دانیم که زبان های که در حال حاضر توسط ما مورد استفاده قرار می گیرد در گذشته بدین شکل نبوده و در سده های مختلف دچار تغییرات بسیاری شده اند. برای مثال زبان روسی در سده 4 تا 6 میلادی دچار تغییرات بسیاری شده است و زبان روسی باستان از زبان های روسی، بلاروسی و اوکراینی بوده است و زبان روسی که در حال حاضر رواج دارد در سده 16 به وجود امده است.
زبان روسی زبان مادری 145 میلیون نفر می باشد و حدود 110 میلیون نفر از آن به عنوان زبان دوم استفاده می کنند. زبان روسی در میان کشورهای بلاروس، قرقیزستان، قزاقستان و جمهوری خودمختار کریمه رواج دارد. زبان رسمی کشور روسیه یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل متحد می باشد. ادبیات کشور روسیه بسیار غنی است و دارای نویسندگان بزرگی همچون:
آنتون چخوف، ماکسیم گورکی، فیودور داستایوفسکی، الکساندر پوشکین، نیکلای گوگول، ولادیمیر ناباکوف و… می باشد.

کشورهای روس زبان

 • بلاروس
 • قرقیزستان
 • قزاقستان
 • جمهوری خودمختار کریمه
 • اوکراین
 • گرجستان
 • ارمنستان
 • جمهوری آذربایجان
 • تاجیکستان
 • ازبکستان
 • ترکمنستان
 • اسرائیل

حقایقی درمورد زبان روسی

 • افرادی که قصد فضانورد شدن را دارند باید بر زبان روسی تسلط داشته باشند؛ چراکه کشور روسیه یکی از کشورهای پیشتاز در زمینه هوا فضا می باشد و زبان روسی، زبان بین المللی در میان فضانوردان است.
 • در آن زمان تعداد آلمانی های ساکن در کشور روسیه بسیار زیاد بوده است اما توانایی صحبت به این زبان را نداشتند به همین علت کلمه نمتسکی را به آن ها نسبت می دادند. کلمه نمتسکی به معنای ساکت و کودن می باشد.
 • اسامی در زبان روسی از سه بخش (نام، نام خانوادگی و نام تباری) تشکیل شده است. نام تباری برای پسرها Ovich و برای دخترها Ovna می باشد.
 • تعداد زیادی از لغات به کار رفته در زبان روسی شباهت بسیار زیادی با زبان انگلیسی دارد.
 • گرامر زبان روسی بسیار پیچیده تر از دیگر زبان ها می باشد. به گونه ای که خود مردم کشور روسیه در به کارگیری صحیح آن ها دچار مشکل می شوند.
 • در زبان روسی هیچ کلمه ای با حرف A شروع نمی شود.
 • با تغییر پیدا کردن تلفظ کلمات زبان روسی، معنای آن نیز تغییر پیدا می کند.
 • در زبان روسی ساختار جمله اهمیت چندانی ندارد و یک جمله را به شکل های مختلفی به کار می برند.
 • اعداد زبان روسی ساختار جالبی دارند برای مثال عدد یک در زبان روسی می تواند معنای تعداد بیشتر از یک نفر را به خود اختصاص دهد.

تفاوت زبان روسی و بلاروسی

زبان روسی، بلاروسی و اوکراینی با یک دیگر شباهت بسیار زیادی دارند. طبق آماری که اعلام شده است، 72 درصد از مردم بلاروس به زبان روسی صحبت می کنند و تنها 11/9 درصد مردم به زبان بلاروسی به صحبت می پردازند.
گفته می شود که میان زبان روسی و بلاروسی تفاوت زیادی وجود ندارد اما کارشناسان و زبان شناسان این دو زبان را از یک دیگر جدا کرده اند. در صورتی که قصد ادامه تحصیل در کشور بلاروس را دارید باید به یادگیری زبان روسی اقدام نماید؛ چراکه زبان روسی رواج بیشتری را در اکثر محیط ها و ارگان های کشور بلاروس دارد.

معرفی رشته زبان روسی

زبان روسی در ایران یکی از رشته های پر طرفدار می باشد. در مقطع کارشناسی زبان روسی دارای دو گرایش زبان و ادبیات روسی و مترجمی زبان روسی می باشد. این زبان در دانشگاه های:
تهران، شهید بهشتی، علامه طباطبایی، الزهرا، فردوسی، گیلان، مازندران پذیرش دارد.

بهترین روش یادگیری زبان روسی

از آنجایی که یادگیری زبان روسی از همه نظر به خصوص اقتصاد و سیاست اهمیت بالایی پیدا کرده است، بهتر است که برای آموزش و یادگیری این زبان از روش ها و متدهای به روز و نتیجه بخش استفاده کرد. افرادی که قصد کار در محیط های مثل هوا فضا را دارند تسلط داشتن بر این زبان برای آن ها به یک اولویت تبدیل می شود. آموزش زبان روسی در سایت زبان احمدرضا ابراهیمی به صورت تخصصی و حرفه ای در حال برگزاری می باشد. احمدرضا ابراهیمی بر اساس اصول روانشناسی و مدیریت فردی به طراحی دوره ای به نام، دوره راکت اقدام کرده است. این دوره به دو صورت VIP Rocket (آموزش زبان روسی در 50 روز) و Tailored Rocket (آموزش زبان روسی در 50 جلسه) در حال برگزاری می باشد. دلیل اینکه دوره راکت به دو صورت برگزار می شود این است که داوطلبان حق انتخاب بیشتری را داشته باشند و بر حسب نیازهای زبانی و شرایط خود دست به انتخاب زنند.
اساتید دوره راکت بعد از گذر از آموزش های لازم آماده آموزش و تدریس زبان روسی به شما عزیزان شده اند. از آغاز تا پایان دوره اساتید از شما حمایت و پشتیبانی کاملی خواهند داشت. دوره راکت از طریق سریال های روسی به آموزش زبان آموزان می پردازد و لحظات آموزشی متفاوت و منحصر به فردی را برای فراگیران خود رقم می زنند. آموزش زبان روسی با فیلم و سریال دارای مزایای بسیار زیادی می باشد یکی از این مزایا نیتیو لایک شدن فراگیران می باشد. اگر بخواهیم درباره این مزایا به صحبت بپردازیم از موضوع اصلی مقاله دور خواهیم شد اما فراگیران و علاقه مندان به زبان روسی در صورتی که علاقه مند هستند نیتیو لایک شدن را با روش و متد آموزشی دوره راکت شروع کنند، می توانند از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در ارتباط باشند:

_تکمیل فرم مشاوره و ثبت نام در انتهای صفحه
_پشتیبانی آنلاین
_تماس با شماره تلفن 09333558002