IELTS7 Banner 01 8

تدریس جذاب زبان انگلیسی یکی از مهارت های مهم اساتید و معلمین زبان انگلیسی است. در واقع مبحث مسلط بودن به زبان انگلیسی با تدریس به کلی متفاوت است و بسیاری هستند که از اطلاعات بسزایی در زبان انگلیسی برخوردار هستند اما به دلیل اینکه نمی توانند در زمینه تدریس به خوبی عمل نمایند، در حقیقت مدرسان خوبی به شمار نمی آیند.
البته که تدریس هدفمند تدریسی است که همراه با ایجاد انگیزه در زبان آموزان باشد و در نتیجه با جذابیت هایی که در مسیر آموزشی صورت می گیرد، زمینه ساز اتفاقات مثبت در زبان آموزان و مسیر یادگیری شان باشد. تدریس جذاب اما چیست و چه خصوصیاتی به همراه دارد؟ در تدریس جذاب چه افراد و یا لوازمی مهم هستند و تلاش برای دستیابی به این شکل آموزش با چه هدفی صورت می پذیرد؟ برای پاسخ به این سوالات با ما تا پایان این مقاله همراه شوید.

 

روش های خلاقانه در جهت تدریس

۱- تلفیق تدریس با سرگرمی
شاید در توضیح این موضوع انا وارم از اولین مدرسانی باشد که آموزش را به همراه روش های خلاقانه همراه ساخت. این مدرس زبان انگلیسی، در واقع مسیری تازه را در آموزش زبان انگلیسی ایجاد نمود و معتقد بود که برای تاثیرپذیر بودن آموزش نیاز است که به علایق زبان آموزان نیز دقت شود.
تجربه ثابت کرده است که اگر پیش از آموزش سنتی و آموزش با توجه به محتواهای مکتوب، اگر آموزش با نقاشی، موسیقی، بازی یا مواردی مانند دیدن فیلم شروع شود، قطعا نتیجه مطلوب تری را به همراه خواهد داشت و در نتیجه ذهن و حواس زبان آموزان را بیشتر به خود معطوف خواهد کرد.
در واقع زبان آموزان در هر رده سنی با ادغام روش های خلاقانه در آموزش، بیش از سایر روش ها، به شکل بهتری زبان انگلیسی را فرا می گیرند. گاهی ساخت یک مجسمه ساده در توصیف یک واژه یا عبارت، می تواند بیش از تکرار این لغت تاثیرگزار واقع گردد.

۲- هدف گزاری در تدریس
هدفگزاری و ایجاد فرصت های جذاب برای زبان آموزان نتایج مثبتی را به همراه خواهد داشت. در واقع تشویق زبان آموزان به ارسال ایمیل به یک فرد سرشناس، معرفی خود به صورت مکتوب یا مکالمه در صفحه موسسه زبان، ترغیب زبان آموزان برای ساخت یک نشریه یا روزنامه در موسسه و تلاش برای چاپ یا اشتراک آن با سایر افراد و مواردی اینچنینی همگی می توانند یک تدریس خلاقانه را به همراه داشته باشند که زبان آموزان را برای بهتر شدن و قدم های مثبت، تشویق و ترغیب نمایند.

 

۳- یادگیری به روش راکت
راکت یکی از ویژه ترین روش های آموزشی زبان است که علاوه بر آموزش زبان، بر آموزش سایر مهارت های یادگیری زبان آموزان اصرار دارد. این دوره ویژه در واقع آموزش نامحدود زبان انگلیسی در ۵۰ روز را به همراه دارد که در این دوره آموزش ها با توجه به نیاز و سبک یادگیری هر فرد و به شکل خصوصی صورت می پذیرد.
در واقع هر یک از اساتید برای آموزش به روش راکت نیاز به گذراندن دوره های تخصصی دارند تا بتوانند با هدف مند نمودن آموزش های خود و آموزش با روش های خلاقانه ای که در این دوره آموزش داده می شود، شکلی نوین از یادگیری را در زبان آموزان ایجاد نمایند. در این دوره اساتید حکم راهبران آموزشی را دارند و در واقع می توان گفت که این دوره یک دوره زبان آموز محور است که اجازه بروز استعداد و خلاقیت را به زبان آموزان می دهد.
دوره های تربیت مدرس راکت یک دوره کوتاه مدت نیست و در واقع هر یک از اساتید برای انعطاف پذیری در حوزه آموزش زبان انگلیسی، به صورت هفتگی و ماهانه، با شرکت در دوره های ویژه ای که برای این هدف تهیه دیده شده است، مهارت ها و توانایی های خود را به روز می نمایند.

۴- ایجاد فضای آموزشی خلاق
محیط های آموزشی خلاق تنها به کلاس های درس ختم نمی شوند و در واقع باید پذیرفت گاهی باید از چهارچوب های کلاس خارج شده و به زبان آموزان اجازه دهیم تا در فضایی جدیدتر و خارج از موسسات، یادگیری زبان را در پیش بگیرند. ایجاد اردوهای ماهانه، بهره گیری از لوازم و محتواهای آموزشی هدفمند، بهره گیری از فیلم ها و کلیپ های جذاب و… همگی به ایجاد فضایی هدفمند کمک خواهند نمود و تدریس را به بخشی شیرین و طبیعی تبدیل خواهد نمود.

 

۵- آموزش ضرب المثل های انگلیسی
ضرب المثل های انگلیسی اصولا از مواردی هستند که زبان آموزان اصولا خود به تنهایی به یادگیری آنها می پردازند و کمتر به این موارد در آموزش در موسسات پرداخته می شود. اما اگر زمانی از ساعات دوره ها به آموزش ضرب المثل ها و یا جک های انگلیسی صرف شود، در واقع آموزش را با تدریس خلاقانه گره زده خواهیم زد و در نتیجه فضایی جذاب را برای علاقه مندان نیز فراهم خواهیم آورد.

۶- ساخت نشریه آنلاین
ایجاد فضایی در جهت نشان دادن بهتر زبان آموزان و کمک به آنها می تواند در ترغیب هر یک از آنها در یادگیری بهتر و اصولی تر همراه شود. ایجاد نشریه آنلاین، اشتراک دانسته های آنها با افراد دیگر در سایت و یا صفحات مجازی موسسه، ترغیب آنها برای یک بیوگرافی آنلاین از خود و توانایی هایشان، همه و همه از مواردی هستند که می توانند در زبان آموزان ایجاد انگیزه نمایند.

 

۷- معرفی فیلم، سایت، اپلیکیشن و…
گاهی اطلاعات دادن به زبان آموزان به همان اندازه که آموزش ها مثمر ثمر هستند، تاثیرگزار خواهند بود. در واقع آگاهی بخشیدن به زبان آموزان از آنها افرادی سرزنده تر، پر انرژی تر و راغب تر را خواهد ساخت که در اعتمادبنفس و خودباوری هر یک از آنها مثبت واقع خواهد شد.
برخی از اساتید تنها آموزش های خود را به آموزش های یک تا ۲ ساعته موکول می کنند و در حقیقت از اطلاعات دادن، راهنمایی کردن و ایجاد مشاوره در حوزه آموزشی طفره می روند. در واقع بخشی از تدریس، ارتباط درست و بجا با زبان آموزان است و این خود در یادگیری آنها تاثیرات بسزایی را ایجاد خواهد نمود.

۸- تعریف خاطرات شخصی
صحبت کردن در مورد خاطرات خوشایند، طنز و گاهی نیز آموزش دهنده، می تواند بخشی از تدریس خلاقانه باشد. صحبت کردن و ترغیب زبان آموزان برای شرکت در این گفتگو، یک هنر است و در واقع زمانی یک فرد می تواند به یک استاد مبدل شود که بتواند ارتباطی هدفمند و آگاهانه را با زبان آموزان خود رقم بزند.

 

در تدریس جذاب و راغب نمودن زبان آموزان تنها اساتید نیستند که تاثیرگزار هستند و در واقع مدیران یک موسسه و پرسنل آن نیز به همان اندازه تاثیرگزار خواهند بود. مدیرانی که خود به زبان های مختلف آشنا هستند بیش از مدیران معمولی می توانند این تاثیر را ایجاد نمایند و البته که مدیران دغدغه مند قطعا در این مسیر بوجود آورنده محیطی آرام و بدور از استرس و دغدغه خواهند بود و کمک می کنند تا اساتید از مسائل مالی، زمان کلاس ها و … رضایت داشته و تمرکز خود را تنها بر روی آموزش صحیح و تنوع سازی در این حیطه بگذارند.
موسسه احمدرضا ابراهیمی هموراه تلاش داشته است تا با ایجاد دوره هایی کاملا رایگان برای اساتید خود، فضایی درست را در جهت بهبود مسیر تدریسشان رقم بزند. مدرس دوره های تربیت مدرس زبان های خارجه در این موسسه، احمدرضا ابراهیمی است که با ایجاد سیستم آموزشی رامیت و برگزاری دوره های تربیت مدرس رامیت و همچنین دوره های تربیت مدرس راکت، زمینه ساز اتفاقات مثبت و گام های مستحکم در این حوزه است.
در این دوره ها به نحوه آموزش طرح درس در دوره های همیاد و راکت پرداخته می شود و همچنین به اساتید کمک می شود تا با ایجاد اتاق فکر و صحبت از دغدغه ها و مسائلی که در تدریس با آنها مواجه می شوند، فضایی دوستانه و تعاملی را رقم زده و در این حوزه با کمک و هم فکری هم به رفع نیازهای زبان آموزان به شکلی کارشناسی شده بپردازند.
در این دوره ها از متدهای آموزشی نوین، لوازم کمک آموزشی به روز، روش های آموزشی درست و… به مراتب پرداخته می شود و همین امر در بهبود روش تدریس اساتید به شکل ویژه ای تاثیرگزار خواهد بود. اگر شما عزیزان نیز علاقه مند به شرکت در دوره های تربیت مدرس موسسه احمدرضا ابراهیمی هستید و تدریس زبان انگلیسی را در لیست آرزوهای خود دارید، فارغ از سن و محدودیت های مکانی، می توانید علاوه بر یادگیری زبان انگلیسی با روش آموزش زبان انگلیسی در ۵۰ روز، در دوره های تربیت مدرس به صورت آنلاین نیز شرکت نموده و در نتیجه در هر سنی که هستید رویای خود را به واقعیت تبدیل نمایید.
همکاران و مشاوران آموزشی ما به صورت تمام وقت آماده ارائه خدمت به شما عزیزان هستند و شما می توانید از طریق پشتیبانی سایت و یا با تکمیل بخش زیر اقدام به دریافت مشاوره نموده و اطلاعات تکمیلی تر را کسب نمایید. د صوت تمایل به صفحه اینستاگرام ما رجوع نمایید و روند یادگیری زبان در طی ۵۰ جلسه را با ما به تماشا بنشینید.