در این مقاله علاوه بر نحوه یادگیری زبان ترکی استانبولی شما را با بخش های جذاب کشور ترکیه نیز آشنا می کنیم. در همین ابتدا باید بگویم که اگر تصمیم به یادگیری این زبان دارید، خوشحال باشید چرا که دستور زبان ترکی بسیار با قائده است و این خود دلیلی بر این موضوع است که یادگیری زبان ترکی استانبولی بسیار راحت است و شما نیاز ندارید بعد از گذشت مدت ها تازه بفهمید که چرا این کلمه را به صورت مذکر نوشته اند یا… . چرا که در زبان هایی مانند زبان اسپانیایی یا زبان فرانسه برای کلمات جنسیت مشخص شده است و دستور زبانی جنیسیت محور دارند.

IELTS7 Banner 01 8

از موارد دیگری که می شود به آسان بودن این زبان اشاره کرد، دایره لغات زبان ترکی است. زبان ترکی استانبولی نیز مانند زبان فارسی دایره لغات محدودی دارد و برای هر کاری یک فعل معین بکار برده می شود. در زبان ترکی استانبولی شما قرار نیست با کلماتی آشنا شوید که در جاهای مختلف معانی متفاوتی دارند.

این زبان این روزها از جذابیت ویژه ای برخوردار است؛ چرا که بعد از ایران گردی، ترکیه و استانبول حرف اول را در مسافرت های و تورهای تفریحی ما ایرانیان می زنند و به دلیل جذابیت های ویژه ای که این کشور و بلاخص شهر توریستی آن استانبول دارد ما این روزها بیش از پیش نسبت به یادگیری این زبان احساس نیاز می کنیم. یادگیری زبان دوم علاوه بر مزایای زیاد خود، یک ورزش مهم برای مغز انسان است. پیامبر اکرم (ص) در حدیثی درباره یادگیری می فرمایند: ” علم را یاد بگیرید ولو اینکه در چین باشد! “

 

یادگیری حروف الفبا در زبان ترکی استانبولی
حروف الفبای این زبان از ۲۹ حرف تشکلیل شده است و این زبان یک بخش از زبان های Turkic است . این زبان تحت تاثیر زبان عربی و فارسی دستخوش تغییراتی شد اما در زمان آتاتورک بخشی از کلمات فارسی و عربی این زبان جای خود را به کلمات لاتین داد. الفبای این زبان داری ۲۱ حرف صامت و ۸ حرف مصوت است.
در زمان عثمانی زبان ترکی عثمانی که بیش از ۸۰ درصد از کلمات خود را از زبان فارسی و عربی وام گرفته بود، زبان تحصیل کرده ها و درباریان آن زمان بوده است. اما اکنون با تلاش هایی که زبان شناسان کشور ترکیه انجام داده اند، تعدادی از کلمات عربی به کل از زبان کشور ترکیه حذف شدند.
اگر شما قصد سفر به کشور ترکیه را دارید به تعدادی از جملات پرکاربرد ترکی در سفر که در بخش زیر گردآوری شده است توجه نمایید:

 

Merhaba : سلام
Tesekkur ederim : متشکرم (رسمی)
Sagol : تشکر (غیر رسمی)
Afedersiniz : ببخشید
Lutfen : لطفا
!Serese : بسلامتی
Hosca kal : خداحافظ
Hesab lutfen : صورتحساب رو بدید لطفا

?Banyo nerede : حمام کجاست
Evet : بله
Hayir :
Bu : این
Su : آن به
Cok iyi : خیلی خوب
Guzel : زیبا
Lezzetli : خوشمزه

 

بسیاری از موسسات آموزش زبان، زبان ترکی را به روش ها سنتی و البته حضوری به زبان آموزان آموزش می دهند اما طی ۲ دهه تجربه احمدرضا ابراهیمی و آشنایی او با دغدغه هایی که زبان آموزان داشتند شکلی تازه از آموزش زبان ترکی طراحی و با عنوان های راکت زبان ترکی و همچنین دوره های همیاد ترکی استانبولی وارد حوزه آموزشی گردید.
این دوره ها جز دوره های آموزش آنلاین زبان ترکی هستند که با پشتیبانی آنلاین و دسترسی رایگان زبان آموزان به اپ ARE تمامی بخش های آموزشی با برنامه ای کارشناسی شده به جلو سوق داده شد. دلیل آنلاین شدن دوره ها دسترسی همگانی و البته برابر سازی آموزش برای سایر علاقه مندان فارسی زبان به زبان ترکی بود.
در واقع ما توانستیم با غیرحضوری کردن دوره ها و البته استفاده از روش سیستم آموزشی رامیت دایره وسیعی از زبان آموزان را گرد آورده و رویای آنها را به واقعیت تبدیل نماییم. در این راستا راهبران راکت در کنار ما تمام قد ایستاده اند و زبان آموزان را در اپلیکیشن تخصصی آموزش زبان ترکی و همچنین دوره های طراحی شده حمایت و پشتیبانی می کنند.
برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین آگاهی از زمان ثبت نام دوره ها شما می توانید از طریق پشتیبانی سایت و یا با ثبت مشخصات خود در بخش زیر اقدام به دریافت مشاوره نموده و مشاوره های لازمه را کسب نمایید. التبه که گزارش دوره های آموزش زبان نیز تهیه و در خدمت شما عزیزان قرار گرفته است تا به شکلی شفات به چون و چراهای کلاس ها و دوره های ایجاد شده ما پی ببرید.