IELTS7 Banner 01 8 الفبای زبان روسی,یادگیری الفبای روسی,یادگیری الفبای زبان روسی

آموزش الفبای زبان روسی یکی از چالش هایی است که ما تا به امروز با آن مواجه بوده ایم. بر اساس باور عام زبان روسی یکی از زبان‌های سخت برای یادگیری است و البته مورد توجه زیادی هم قرار نگرفته است ولی باید توجه داشته باشیم که این زبان یکی از زبان‌های رایج دنیاست. این زبان در رتبه‌ی هشتم زبان‌های رایج قرار دارد و در کشورهایی از جمله روسیه، اوکراین، ازبکستان، قزاقستان، تاجیکستان و… زبان رسمی تلقی می شود.
دو نکته ای که می توان به عنوان نکات گیج کننده در یادگیری الفبای روسی از آنها یاد کرد عبارتند از:
_ شکل برخی از حروف روسی کاملا متفاوت و ناآشنا هستند.
_ اگرچه بعضی از حروف شبیه به حروف انگلیسی هستند اما صداهایی متفاوت دارند.
با توجه به مهم بودن این زبان، مخصوصا اهمیت این زبان در علم صنعت و تجارت، یادگیری این زبان، رویای بسیاری از ما در زمینه ایجاد کسب و کار و البته تحصیلات در دانشگاه‌های روسی زبان است. برای همین منظور با کمی تمرین و تکرار روزانه و داشتن هدف و چرایی مهم در یادگیری روزانه، می توانیم یادگیری را برای خود به یک بازی مهیج تبدیل کنیم و از یادگیری گام به گام آن لذت ببریم.

چرا زبان روسی یاد بگیریم؟

اولین نکته که ما را به سمت یادگیری زبان روسی سوق می‌دهد، رایج بودن آن است و بعد از آن اینکه روسیه بزرگترین کشور جهان است و بخش بزرگی از دنیای ما متعلق به کشور روسیه و مردم این کشور است. از مهم ترین دلایل یادگیری زبان روسی این است که زبان روسی جزء زبان‌های رسمی سازمان ملل نیز هست و به همین علت یادگیری این زبان برای ما یک چالش بزرگ و مهم خواهد بود.
ازجمله چالش‌های اساسی برای زبان آموزان، یادگیری الفبای زبان روسی و یا همان الفبای سیریلیک(Cyrillic) می باشد. همانطور که گفتیم در زبان روسی، برخی حروف شکل هایی مانند حروف انگلیسی دارند ولی از لحاظ صدا با یکدیگر فرق دارند و برخی دیگر از حروف بطور کامل متفاوت هستند.

الفبای زبان روسی

الفبای سیریلیک ۳۳ حرف دارد که از بین این ۳۳ حرف ۱۱ حرف صدادار و ۲۰ حرف بی صدا وجود دارد. یادگیری حروف الفبا کمک بسیاری در جهت تلفظ کلمات زبان روسی میکند. حروف صدادار روسی به دو شکل حروف صدادار سخت و حروف صدادار نرم، تقسیم می شوند؛ حروف صدادار در زبان روسی شامل موارد زیر است:

(“А (“a و (“Э (“e و (“У (“oo و (“О (“o و (“Я (“ya و (“Е (“ye و (“Ю (“yoo و (“Ё (“yo

الفبای زبان روسی:

А—» آ
Б—»ب
В—» و(واو)
Г—» گ
Д—» د
Е—» یِ
Ё—» یُ
Ж–» ژ
З—» ز
И—» ای
Й—» ای(کوتاه)
К—» ک
Л—» ل
М—» م
Н—» ن
О—» اُ یا آ کوتاه
П—» پ
Р—» ر
С—» س
Т—» ت
У—» او
Ф—» ف
Х—» خ
Ц—» تس
Ч—» چ
Ш—» ش
Щ—» شچ
Ъ—» – (نشان سخت)
Ы—» ای
Ь—» – (نشان نرم)
Э—» اِ
Ю—» یو
Я—» یا

در بین حروف دو حرف بدون آوا را می‌بینید که نشانه‌ی سختی یا نرمی هستند. در حقیقت این دو حرف روی حرف کنار خود تاثیر گذار هستند. از Ъ زمانی استفاده می‌شود که بخواهیم روی حرفی تأکید ایجاد کنیم و از Ь زمانی استفاده می‌شود که بخواهیم حرف بی صدایی را نرم تر کنیم.
با فراگیری الفبای زبان روسی شما به راحتی میتوانید تلفظ کلمات را حدس زده و از روی آنها بخوانید. الفبای روسی ماننده ریشه هر درخت است و یادگیری آن می تواند شما را در یادگیری اصولی تر و سریع تر یاری رساند. در هر زبانی آموزش الفبای آن از مهم ترین بخش آن زبان محسوب می شود و در تقویت تمامی مهارت های مهم و اصلی زبان، تاثیر بسزایی دارند.
اما نکته مهم دیگری که باید در یادگیری الفبای روسی به آن توجه داشت، حروفی هستند که شکل مشابهی با حروف انگلیسی دارند اما به شکل کاملا متفاوتی تلفظ می شوند. این حروف به ترتیب شامل موارد زیر می باشند:

  • В в – این حرف شبیه حرف “بی” در زبان انگلیسی است اما در زبان روسی صدای “واو” می دهد.
  • Е е – این حرف شبیه حرف “ای” در زبان انگلیسی است اما در زبان روسی صدای “یِ” می دهد.
  • С с – این حرف شبیه حرف “سی” در الفبای انگلیسی است. در زبان انگلیسی حرف سی معمولا صدای “کاف” دارد اما در زبان روسی این حرف صدای “سین” می دهد. الفبای روسی “S” نداشته و این حرف معادل ” اس ” در زبان روسی است.
  • Н н – این حرف شبیه حرف “اچ” در زبان انگلیسی است اما در زبان روسی صدای “نون” می دهد.
  • У у – این حرف شبیه حرف “وای” در زبان انگلیسی است اما در زبان روسی صدای “او” می دهد. در واقع الفبای روسی “U” ندارد و این حرف معادل ” یو ” در زبان روسی است.
  • Х х – این حرف مشابه “ایکس” در زبان انگلیسی است اما در زبان روسی صدای “خ” می دهد.
  • Р р – این حرف شبیه حرف “پی” در زبان انگلیسی است اما در زبان روسی صدای “ر” می دهد.

حال که با بخش مهمی از الفبای روسی آشنا شدیم، می توانیم به یادگیری زبان روسی پرداخته و از هر گام مثبتی که در این راستا بر می داریم، لذت وافر ببریم. در یادگیری زبان دوم چیزی که مهم است مقایسه نکردن خودتان با دیگران است. شما می توانید به گذشته برگشته مثلا به یک هفته پیش و خودتان را تنها با خودتان مقایسه کنید چرا که شما نمی توانید بدون توجه به تلاش و زمانی که صرف یادگیری می کنید خودتان را با همکلاسی های خود مقایسه کنید. لطفا برای یادگیری یک برنامه ریزی دوستانه داشته باشید و خودتان را برای اجرای این برنامه ریزی در هر شرایطی موظف کنید. ازجمله دوره های آموزش زبان روسی و… می توان به دوره های فشرده و آموزش زبان روسی در۵۰روز (فوق فشرده) و آموزش زبان روسی در 50 جلسه (فشرده) که به صورت آنلاین برگزار می شود اشاره کرد. سایت احمدرضا ابراهیمی با داشتن شیوه ای نوین در تدریس و مطالب آموزشی لحظات منحصر به فردی را برای زبان آموزان رقم خواهند زد. و برای هر زبان آموز با توجه به نیاز زبانی آن ها برنامه ریزی خواهد شد. دوره های راکت با پرداختن به چهار مهارت زبان، شما را در کم ترین زمان به یک فرد نیتیو آمریکایی تبدیل می کند.
شما می توانید برای آشنایی از دوره های زبان روسی و نحوه اجرای کلاس های روسی و یا استفاده از مشاوره آموزشی، موسسه زبان احمدرضا ابراهیمی با ثبت مشخصات خود و همچنین ثبت شماره تماس خود، منتظر تماس کارشناسان مشاور ما بوده و از مشاوره رایگان ما بهره مند شوید. ما در تمامی روزهای هفته به جز روزهای تعطیل از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب برای مشاوره به شما عزیزان آماده پاسخگویی هستیم.