IELTS7 Banner 01 8

فاکتورهای مهم در انتخاب زبان کدام است؟ برای انتخاب زبان باید به چه فاکتورهایی بسنده کنیم؟ آیا فاکتورهای مناسبی برای انتخاب زبان دوم ما وجود خواهد داشت؟ و… . شاید پرسیدن این نوع سوال در نگاه اول کمی ساده بنظر بیاید اما واقعیت این است که ما برای هر انتخابی در زندگیمان، نیاز به شناخت و آگاهی داریم و برای این کار بهتر است از تجربه های افراد کارشناس، تجربه های شخصی افراد موفق و یا حتی به هدف خود رجوع کنیم.
در مرحله اول بهتر است که شما هدف خود از یادگیری زبان دوم را بیابید. اغلب افراد در ادامه این بحث می گویند که فعلا هدف خاصی ندارند و به اصرار والدینشان این کار را می کنند و ما به آنها خواهیم گفت که هدف اصلی شما در زندگی چیست؟ یافتن شغلی بهتر، داشتن درآمدی بهتر، تحصیل در دانشگاه های معتبر و یا مهاجرت و سفرهای مهیج به کشورهای خارجه؟
در واقع هر کدام از ما یکی از این اهداف را برای خودمان در زندگی داریم؟ از کودکی دلمان می خواهد دکتر شویم و یا خلبان؟ دلمان می خواهد هر آنچه را که می خواهیم به دست بیاوریم و هزاران مورد دیگر. البته که یادگیری زبان دوم می تواند در رسیدن به خواسته هایتان تاثیرگزار باشد؛ چرا که امروزه تسلط به زبان های دیگر یک مهارت است و بسیاری از شرکت های معتبر در استخدام کارکنان خود، این مزیت را در اولویت استخدام هایشان قرار می دهند. ما نیز به همین جهت و به دلیل اهمیتی که این موضوع دارد، برآن شدیم تا مقاله ای را تحت عنوان «فاکتورهای مهم در انتخاب زبان کدام است؟» را تهیه و به شما عزیزان تقدیم نماییم.

 

فاکتورهای مهم در انتخاب زبان!

– شناخت هدف
اولین و اساسی ترین چیزی که در این راستا باید به آن بپردازید، شناخت هدفتان از یادگیری زبان است. همانطور که در بالا نیز اشاره ای اجمالی کردیم، بهتر است که بدانید برای چه منظوری علاقه مند به یادگیری زبان شده اید؟ آیا تمایل دارید که به کشورهای همسایه سفر کنید؟ آیا انتخاب خاصی در مهاجرت به سایر کشورها دارید؟
به طور مثال اگر شما علاقه مند به سفر و یا مهاجرت به کشور ترکیه هستید بهتر است بدانید که زبان انگلیسی نمی تواند به شما کمک چندانی بکند. چرا که ترکیه اگرچه افراد بسیاری را مسلط به زبان انگلیسی دارد اما به طور کلی بیشتر مردم این کشور با زبان رسمی کشورشان یعنی زبان ترکی استانبولی، سخن می گویند و شما نمی توانید انتظار داشته باشید که با زبان انگلیسی بتوانید از عهده تمامی کارهای شخصی خود در این کشور برآیید.
یا به طور مثال شاید شما آرزو دارید که در یکی از دانشگاه های معتبر از جمله کمبریج شروع به ادامه تحصیل کنید، به طبع در این صورت شما نیاز به یادگیری زبان انگلیسی دارید و بهتر است که برای این نیازتان، اقدام به یادگیری های اساسی نمایید.
در نهایت بهتر است که هدفتان را مشخص و اگر آگاهی های لازم را ندارید با کارشناسان آکادمی زبان بهین دانش، جهت مشاوره درباره انتخاب زبان و یا دوره متناسب با خواسته هایتان، به مکالمه پرداخته و در نهایت به یک نتیجه اساسی برسید.

– نزدیکی زبان مبدا با زبان هدف
یکی دیگر از فاکتورهایی که می توان آن را بی تاثیر در انتخاب زبان ندانست این است که برای یادگیری راحت تر و بهتر زبان، اصولا افراد تلاش دارند تا زبانی را انتخاب نمایند که از الفبا و فاکتورهایی شبیه به زبان مادری شان برخوردار است. برای توضیح این بخش می توان به این نکته اشاره داشت که، به طبع یادگیری زبان عربی برای ما بسیار آسان تر از زبان چینی است؛ چرا که الفبای زبان عربی بجز در بخش های محدودی شبیه به زبان ما است و از دیگر مزیت های آن این است که این زبان به صورت های مختلف در کتاب های درسی ما گنجانده و البته به همین علت نیز لغات بسیاری از این زبان وارد زبان فارسی شده است.
یادگیری زبان انگلیسی نیز برای ما ایرانیان نباید سخت باشد؛ چرا که این زبان نیز مانند زبان عربی، تا حدودی در دروس دوره های مختلف مدرسه و دانشگاه ما، گنجانده و بسیاری از موارد ابتدایی آن، بارها به گوشمان خورده است.

– کاربردی بودن زبان هدف
گاهی ما دوست داریم که بتوانیم با دایره وسیع تری از افراد مختلف در خارج از کشور، به مکالمه و گفتگو بپردازیم و در نهایت در کشورهای گوناگونی بتوانیم هر چند اندک اما، از عهده نیازهای شخصی مان برآییم. در این صورت قطعا بسیاری زبان انگلیسی را انتخاب می کنند چرا که این زبان به عنوان رایج ترین زبان بین المللی شناخته شده و سالانه افراد بسیاری به یادگیری این زبان در مناطق گوناگون، روی می آورند.
پذیرش زبان انگلیسی در بیشتر کشورها به عنوان زبان دوم، یک امر بدیهی است و افراد بیشتری این زبان را در راستای کار خود قرار می دهند. امروزه شاهد این هستیم که در سمینارهای بین المللی، جلسات سیاسی و یا اقتصادی و هزار برنامه دیگر، یادگیری زبان انگلیسی به یک اولویت تبدیل شده است و فرقی نمی کند شما فارس یا عرب، اروپایی و یا آسیایی باشید، زبان انگلیسی به عنوان پل ارتباطی با سایر ملت ها پذیرفته و به همین جهت اگر به دنبال این هدف هستید، بهتر است به یادگیری زبان انگلیسی روی بیاورید.
البته که اگر بخواهیم از این بخش فاکتور بگیریم و به تعداد جمعیت یک کشور و موقعیت خوب اقتصادی و یا سیاسی نگاهی بیندازیم، بهتر است به انتخاب زبان روسی بپردازیم؛ چرا که کشور روسیه از پر جمعیت ترین کشورهای جهان محسوب می شود و در سازمان ملل متحد، یکی از شش زبان رایج شناخته می شود. این کشور به دلیل موقعیت سیاسی خوبی که دارد، از اقتصاد پرباری نیز برخوردار است و شما می توانید با این نگاه نیز به یادگیری زبان روسی بپردازید.
در نهایت نکته مهم را که باید در این بخش یادآور شد این است که اگر شما تمایل دارید که زبانی را فرا بگیرید که شما را با سایر مسلمانان جهان مرتبط سازد، بهتر است که به یادگیری زبان مسلمانان یعنی عربی رجوع کنید. این زبان، زبان قرآن است و برای مسلمانان سایر ملت ها، از اهمیت بسزایی برخوردار است که یادگیری آن می تواند برای شما یک پل ارتباطی قوی باشد.
شما برای شرکت در همایش هایی که سالانه در کشورهای مسلمان برگزار می شود، برای تفسیر قرآن و یا ترجمه این کتاب نفیس، نیاز به شناخت و آگاهی از زبان عربی دارید که بهتر است به این نکته نیز در انتخاب زبان دوم، توجه نمایید.

 

اغلب برای اینکه بتوانیم به فاکتورهای مهم شخصی خود در یادگیری زبان پی ببریم، کمی نیاز به اندیشیدن و آگاهی کسب کردن خواهیم داشت، در این زمینه نیاز به مشاوران آموزشی را نباید فراموش کرد. مشاوران ما به صورت رایگان در این بخش برای شما عزیزان وقت نهاده تا بتوانید هدف خود از یادگیری را یافته و در نهایت با انتخاب بهترین زبان و بهترین دوره آموزش زبان، خودتان را آماده کسب یک مهارت جدید نمایید.
در این راستا با کسب اطلاعات به شما این کمک را کرده تا در نهایت به برنامه ریزی در یادگیری زبان نیز پرداخته و شروعی قدرتمندتر را داشته باشید. البته که اپلیکیشن ARE نیز در کنار شما است تا در برنامه ریزی های روزانه تان در یادگیری زبان به شما یاری رسانده و علاوه بر تمرین هایی برای تقویت مهارت های زبانی تان، در بستری کاملا فکر شده و امن، با تمامی هم سطح های خودتان، به چت و مکالمه به زبان هدف، بپردازید.
در تمام مدت استفاده از این اپ شما با یک پشتیبان در تماس هستید که به صورت شخصی نیز شما را مورد حمایت و راهبری های خود قرار می دهد و در نهایت یک شرح فعالیتی از سایر مهارت هایتان نیز به شما می دهد که در جای خود، از مهم ترین عملکردها است.
در صورت علاقه مند بودن به آموزش زبان و شرکت در دوره های ویژه  آموزش آنلاین زبان از جمله، آموزش زبان در ۵۰ روز و دوره های همیاد، شما می توانید با شماره ۰۹۳۳۳۵۵۸۰۰۲ تماس حاصل نموده و در نهایت مشاوره های لازم را در جهت انتخاب زبان و یا دوره های آموزشی کسب نمایید.
البته این مشاوره ها به همین جا ختم نمی شود و در واقع شما از لحظه اقدام به ثبت نام تا پایان دوره مربوطه می توانید از مشاوره ها و حمایت های همکاران و کارشناسان ما بهره ببرید.