سومین جلسه از دوره essential۲ در آموزشگاه زبان بهین دانش، در حالی برگزار شد که هوا بارانی بود و همه ما در انتظار هوایی صاف در اصفهان، رویا می بافتیم. هوا سرد بود اما وقتی سرما تنها نیاید و کمی نم باران یا بارش برف با خودش بیاورد، آدم دلش ضعف می رود برای همین سرمای استخوان سوز!
آذر به نیمه های خود رسیده است و ما همچنان در کنار بچه های با ذوق و استاد جوانشان، ایستاده یم تا گزارشی برای شما عزیزان از نحوه تدریس و جو کلاس هایمان بدهیم. در ادامه گزارش کوتاه تهیه شده از روند برگزاری این جلسه را میخوانیم.

 

IELTS7 Banner 01 8

 

شروعی با طعم انگلیسی!

 کلاس راس ساعت و طبق برنامه شروع شد و خوشبختانه همگی حضور داشتند. استاد به انگلیسی از بچه ها خواستند درباره هفته ای که گذشت و حس و حالشان به انگلیسی صحبت بکنند. همه به صورت دست و پاشکسته اما با اعتماد بنفس درباره حس و حالشان گفتند. استاد از آنها خواست دیکشنری های گوشی را کنار بگذارند و از این به بعد از دیکشنری های انگلیسی به انگلیسی استفاده کنند. فاطمه گفت که متوجه هیچ کلمه ای نمیشود و برایش سخت خواهد بود که متوجه مفهوم یه کلمه انگلیسی از روی یه جمله انگلیسی بشود. استاد به فاطمه دیکشنری تصویری زبان انگلیسی را پیشنهاد دادند.
هنوز قضیه برای آن ها گنگ بود که استاد یک فیلم آموزشی گذاشت و بهتر و شفاف تر کار با دیکشنری را برای بچه ها توضیح دادند. با کش آمدن این موضوع، به زبان آموزان پیشنهاد دادند که نسخه نرم افزاری دیکشنری LDOCE ۵ را برای زمانی که دسترسی به کتاب های دیکشنری ندارند روی گوشی هایشان نصب کنند. داشتن این دیکشنری برای همه بچه ها شبیه یه دستاورد بود و همه مشتاق بودند تا بتوانند هر چه سریع تر با این نرم افزار کار بکنند. اما…
و اما استاد از بچه ها خواستند که گوشی های همراهشان را کنار بگزارند و تمام تمرکزشان را برای یادگیری لغات انگلیسی، بر روی نحوه استفاده از دیکشنری انگلیسی به انگلیسی بگذارند.

 

 

تاریخ میلادی

موضوع درس جدید درباره یادگیری ماه ها به زبان انگلیسی بود. فیلم آموزشی درباره آموزش ماه ها به زبان انگلیسی بر روی دی وی دی، در کلاس پخش شد و قسمت جذاب ماجرا این بود که هر ماه انگلیسی متشکل از دو ماه فارسی است. به طور مثال ماه مارچ از اواسط اسفند شروع میشه و تا ۱۵ فروردین ادامه داره. یاد گرفتیم که تاریخ تولد خودمون و خانواده هامون رو به تاریخ میلادی برگردونیم. و این برای همه ما یه کشف بزرگ بود. بچه های کلاس با هر درسی که بیشتر می خونیم ذوق یادگیری زبان انگلیسی در اونها بیشتر و بیشتر میشه. امروزه همه با ذوق و شوق از گرفتن مدرک آیلتس و رویای مربی گری و تدریس زبان صحبت می کردند. این شوق و ذوق شاید برمیگرده به جو خوب کلاس و انگیزه ای که استاد اسحاقی در شاگردهاش ایجاد کرده.

 

 

حروف اضافه در زبان انگلیسی!

زبان آموزان، علاوه بر حروف اضافه at و on، با حرف اضافه in در زبان انگلیسی آشنا شدند. in در زبان انگلیسی قبل از کلماتی مانند the morning، the afternoon و the evening بکار برده می شود.

جایگاه حروف اضافه in، on و at در زبان انگلیسی:
.The concert is on July ۱۴th at ۳:۰۰ in afternoon
.The movie is on November at ۱st ۸:۳۰ P.M

برای اینکه از دوست خود روز تولدش را بپرسیم از جمله زیر استفاده می کنیم:
?When’s your birthday
در جواب به این سوال به این شکل جواب می دهیم:
.My birthday’s in November. On the ۱۳th

موضوع دیگه ای که با استفاده از فیلم به زبان آموزان عزیز آکادمی زبان بهین دانش آموزش داده شد، اعداد ترکیبی به زبان انگلیسی بود که در مقاله ای جداگانه به این مبحث نیز می پردازیم.

 

 

پایان کلاس با تمرکز بر مهارت شنیداری

در آخر کلاس، استاد برای شاگردانش که حالا بیشتر دوست بودند تا شاگرد، یک فایل صوتی از کتاب پخش کردند تا قدرت listening آنها تقویت یابد و به درخواست آنها این فایل صوتی بارها و بارها پخش شد و تمرین های مربوط به آن بخش با همکاری هم و به صورت گروهی حل شد.
در ادامه استاد از آنها خواست که مکالمات درس را به خوبی تمرین بکنند و به صورت فایل صوتی در گروه بفرستند تا بتوانند در کنار هم به ایرادها و امتیازهای همدیگر، آشنا بشوند. ضبط صدا و ارسال فایل ذخیره شده در گروه و شنیدن صدای خود از منبعی دیگر، می تواند شما را به ضعف های مکالمه کردن خود آگاه کند و در عین حال گوش دادن به صدای دوستانتان و لهجه آنها در انگلیسی صحبت کردن، می تواند برای شما یک حالت آموزشی ایجاد کند.
شما برای یادگیری نیاز به اشتباه کردن، نترسیدن و ریسک کردن دارید. همه ما در ابتدا حتی وقتی می خواستیم به زبان مادری خود یعنی زبان فارسی صحبت کنیم، اشتباه کرده ایم، آزمون و خطا انجام داده ایم، گوش داده ایم و تقلید کرده ایم و امروز در این حد از صحبت کردن رسیده ایم. این روش یادگیری، یادگیری با روش ذهن ناخودآگاه است و بسیاری از این نوع یادگیری در آموزش گرامر زبان دوم، در کلاس های درس خود استفاده می نمایند.
امیدوارم این گزارش برای شما مفید واقع شده باشد و در ادامه راه با ما همراه باشید تا نیروی مثبت ادمه دهنده مسیر آموزش زبان در اصفهان باشد.