امروز جلسه چهارم از دوره effectual۳ در آکادمی زبان بهین دانش آغاز شد. ما هم طبق روال جلسه قبل برای تهیه گزارشی کوتاه از روند برگزاری این جلسه به همراه زبان آموزان در کلاس حضور یافتیم. دقایق اولیه کلاس به حضور و غیاب سپری شد و استاد شروع کردن به پرسش هایی درباره روزهایی که در طول هفته سپری شده بود. همه با جواب هایی چون انجام فعالیت های مدرسه، خرید یا دید و بازدید از خانواده به سوال های استاد پاسخ دادند و پس از یک خوش و بش چند دقیقه ای وارد موضوع اولیه و اصلی کلاس شدند.

 

IELTS7 Banner 01 8

 

شروعی از جنس ژنتیک!

جلسه با یک سوال نوشته شده بر روی تخته از طریق استاد شروع شد. اما استاد از شاگردان خود خواست تا قبل از آن به حل تمارین در منزل بپردازند تا بتوانند به رفع اشکال پرداخته و بعد به موضوع جدید بپردازند. یک به یک تمرین ها حل شد و زبان آموزان به صورت داوطلب به هر یک از سوال ها به دلخواه خود پاسخ دادند.
بعد از تمارین نوبت بحث در مورد سوال مطرح شده روی تابلو شد و استاد و زبان آموزان بعد از خوندن سوال،مشغول تبادل نظر و بحث شدند. سوال در مورد اثر ژنتیک بر روی شخصیت انسان بود و اینکه آیا زبان آموزان با این حرف موافق هستند یا نه. هر کدام از آنها نظرات شخصی خود را در رابطه به این موضوع دادند و این بحث با هیجان پیش می رفت.
موضوع سوال به قدری برای زبان آموزان از جذابیت برخوردار بود که همگی با استفاده از مکالمه انگلیسی در این بحث شرکت کردند. هدف از طرح این سوال، تقویت مهارت مکالمه در زبان انگلیسی بود.

 

 

متنی به رنگ انسانیت!

بعد از بحث در مورد سوال مطرح شده در ابتدای کلاس،استاد از زبان آموزان خواست تا کتاب خود رو باز کنند و به متن موجود در درس جدید نگاهی بیندازند. پس از آن سوالی درباره نوشته روی تخته مطرح کردند که با بحث در مورد آن سوال،ذهن زبان آموزان برای کار بر روی متن جدید تا حدودی آماده شد و سپس به همراه سی دی و دیکشنری بر روی متن و کلمات و عبارات تازه کار کردند. کار  به این صورت بود که هر بند را پس از کار با سی دی، یکی از زبان آموز به دلخواه می خواندند و سپس در مورد پیام آن بند صحبت میکردند و دیگران نیز در مورد این موضوع به تبادل نظر و بحث می پرداختند.
استاد از آنها خواست که هر کجای این سوال و صحبت های پیرامون آن معنی جملات و عبارات گنگ بود، از دیکشنری استفاده نمایند. تا در حین کار بر روی مسائل دیگر، کار با دیکشنری را نیز فرا بگیرند.
هدف از طرح این سوال، ایجاد مکالمه میان تمامی اعضای کلاس و تقویت مهارت استفاده از دیکشنری های آکسفورد انگلیسی به انگلیسی بود.

 

 

درون گرا و برون گرا

پس از کار بر روی متن و انجام تمارین مربوط به آن،زبان آموزان با صفحه جالبی مواجه شدند. موضوع این صفحه در مورد انسان های درون گرا و برون گرا بود که در انگلیسی به ترتیب introvert و extrovert بود و برای همگی از جذابیت موضوعی بالایی برخوردار بود. پس از یادگیری کلمات جدید و تلاش برای پیدا کردن مثال های واقعی اما جدا از دیکشنری ،زبان آموزان یک تست کوتاه برای تعیین و تشخیص شخصیتشان در همان صفحه را انجام دادند و از نتایج آن شگفت زده شده بودند. این خود دلیلی برای بحث سرشار از انرژیشان در کلاس شد و همه با حس و حال عجیبی در این باره سخن می گفتند. سخن داشت به درازا می کشید و این بحث همچنان از جذابیتش کاسته نمی شد.

 

 

شما فرزند چندم هستید؟

پس از اتمام بحث درباره انسان های برونگرا و درونگرا در ادامه کلاس با پخش یک فایل صوتی برای تقویت Listening وارد بحث دیگر شد. موضوع این فایل صوتی در مورد ویژگی های شخصیتی بچه های اول و دوم و سوم یک خانواده ی عادی بود. زبان آموزان با این فایل صوتی،کلمات و عبارت جالبی برای توصیف شخصیت های متفاوت یاد گرفتند و پس از گوش دادن به هر قسمت از این فایل،در مورد آن با استفاده از عبارات و کلمات جدید یادگرفته شده صحبت و تبادل نظر کردند.سپس با دعوت استاد،هر زبان آموز شروع به صحبت در مورد ویژگی های شخصیت خودش به عنوان فرزند اول یا دوم یا سوم خانواده کرد‌ و تلاش بر این بود که در صحبت هایشان از عبارات جدید نیز بهره ببرند.
موضوعات جدید و روانشناسی همیشه موضوع مورد علاقه زبان آموزان بوده است و بهتر است در روش های یادگیری زبان در اصفهان، خود به این موضوع توجه نماییم.

 

مقایسه خود با دیگران وقتی خوب است که به رشد شما کمک کند!

 

 

پایان کلاس با کتاب کار!

در انتهای کلاس استاد از زبان آموزان دعوت کرد تا با حل کردن بخش های مربوط به درس جدید در کتاب کار از یادگیری خود و دیگران اطمینان حاصل نمایند. حل کردن تمارین به صورت گروهی از استرس موجود در کلاس برای افرادی که از اعتمادبنفس بالا برخوردار نیستند کم می کند و کار گروهی و مشارکت در کلاس را افزایش می دهد. کلاس مثل همیشه به گروه های دو نفره تقسیم شد و این کار به ارتباط عمیق تر به زبان آموزان نیز کمک می کرد. یادگیری زبان انگلیسی می تواند تنها مختص به آموزش در زمینه زبان انگلیسی یا سایر زبان های دیگر نباشد، ما می توانیم یادگیری زبان را با روانشناسی ادغام کرده و از لحاظ روانی زبان آموزان با اعتمادبنفس و قدرتمندتری را وارد جامعه کنیم.
این روزها در آکادمی زبان بهین دانش، با ادغام علم زبان و روانشناسی یادگیری زبان انگلیسی و دیگر زبان ها برای زبان آموزان ما مسیری راحت تر را رقم زده است و ما با سیستم آموزش رامیت توانسته ایم مسیری نو را در پیش روی زبان آموزان و مدرسان خود بگذاریم. برای آشنایی بیشتر با این سیستم آموزشی نوین رامیت، می توانید به مقاله ای با همین موضوع در بخش مقالات سایت مراجعه نمایید.
این کلاس هم در ساعت ۲۰:۰۰ و با صدای زنگ به اتمام رسید و زبان آموزان با جملات زیبای خود به این کلاس پایان دادند.