وقتی از یادگیری زبان صحبت می کنیم سخت ترین بخش یا مرحله آن یادگیری گرامر، کمبود دایره لغات و یا این که هنوز به اندازه دلخواه زبان را نفهمیده اید نیست؛ بلکه حفظ انگیزه و اعتماد به نفس بالا است که باعث می شود تفاوت ها خودشان را نشان بدهند. روزانه ده ها مطلب درباره اینکه چطور زبان بخوانیم نوشته می شود که نکته های خوبی را هم دربر گرفته اند اما ما در این مقاله به تعدادی از مهم ترین نکته هایی که تاکنون بیان شده اند، اشاره خواهیم کرد تا بتوانیم در کنار هم مسیری آگاهانه محور را در پیش بگیریم.

IELTS7 Banner 01 8

خودباوری
قبل از شروع یادگیری بر روی خودباوری خود کار کنید. توانمندی های خود را دست کم نگیرید. هر انسانی با هر بهره هوشی و توانایی قادر به یادگیری است. بهتر است که بر روی نقاط قوت خود تمرکز کنید تا بر روی نقاط ضعفتان و سعی در برجسته سازی موارد مثبت کنید.

مقایسه نکردن
در یادگیری زبان یا هر زمینه ی دیگری خودتان را با سایر افراد مقایسه نکنید، مقایسه خود با دیگران بار منفی به دنبال دارد که انگیزه شما را برای یادگیری کاهش می دهد و سطح انرژی شما را پایین می آورد. یادگیری زبان مرحله جدیدی در زندگی است و هرگز خود را با بومیان آن زبان مقایسه نکنید. یادگیری به سطح تلاش شما بستگی دارد. خود را با سایر فراگیران نیز مقایسه نکنید چرا که عوامل بسیاری از جمله منابع، ابزار ها، معلم و تلاش و استمرار در میزان یادگیری و سرعت آن بسیار موثر هستند.

سرزنش نکردن
از اشتباهات خود یک غول نسازید و خود را سرزنش نکنید هر چقدر هم زبان را بیاموزید باز هم نکاتی وجود دارند که شما نمی دانید و همین نکات ممکن است شما را به دردسر بیندازند و دچار اشتباه کنند. پس از اشتباه کردن نترسید و سعی کنید همیشه در حال یادگیری باشید. هدف یادگیری است و بدانید تا اشتباه نکنید بعضی از نکات در ذهنتان نهادینه نمی شوند.

 

نداشتن احساس دلزدگی و کسالت
احساس دلزدگی و کسالت را از خود دور کنید. زمانی که از یادگیری خسته شده اید یا اصلا حوصله یادگیری نداشتید خود را با ابزارهایی مرتبط مثل دیدن فیلم به آن زبان یا گوش کردن به موسیقی سرگرم کنید. بعد از چند دقیقه احساس بهتری خواهید داشت و می توانید به یادگیری ادامه دهید. خود را وادار به یادگیری نکنید بلکه در خود این عادت را ایجاد کنید که از آموختن چیزهای جدید لذت ببرید. دنبال کردن مسیر یادگیری با چند فرد علاقمند به یادگیری، مسیر را دنبال کنید. دوستانتان می توانند در شما علاقه و انگیزه برای ادامه مسیر ایجاد کرده و یا نوعی رقابت سالم را ترتیب دهند. آموزش گروهی می تواند عاملی برای وادار کردن شما در یادگیری باشد.

دادن هدیه
هر زمان که پیشرفت چشمگیری در زمینه آموزش داشتید به خود هدیه بدهید، سعی کنید در برنامه خود چند مقصد و هدف کوتاه مدت تعریف کرده و بعد از رسیدن به آنها برای خودتان پاداش یا هدیه ای در نظر بگیرید. هدف های تعیین شده نباید فراتر از سطح توانمندی های شما باشد.

داشتن علاقه
در یادگیری زبان را با توجه به علاقه ات یاد بگیر برای اینکه انگیزه بالایی در یادگیری زبان مورد علاقه خود داشته باشید و با انگیزه بمانید، بهتر است موضوع زبان مورد علاقه خود را طوری انتخاب نمایید که سازگار با نیازهایتان باشد. مهم نیست شما می خواهید چه زبانی را یاد بگیرید؛ زبان انگلیسی یا زبان آلمانی، فرقی نمی کند تنها کافی است موضوع یادگیری شما با نیازهایتان یکی باشند! سلیقه افراد متفاوت است. گروهی از سیاست خوششان می آید و گروهی از هنر و یا دیدن فیلم. پس ما پیشنهاد می کنیم که اگر از سیاست و یا دنبال کردن خبرهای سیاسی خوشتان می آید، زبان هدف را با شنیدن اخبار روزانه فرا بگیرید اما اگر از دیدن فیلم لذت می برید می توانید با دیدن فیلم یا سریال ها به زبان مورد علاقه تان، از یادگیری لذت برده و در نهایت انگیزه لازم را دریافت نمایید.

مثبت اندیشی

مثبت اندیشی را فراموش نکنید. یادگیری زبان پستی ها و بلندی های فراوانی دارد. برخی فکر می کنند در یادگیری زبان ناتوان هستند و برخی دیگر فکر می کنند زمان مناسب برای یادگیری زبان را ندارند. برای غلبه کردن بر احساسات منفی بایستی باورهایتان را عوض کنید و این موضوع را بپذیرید که مهم ترین نکته در یادگیری زبان دوم داشتن آرامش و تلاش کردن است. همانطور که در بالا اشاره کردیم نیاز نیست که برای یادگیری زبان کارهای روزانه و شخصی خود را کنار بگذارید بلکه فقط کافی است یادگیری را با نیازهایتان در یک مسیر قرار دهید.

صحبت کردن
با صدای بلند صحبت کنید. شاید باورتان نشود اما بلند صحبت کردن علاوه بر تقویت اعتمادبه نفس انرژی شگرفی به شما خواهد داد؛ به ویژه اگر آدم کمرویی هستید توجه به این نکته انگیزه شما را بالا برده و بعد از مدت اندکی تاثیر شگفت انگیز آن را احساس خواهید کرد. با صدای بلند به مکالمه با خودتان در جلوی آینه بپردازید و نگران هیچ چیز نباشید! این کار نه تنها اعتمادبه نفس شما را بالا می برد بلکه باعث می شود کلمات و جملات بیشتری را در حافظه بلندمدت خود ذخیره نمایید.

یادگیری پیوسته
پیوستگی در یادگیری زبان را فراموش نکنید هیچ برنامه ای قدرتمند تر از آن نیست که زبان را به صورت مستمر تمرین کنید. هنگامی که به صورت پیوسته زبان مورد نظر خود را تمرین می کنید، همیشه حس پیشرفت را با خود به همراه خواهید داشت. بنابراین از شما می خواهیم که خود را ملزم به انجام برنامه ای کنید که روزانه حداقل دو ساعت از زمان خود را صرف یادگیری و تمرین زبان در خانه بنمایید. برای این کار لازم نیست از برنامه های کاری مهم خود بزنید. به طور مثال اگر از خانه تا مدرسه تان نیم ساعت طول می کشد روزانه همین زمان را صرف گوش دادن یا مرور درس های زبان کنید.

رویاپردازی کنید!
اگر از یادگیری زبان دوم خسته شده اید کافی است اهداف خود از یادگیری این زبان را بر روی یک تکه از کاغذ بنویسید و مشخص کنید چرا دوست دارید زبان بیاموزید و به این نکته نیز توجه داشته باشید که تنها کسی که می تواند در شما ایجاد انگیزه کند خودتان هستید. به رویاهایتان فکر کنید و خود را در بهترین جای ممکن تصور کنید. برای رسیدن به این جای مطمئن شما نیاز به تمرین و تمرین و تمرین خواهید داشت.

 

 

در مسیر یادگیری مهم ترین بخش خود شما هستید اما نمی توان از تاثیر راهبران نیز غافل شد و از اهمیت آنها چشم پوشی کرد. به همین جهت انتخاب دوره های مناسب، اساتید کاربلد و… مهم واقع خواهند شد. ما در موسسه زبان بهین دانش با هدف ارائه آموزش های یکسان برای تمامی اقشار مختلف و عدالت سازی در آموزش، دوره های آموزش زبان را به صورت کاملا آنلاین برگزار نموده ایم.
آموزش آنلاین زبان با دو دوره پربازده آموزش زبان در ۵۰ روز و همچنین دوره های همیاد، تاکنون توانسته اند علاقه مندان بسیاری را به زبان دلخواهشان مسلط نمایند. این دوره ها با سرگرم نمودن آموزش زبان، مسیر یادگیری را لذت بخش نموده اند و با ایجاد امکانات بسزای خود توانسته اند در طول دوره همراه مناسبی برای زبان آموزان باشند. از ویژگی های مشترک این دو دوره می توان به موارد زیر اشاره نمود:

– آموزش به صورت کاملا غیرحضوری
– آموزش به صورت خصوصی
– دارای پشتیبانی آنلاین
– برخورداری از راهبران متخصص در حوزه آموزش زبان راکت
– برخورداری از اپ ARE به صورت رایگان

دوره راکت را می توان یک تحول در آموزش زبان دانست که با بهره گیری از سیستم آموزشی رامیت مسیری نو را در اختیار زبان آموزان قرار داده است. اساتیدی که این دوره را مدیریت می کنند همگی از اساتید خبره راکت هستند که به چندین زبان زنده نیز مسلط هستند.
دوره همیاد
 یک دوره خصوصی زبان است که این موقعیت را برای زبان آموزان شکل داده است تا با انتخاب زمان و روز کلاس هایشان و همچنین دخیل بودن در انتخاب راهبران و همچنین محتوای آموزشی مسیری دلخواه را طی نمایند. این دوره نیز این امکان را بوجود آورده است که در صورت نارضایتی زبان آموزان از زمان کلاس و یا اساتید خود پس از ۵ جلسه بتوانند به تغییر روند دست بزنند.
برای شرکت در این دوره ها و آشنایی بیشتر با روند آموزشی آنها می توانید با استفاده از بخش زیر اقدام به دریافت مشاوره نموده و علاوه بر پرسش های خود در این زمینه، مشاوره های لازم را در جهت آشنایی با سبک یادگیری و همچنین آموزش مهارت های یادگیری دریافت نمایید.