نوآم چامسکی اهل فیلادلفیا است. او در دهه ۶۰ با کتاب های خود تحول بزرگی در زمینه علم روانشناسی زبان ایجاد کرد. از ایشان به عنوان زبان شناس و فیلسوف و همینطور یک آنارشیست و نظریه پرداز یاد شده است. نوآم چامسکی با نظریه دستور زایشی-گشتاری خود انقلابی در زبان شناسی معاصر ایجاد کرد و بسیاری از استادان و فیلسوفان در این حیطه تحت تاثیرنوآم چامسکی، آموزش زبان را با روانشناسی ادغام کرده و دنیایی دیگر از یادگیری زبان را به زبان آموزان نشان دادند.

برخی از آثار نوآم چامسکی که در ایران نیز به ترجمه رسیده اند عبارتند از:
 زبان شناسی دکاتی
 دانش زبان: ماهیت، منشاء و کاربرد آن
• 
ساختارهای نحوی
• 
۱۱ سپتامبر
• 
کنترل رسانه ها
• 
و …

IELTS7 Banner 01 8

نوآم چامسکی در سال ۱۹۵۵ در موسسه تکنولوژی ماساچوست مشغول به کار شد و در همین موسسه نیز به عنوان استاد دپارتمان فلسفه و زبان شناس، بازنشسته شد. او زندگی خود را صرف کشف و تحلیل و بررسی روانشناسی زبان نمود و امروز شاهد تاثیرات تحقیق و بررسی های او در زمینه آموزش زبان نیز هستیم.
این فیلسوف علاوه بر فعالیت در زمینه روانشناسی زبان یک سیاست مدار قدر است که با توجه به فعالیت ها و مبارزاتی که علیه سیاست خارجی آمریکا در پیش گرفت، امروزه شهرت جهانی پیدا کرده است. این فیلسوف و زبان شناس، سابقه تدریس در پایان نامه های دکتری در حوزه های سیاسی را نیز در کارنامه خود دارد و یکی از مخالفان شدید آمریکا علیه جنگ ویتنام محسوب می شود.
در واقع امروزه نظریه نوآم چامسکی به یک نظریه کاملا طبیعی تبدیل گردیده است و تقریبا همه افراد نیز هم عقیده با این فیلسوف بزرگ هستند. این نظریه باعث گردید تا بسیاری بر این عقیده باشند که زبان را نباید با ترجمه به زبان آموزان آموزش داد و در نهایت همه ما می توانیم مانند یک کودک و با شنیدن مکرر و تجزیه و تحلیل شنیده های خود جزئیات زبان را به همان صورت که می شنویم تکرار کرده و فرا بگیریم. این قاعده می گوید که ما در پس ذهن خود یک شکل کلی از جملات را می دانیم و فقط کافی است با استفاده از شنیده های خود و تجربه ای که از شنیدن و دیدن به دست می آوریم دستور زبانی زبان هدف را کشف نماییم!
نوآم چامسکی اعتقاد داشت که ذهن کودکان از هنگام تولد مهم ترین قواعد دستور زبان را به صورت فطری در خودشان دارند و با شنیدن سخنان بزرگسالان یا نزدیکان خود، از صفر شروع به یادگیری نمی کنند؛ بلکه آنها شروع به یادگیری جزییات زبان می کنند!
شهرت نوام چامسکی به دلیل پایه گزاری نظریه دستور زایشی یا generative grammar است. بر اساس این نظریه، در هر زبان تعدادی جملات بنیادین وجود دارد که تمامی جملات آن با استفاده از کلمات همان زبان و بر مبنای همان جملات بنیادین تولید می شوند.
نکته حائز اهمیت این است که در زبان انگیسی تعداد جملات بنیادین یک عدد ثابت است که تمامی جملات دیگر بر اساس همین تعداد مشخص، ساخته می شوند.
در ادامه برای توضیح بهتر شاید بد نباشد به این مورد نیز اشاره نماییم که، از نظر این اندیشمند آمریکایی هر کودک پیش از تولد در ساختار مغز خود جایی برای قواعد زبان دارد و به همین دلیل است که سرعت پیشرفت کودکان را در زمینه سخن گفتن بیش از افراد بزرگسال می بینیم.

دستور گشتاری نوآم چامسکی چیست؟
دستور گشتاری یا زایشی- گشتاری یک شیوه جدید در زمینه دستور زبان است که کاملا جدا از مباحث دستوری سنتی و دستور زبان های پیشین است.
این دستور زبان تلاش می کند تا از طریق توصیف دستوری، معنای دقیق جملات و اصول و قواعد جملات را پیدا کرده و کشف نماید. شاید برای شما جالب باشد که بدانید در مغز ما انسان ها برای هر چیزی جایی وجود دارد و یکی از این مکان ها مربوط به ساخت دستور زبان است که در نیم کره چپ ما وجود دارد و اسم تخصصی آن بروکا است.
ما نیز بر اساس این نظریه و ادغام زبان و علم روانشناسی، توانسته ایم آموزش زبان را با طراحی دوره های کاملی از جمله راکت زبان های خارجه و  همچنین دوره های همیاد به شکلی نوین و کاملا کارشناسی شده ارائه دهیم. این دوره ها در واقع گامی نو در زمینه آموزش زبان هستند که بر حسب نیاز زبان آموزان مختلف و با توجه به ۲ دهه تجربه ای که احمدرضا ابراهیمی در زمینه آموزش زبان کسب نموده است، طراحی گردیده اند.
دوره راکت از پربازده ترین دوره های حال حاضر است و شما می توانید با ثبت نام در این دوره با آموزش نامحدود در ۵۰ جلسه روبرو گردید. در واقع شما علاوه بر آموزش هایی که در ساعات کلاس های خود می بینید، می توانید در محیطی جداگانه و با دسترسی رایگان به اپ ARE، به تمرین مکرر با راهبران خود بپردازید و تجربه ای شگفت انگیز را شامل حال خود نمایید.
دوره راکت که امروزه با عنوان آموزش زبان در ۵۰ روز نیز در میان عموم شناخته شده است، دارای پشتیبانی ۲۴ ساعته است و راهبری های درست در این دوره دلیلی بر این شده است تا توجه کارشناسان بسیاری را به خود جلب نموده و در دوره های تربیت مدرس راکت نیز اقدام به ثبت نام نمایند. این دوره با آموزش به روش رامیت در حال برگزاری هستند و این مهم می تواند یکی از شگفتی های این دوره نسبت به سایر دوره ها در حوزه آموزش زبان انگلیسی باشد.
علاوه بر دوره های راکت می توان به دوره همیاد اشاره نمود که شکلی جدید و کاملا خصوصی از آموزش زبان را با دادن حق انتخاب به زبان آموزان در حوزه هایی اعم از انتخاب محتوای آموزشی، انتخاب تعداد جلسات، انتخاب استاد و همچنین انتخاب زمان و روز کلاس ها ارائه داده است.
این دوره ها همگی به صورت کاملا غیرحضوری برگزار می گردند و البته که آموزش آنلاین زبان مستلزم پرداختن به موضوعاتی است که خوشبختانه ما با بررسی این موارد و همچنین شناخت نیاز روز جامعه، توانسته ایم نتایج مثبتی را به بار بیاوریم. اگر علاقه مند به شرکت در دوره های آموزش زبان در موسسه زبان احمدرضا ابراهیمی هستید و یا نیاز به دریافت مشاوره رایگان در حوزه آموزش زبان دارید، می توانید از طریق صفحات مجازی ما در اینستاگرام و تلگرام با ما همراه گردید و یا با تکمیل بخش زیر و ثبت مشخصات فردی خود، منتظر تماس مشاوران آموزشی بوده و علاوه بر دریافت پاسخ سوالات خود، در حوزه آشنایی با مهارت های یادگیری و همچنین سبک یادگیری، اطلاعات لازمه را دریافت نمایید. همکاران ما به صورت تمام وقت در خدمت شما عزیزان هستند و شما را تا پایان دوره مربوطه مورد حمایت و پشتیبانی خود قرار خواهند داد.