آموزش اعداد در زبان عربی مانند هر زبان دیگری جزء اولین نکاتی است که در هنگام آموزش، به فراگیران این زبان ارائه می گردد. اعداد در دنیای امروزی مهم به شمار می روند؛ که همه جا و همیشه با آن سر و کار داریم و برای یک مکالمه جزئی یا روزمره، قطعاً نیاز مبرم به آنها احساس می شود.
اعداد در یافتن آدرس، صحبت در مورد تاریخ، علم ریاضیات و… از رکن های اصلی به شمار می روند و به همین جهت است که در همان ابتدا و در سطوح مقدماتی بدان پرداخته می شود.

آموزش اعداد در زبان عربی

همانطور که گفتیم، برای صحبت کردن در مورد ساعت، تاریخ، خرید و فروش، یا شکل وسیع تر آن یعنی تجارت، رزرو کردن هتل، سفارش دادن غذا، و بسیاری از موارد این چنینی، یادگیری اعداد در زبان عربی یک الزام است. کاربرد فراوان اعداد در زبان عربی، این نیاز را ایجاب می کند که دانش خود را درباره اعداد ارتقاء دهیم و با آموزش زبان دوم، مهارت خود را ارتقا بخشیم. سیستم شمارش اعداد در زبان عربی، عدد نویسی عربی _ هندی، یعنی سیستم شمارش اعداد ده دهی خوارزمی است. به طور کلی در زبان عربی اعداد به سه دسته کلی اعداد عربی مذکر، اعداد عربی مونث و اعداد ترتیبی تقسیم می شوند که نشان دهنده این موضوع است که باید توجه بیشتری در بکار بردن آنها داشته باشیم.

مذکر

صفر: 0
واحد: 1
اثنان: 2
ثلاث: 3
اربع: 4

مؤنث
صفر
واحدة
اثنتان
ثلاثه
اربعه

مذکر
خمس: 5
ست: 6
سبع: 7
ثمانی: 8
تسع: 9

مؤنث
خمس
ستة
سبعة
ثمانیة
تسعة

سایر اعداد دو رقمی با ذکر دهگان در کنار اعدادی که با هم مرور کردیم قرار می گیرند. زمانی که یک عدد یک رقمی در جایگاه دهگان قرار می گیرد، به حرف آخر آن “ون” اضافه می شود. مثلا “خمس” که معادل عربی آن “پنج” است؛ با اضافه کردن “ون” به  “خمسون” تبدیل می شود که معادل عربی کلمه “پنجاه” در زبان فارسی است. اما در این بین یک استثنا وجود دارد؛ و آن این است که در اعداد ۱۰ تا ۵۰،  تنها عدد ۲۰ است که از این قانون تبعیت نمی کند. معادل عربی عدد ۲۰ برابر است با “عشرون” و اعداد بعد از آن به طور مثال : واحد و عشرون ، اثنان و عشرون و … هستند.

اعداد ترتیبی در زبان عربی

اعداد ترتیبی یا أرقام متسلسلة در زبان عربی، کاربردهای متفاوت و متعددی دارند. از جمله این کاربردها می توان به بیان تاریخ اشاره کرد که در ادامه به آن می پردازیم.

عربی
أولاً: اول
الثانی: دوم
الثالثة: سوم
الرابع: چهارم

عربی
خامس: پنجم
سادس: ششم
سابع: هفتم
ثامن: هشتم

عربی
تاسع: نهم
العاشرة: دهم
ثلاثون: سی ام
واحد وثلاثون: سی و یکم

اعداد پس از آن به همین شکل استفاده می شود. همچنین اعداد ترتیبی نیز دارای نوع مونث می باشند که با اضافه شدن “ة” به انتهای اعداد مذکر ترتیبی، به وجود می آیند. اما به کارگیری این اعداد در زبان عربی بدین گونه است، مثلا شخصی از شما سوال می کند:

_ ما هو تاریخ الیوم؟ (امروز چه تاریخی است؟)
_ الیوم هو ۸ نوفمبر. (امروز هشتم ماه نوامبر است.)

حال که عبارات و کلمات زبان عربی درباره اعداد را فرا گرفتید باید خاطر نشان کرد که زبان عربی با وجود پیچیدگی های دستوری فراوان، زبانی پرکاربرد، شیرین و چالش برانگیز است، که یادگیری آن می تواند منافع زیادی برای شما داشته باشد.
موسسه زبان احمدرضا ابراهیمی، با اساتید مجرب، ارائه دهنده دوره های مقدماتی تا پیشرفته و اعطای مدرک معتبر در زبان عربی است. دوره های ویژه زبان عربی در این موسسه، شامل دوره راکت عربی، دورهای تک جلسه و پنج جلسه خصوصی زبان عربی هستند.
دوره راکت عربی از جمله دوره های پرکاربرد در حوزه آموزش آنلاین زبان عربی است که با غیرحضوری بودن تمامی مراحل ثبت نام و آموزش، و همچنین ارائه متدهای نوین آموزشی و بهره گیری از اساتید راکت، توانسته است رویای علاقه مندان بسیاری را در یادگیری زبان عربی به واقعیت تبدیل نماید.
این دوره از پربازده ترین دوره های حال حاضر است که با روش های نوین و محتواهای نامحدود آموزشی و مهم تر از همه، آموزش نامحدود زبان در طی ۵۰ جلسه آموزش خصوصی زبان، تنها در ۵۰ جلسه به جای ۲ سال، شما را به جایگاهی که انتظارش را دارید، خواهد رساند.
دوره های راکت علاوه بر 50 روزه که به صورت فوق فشرده برگزار می شوند دارایی دوره های 50 جلسه ای هم می باشد که شما می توانید با کمک مشاوران و کارشناسان ما و بسته به نیازتان به انتخاب هر یک از این دوره ها بپردازید. دوره های راکت با ایجاد عادات و مهارت زبانی در زبان آموزان باعث می شوند در پایان دوره علاوه بر یادگیری و تسلط بر زبان به اعتماد به نفس و عزت نفس کافی در زبان برسند.
دوره های 50 روزه زبان و یا راکت به آموزش زبان با سریال می پردازند و لحظات سرگرم کننده همراه با آموزش و یادگیری نامحدود را برای زبان آموزان رقم خواهند زد. آموزش زبان با سریال توانسته است از طریق ناخودآگاه سازی در زبان آموزان به آموزش چهار مهارت اصلی در زبان بپردازد. هدف اصلی در دوره های راکت نیتیو لایک شدن زبان آموزان می باشد به همین دلیل تمرکز اصلی در دوره های راکت بر روی مکالمه و لهجه می باشد.
همگی دوره ها در موسسه احمدرضا ابراهیمی داری پشتیبانی آنلاین هستند و با روش سیستم آموزشی رامیت به جلو سوق داده می شوند. این دوره ها برگرفته از تجربه آموزشی احمدرضا ابراهیمی در بیش از ۲ دهه هستند که با آزمون و خطا کردن و البته شناخت نیاز زبان آموزان، تشکیل گردیده اند.
شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دوره های ارائه شده در موسسه ما، به بخش گزارش دوره های آموزش زبان مراجعه نموده و یا با پشتیبانان ما با تکمیل فرم مشاوره و ثبت نام زیر ارتباط حاصل نموده و مشاوره های لازمه را کسب نمایید.
شما می توانید با مطالعه مقالات مربوط به آموزش زبان عربی در این سایت، علاوه بر ثبت نام در کلاس ها، به صورت خودآموز نیز زبان عربی را فرا گرفته و در نتیجه زمان های خالی خود را به این صورت پر نمایید. ما نیز در کنار شما هستیم تا مشاوره های لازم جهت انتخاب بهترین دوره، انتخاب روش های یادگیری با توجه به سبک یادگیری و… را به شما عزیزان بدهیم.