آموزش اعداد در زبان عربی مانند هر زبان دیگری جزء اولین نکاتی است که در هنگام آموزش، به فراگیران این زبان ارائه می گردد. اعداد در دنیای امروزی مهم به شمار می روند؛ که همه جا و همیشه با آن سر و کار داریم و برای یک مکالمه جزئی یا روزمره،  قطعاً نیاز مبرم به آنها احساس می شود.
اعداد در یافتن آدرس، صحبت در مورد تاریخ، علم ریاضیات و… از رکن های اصلی به شمار می روند و به همین جهت است که در همان ابتدا و در سطوح مقدماتی بدان پرداخته می شود.

 

زبان عربی

برای فارسی زبانان آموزش زبان عربی کاری بسیار سهل و آسان است، چرا کهزبان فارسی و عربی دارای شباهت هایی فراوان می باشند. رسم الخط زبان عربی و فارسی یکسان هستند و نیازی به آموزش حروف الفبا در این زمینه نیست. این امر شما را در آموزش زبان عربی یک گام به جلو می‌برد. همچنین کلمات و اصطلاحات بسیار زیادی وجود دارند که از زبان عربی وارد زبان فارسی شده اند و امروزه شکل ملموسی به خود گرفته اند و ما هر روزه از آنها استفاده می‌کنیم.
زبان عربی امروزه یکی از زبان های مهم و پرکاربرد در حوزه های تجارت، گردشگری و گاه علمی به شمار می آید. کشورهای عربی زبان توسعه یافته، مانند امارات، بحرین، کویت و سایر کشور های حاشیه خلیج فارس، از غول های تجاری و گردشگری در منطقه خاورمیانه هستند که طبعاً برقراری ارتباط با طرف های کاری یا توریستی این کشورها ارتباطی پرسود و کارآمد به همراه خواهد داشت. از طرف دیگر هر ساله هزاران توریست عرب زبان، برای مقاصد زیارتی و تفریحی به کشور ما سفر می کنند که یادگیری زبان عربی و توانمند شدن در برقرار کردن ارتباط با آنها، امری ضروری است. بنابراین آموزش زبان عربی می‌تواند در این برهه زمانی سودمند واقع شود. اما لزوم برقراری ارتباط با کشورهای عرب زبان به همین جا ختم نمی شود؛ هر ساله افراد زیادی برای مقاصد تجاری و تفریحی و زیارتی به کشورهای عرب زبان سفر می‌کنند. تسلط بر گرامر زبان عربی و لغات زبان عربی باعث می شود افراد بتوانند در این مسیر مفید واقع شوند و در نتیجه دایره ارتباطاتی وسیع تر را شامل حال خود نمایند.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

 

اعداد در زبان عربی

همانطور که گفتیم، برای صحبت کردن در مورد ساعت، تاریخ، خرید و فروش، یا شکل وسیع تر آن یعنی تجارت، رزرو کردن هتل، سفارش دادن غذا، و بسیاری از موارد این چنینی، یادگیری اعداد در زبان عربی یک الزام است. کاربرد فراوان اعداد در زبان عربی، این نیاز را ایجاب می کند که دانش خود را درباره اعداد ارتقاء دهیم و با آموزش زبان دوم، مهارت خود را ارتقا بخشیم. سیستم شمارش اعداد در زبان عربی، عدد نویسی عربی _ هندی، یعنی سیستم شمارش اعداد ده دهی خوارزمی است. به طور کلی در زبان عربی اعداد به سه دسته کلی اعداد عربی مذکر، اعداد عربی مونث و اعداد ترتیبی تقسیم می شوند که نشان دهنده این موضوع است که باید توجه بیشتری در بکار بردن آنها داشته باشیم.

 

عدد
۰
۱
۲
۳
۴

مذکر
صفر
واحد
اثنان
ثلاث
اربع

مؤنث
صفر
واحدة
اثنتان
ثلاثه
اربعه

عدد
۵
۶
۷
۸
۹

مذکر
خمس
ست
سبع
ثمانی
تسع

مؤنث
خمس
ستة
سبعة
ثمانیة
تسعة

 

سایر اعداد دو رقمی با ذکر دهگان در کنار اعدادی که با هم مرور کردیم قرار می گیرند. زمانی که یک عدد یک رقمی در جایگاه دهگان قرار می گیرد، به حرف آخر آن “ون” اضافه می شود. مثلا “خمس” که معادل عربی آن “پنج” است؛ با اضافه کردن “ون” به  “خمسون” تبدیل می شود که معادل عربی کلمه “پنجاه” در زبان فارسی است. اما در این بین یک استثنا وجود دارد؛ و آن این است که در اعداد ۱۰ تا ۵۰،  تنها عدد ۲۰ است که از این قانون تبعیت نمی کند. معادل عربی عدد ۲۰ برابر است با “عشرون” و اعداد بعد از آن به طور مثال : واحد و عشرون ، اثنان و عشرون و … هستند.

 

اعداد ترتیبی در زبان عربی

اعداد ترتیبی یا أرقام متسلسلة در زبان عربی، کاربردهای متفاوت و متعددی دارند. از جمله این کاربردها می توان به بیان تاریخ اشاره کرد که در ادامه به آن می پردازیم.

 

فارسی
اول
دوم
سوم
چهارم

عربی
أولاً
الثانی
الثالثة
الرابع

فارسی
پنجم
ششم
هفتم
هشتم

عربی
خامس
سادس
سابع
ثامن

فارسی
نهم
دهم
سی ام
سی و یکم

عربی
تاسع
العاشرة
ثلاثون
واحد وثلاثون

 

اعداد پس از آن به همین شکل استفاده می شود. همچنین اعداد ترتیبی نیز دارای نوع مونث می باشند که با اضافه شدن “ة: به انتهای اعداد مذکر ترتیبی، به وجود می آیند. اما به کارگیری این اعداد در زبان عربی بدین گونه است، مثلا شخصی از شما سوال می کند:

– ما هو تاریخ الیوم؟ (امروز چه تاریخی است؟)
– الیوم هو ۸ نوفمبر. (امروز هشتم ماه نوامبر است.)

 

زبان عربی با وجود پیچیدگی های دستوری فراوان، زبانی پرکاربرد، شیرین و چالش برانگیز است، که یادگیری آن می تواند منافع زیادی برای شما داشته باشد.
موسسه آموزش زبان احمدرضا ابراهیمی، با اساتید مجرب، ارائه دهنده دوره های مقدماتی تا پیشرفته و اعطای مدرک معتبر در زبان عربی است. دوره های ویژه زبان عربی در این موسسه، شامل دوره راکت عربی، رامیت و قرآن، و دوره های خصوصی آموزش زبان عربی، تحت عنوان دوره های همیاد عربی هستند.
دوره راکت عربی از جمله دوره های پرکاربرد در حوزه آموزش آنلاین زبان عربی است که با غیرحضوری بودن تمامی مراحل ثبت نام و آموزش، و همچنین ارائه متدهای نوین آموزشی و بهره گیری از اساتید راکت، توانسته است رویای علاقه مندان بسیاری را در یادگیری زبان عربی به واقعیت تبدیل نماید.
این دوره از پربازده ترین دوره های حال حاضر است که با روش های نوین و محتواهای نامحدود آموزشی و مهم تر از همه، آموزش نامحدود زبان در طی ۵۰ جلسه آموزش خصوصی زبان، تنها در ۵۰ جلسه به جای ۲ سال، شما را به جایگاهی که خواستتان در زبان عربی است، خواهد رساند.
دوره های همیاد عربی
 اما، در شکل ۵ جلسه ای، ۱۰ جلسه ای و… در حال برگزاری هستند که برای زبان آموزان این موقعیت را فراهم نموده اند تا با دخیل بودن در انتخاب استاد، زمان کلاس و محتوای آموزشی، خصوصی سازی در آموزش زبان را به شکلی درست ارائه دهند.
همگی دوره ها در موسسه احمدرضا ابراهیمی داری پشتیبانی آنلاین هستند و با روش سیستم آموزشی رامیت به جلو سوق داده می شوند. این دوره ها برگرفته از تجربه آموزشی احمدرضا ابراهیمی در بیش از ۲ دهه هستند که با آزمون و خطا کردن و البته شناخت نیاز زبان آموزان، تشکیل گردیده اند.
شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دوره های ارائه شده در موسسه ما، به بخش گزارش دوره های آموزش زبان مراجعه نموده و یا با پشتیبانان ما با تکمیل بخش زیر ارتباط حاصل نموده و مشاوره های لازمه را کسب نمایید.
شما می توانید با مطالعه مقالات مربوط به آموزش زبان عربی در این سایت، علاوه بر ثبت نام در کلاس ها، به صورت خودآموز نیز زبان عربی را فرا گرفته و در نتیجه زمان های خالی خود را به این صورت پر نمایید. ما نیز در کنار شما هستیم تا مشاوره های لازم جهت انتخاب بهترین دوره، انتخاب روش های یادگیری با توجه به سبک یادگیری و… را به شما عزیزان بدهیم.