برای یادگیری زبان ترکی از کجا شروع کنیم؟ این سوال در واقع مهم ترین سوال افراد علاقه مند و جویای یادگیری ترکی استانبولی است و به همین علت ما برآن شدیم تا مقاله ای تحت این عنوان، برای شما عزیزان تهیه دیده و مسیر یادگیری ترکی را هموار سازیم. در حدود ۷۰میلیون نفر در دنیا به زبان ترکی استانبولی صحبت می کنند که اکثراین افراد در کشور ترکیه و قبرس زندگی می کنند و در این کشورها سکنی گزیده اند. کشور ترکیه یکی از مقاصد گردشگری و تجاری برای ایرانیان و کشور ایران محسوب می شود و همین امر یادگیری زبان ترکی استانبولی و آموزش این زبان را در آموزشگاه های زبان های خارجه، به یک اولویت تبدیل می نماید. برای یادگیری زبان ترکی، بهتر است یادگیری را از شروع کرده و با یادگیریالفبای زبان ترکی استانبولی، ادامه راه را، با اطمینان بیشتری طی نماییم. اما با یادگیری الفبای ترکی، شما به چه موضوعاتی مسلط می شوید وبه چه چیزهایی دست میابید؟
۱. می توانید صداهای متفاوتی که در هیچ زبان دیگری وجود ندارد را تشخیص دهید.
۲. می توانید به راحتی کلمات و جملات را بخوانید، حتی اگر خیلی هم متوجه معنی و مفهوم آنها نشوید.
۳. می توانید درباره‌ی تاریخ الفبای زبان ترکی و خود کشور ترکیه بیشتر یاد بگیرید.
۴. الفبای ترکی تلفظ صحیح لغات ترکی را برای شما امکانپذیر خواهد کرد.
۵. با یادگیری صحیح الفبای ترکی، لهجه ترکی شما تقویت خواهد شد.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

 

تاریخ الفبای زبان ترکی

تاریخچه زبان ترکی به سه دسته تقسیم می شود. ترکی قدیمی (از قرن هفتم تا سیزدهم)، ترکی میانه (از قرن سیزدهم تا بیستم) و ترکی جدید؛ که از قرن بیستم به بعد در این کشور صحبت می شود. با ورود زبان عربی و فارسی به زبان ترکی در زمان امپراطوری عثمانی حدود ۸۸ درصد واژه های زبان ترکی از ترکیب فارسی و عربی تشکیل شد. به همین علت به این زبان، زبان ترکی عثمانی نیز گفته می شد که زبان تحصیل کرده ها،دربار و سطح بالای جامعه محسوب بود. در سال ۱۹۲۸ جنبش زبان به وسیله آتاتورک رخ داد و رسم الخط ترکی از فارسی به لاتین تغییر یافت و واژه های ترکی جایگزین واژه های عربی شد. این حرکت، زبان ترکی را به زبان ترکی امروزی تغییر داد و واژه های فارسی و عربی را به میزان قابل توجهی از زبان ترکی جدا نمود.

نکات مهم در الفبای زبان ترکی
– بیشتر حروف زبان ترکی مانند حروف انگلیسی، تلفظ می شوند. درالفبای ترکی، ما با نمونه ای از الفبای انگلیسی مواجه هستیم که درآن تنها سه حرف w ،q وx نسبت به زبان انگلیسی، وجود ندارند.
 حروف صدادار در زبان ترکی عبارتند از A E I İ O Ö U Ü که به دو گروه خشن و نرم تقسیم می شوند. حروف خشن در زبان ترکی،  U,O,I,A هستند. اگر اولین حرف از کلمه ترکی، از حروف خشن باشد، مابقی هم خشن خواهند بود و اگر حرف اول از کلمه ای در زبان ترکی با حروف نرم‌ که عبارتند از Ü ,Ö ,İ ,E، شروع شوند، ما بقی این حروف نیز به صورت نرم تلفظ خواهند شد. البته گاهی استثنائاتی نیز وجود دارد.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

 

تلفظ حروف صدادار ترکی را تمرین کنید

تلفظ حروف صدادار در زبان ترکی، با تلفظ حروف صدادار در زبان انگلیسی تفاوت دارد و هر حرف صدادار در زبان ترکی، تنها یک‌ تلفظ دارد.
– حرف a در زبان ترکی، صدایی مانند صدای u در sun دارد.
– حرف e در زبان ترکی، صدایی مانند صدای e در egg دارد.
– حرف i در زبان ترکی، صدایی مانند صدای i در internet دارد.
– حرف u در زبان ترکی، صدایی مانند صدای oo در book دارد.

در زبان ترکی حروفی تحت عنوان حروف ویژه در الفبای ترکی وجود دارد، که ما به اختصار توضیحی کوتاه از این حروف ترکی، به شما عزیزان خواهیم داد:
– حروف ویژه ی زبان ترکی عبارتند از Ü ,İ ,Ö ,Ç ,Ğ.
– حرف Ö در زبان ترکی، معادل فارسی ندارد ولی برای تلفظ آن می توانید صدای e را با دهان گرد تلفظ کنید.
– حرف Ç در زبان ترکی، صدایی مانند صدای ch در champion دارد.
– حرف Ğ در زبان ترکی، همیشه بعد از یک حرف صدادار می آید و یا صدایی مشابه “ی” در زبان فارسی ایجاد می کند و یا صدای قبلی را کشیده تر می کند.
– حرف  Ü در زبان ترکی معادل فارسی ندارد و برای تلفظ آن حرف ” ای ” را با دهان گرد، بسازید.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

 

گرامر زبان ترکی

برای یادگیری زبان ترکی استانبولی باید قواعد دستوری پایه و ساختار جمله را یاد بگیرید.
– از پسوند و ضمیر استفاده کنید. در زبان ترکی فعلی معادل “بودن” وجود ندارد. پس برای این منظور، باید از پیوند شخصی مناسب که همخوان با ضمیر فاعلی باشد استفاده کنید.
– در صورت استفاده از پسوند شخصی، ضمایر آغازین را حذف کنید. در زبان ترکی هر ضمیر پسوند مخصوص به خودش را داراست. بنابراین با استفاده از هر پسوند؛ دیگر ضمیر لازم نیست و آن را حذف می کنیم.
– ویژگی‌ دستوری کلمه اصلی را با افزودن پسوند تغییر دهید. افزودن پسوند ها بیان کننده حالات نفی، مجهول بودن، جمع، مالکیت و…می باشد.

کلمات طولانی ترکیبی از پسوندها و کلمه ریشه هستند.
– پسوندهای صدادار در زبان ترکی با حرف صدادار پایانی هماهنگ هستند. هدف از این قانون این است که هنگام تلفظ کلمات ترکی، کمترین حرکت دهانی را داشته باشیم.
– در صورت تغییر تلفظ، حرف بی صدای پایانی نیز، تغییر می کند.

برای یادگیری هرچه بهتر زبان ترکی می توانید اقدامات زیر را نیز انجام دهید.
– به آهنگ های ترکی گوش دهید.
– کتابهای ترکی، ویژه کودکان را بخوانید.
– اخبار ترکی را دنبال کنید.
– در شبکه های اجتماعی و گروه ها ی ترک زبان فعالیت کنید.

اگر علاقه مند به یادگیری زبان ترکی استانبولی هستید، می توانید با تکمیل بخش زیر و ثبت شماره تماس خود، منتظر تماس کارشناسان مشاور آکادمی زبان بهین دانش بوده و سوالات خود در زمینه های مختلف اعم از انتخاب زبان، انتخاب دوره های کاربردی زبان ترکی، ویژگی های دوره های آموزش زبان ترکی در ۵۰ روز و موارد دیگر، از مشاوره رایگان کارشناسان ما بهره ببرید.
همکاران ما در تمامی ایام هفته بجز روزهای تعطیل، از ساعت ۸ صبح الی ۸ شب، آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان خواهند بود.
قابل ذکر است که تمامی دوره های آکادمی زبان بهین دانش، دارای پشتیبانی آنلاین است و کارشناسان ما از لحظه ثبت نام تا پایان دوره، در کنار شما عزیزان خواهند بود و شما می توانید از حمایت های آنها بهره مند شوید. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید از لینک های آموزش آنلاین زبان ترکی استانبولی و آموزش زبان ترکی استانبولی نیز بهره مند شوید.