یادگیری هر زبان خصوصا زبان‌های خارجی ابتدا به شرایط و موقعیت فرد بستگی دارد. افراد در سنین پایین‌تر و با فراغت بالا بهتر می‌‌توانند وقت گذاشته و تمام مطالب را فرا گرفته و در این مسیر پیشرفت نمایند. یکی از زبان‌های مهم دنیا زبان روسی می‌باشند. کشور روسیه به دلیل صنعتی بودن و داشتن جاذبه‌های توریستی فراوان و موقعیت تجاری آن و همچنین وسعت و جمعیت زیاد آن باعث شده است که حتی در دانشگاه‌ها رشته زبان روسی تدریس شود. زبان روسی به دلیل اهمیت زیاد از نظر تجاری و توریستی و علمی بسیار قابل توجه بوده و تا حدی که یکی از رشته‌های زبان خارجه در کنکور سراسری به عنوان رشته زبان روسی محسوب می‌شود.

معرفی رشته زبان روسی

رشته زبان روسی هم مانند دیگر رشته در گروه آزمایشی زبان‌های خارجی قرار دارد. تنها رشته در زمینه زبان تا مقطع دکترا گرایش آموزش زبان روسی می‌باشد. دانشجویان رشته زبان روسی باید در دوران تحصیل خود هم در خواندن، نوشتن، هم در شنیدن و سخن گفتن تسلط پیدا نمایند افرادی که می‌خواهند در این رشته تحصیل کنند می‌توانند: دانشگاه‌های اصفهان، الزهرا، تهران، شهید بهشتی، فردوسی مشهد و علامه طباطبایی را از طریق کنکور سراسری انتخاب نمایند. با توجه به محدود بودن دانشگاه‌ها رقابت بسیار شدید و دشوار می‌باشد. در این مسیر شما تنها با زبان آن کشور آشنا نخواهید شد بلکه با سبک زندگی، فرهنگ، ادبیات و… آشنایی کاملی پیدا خواهید کرد به عبارتی این آشنایی کمک بیشتری در جهت یادگیری شما خواهد کرد.

گرایش های رشته زبان روسی

از گرایش‌هایی زبان روسی تا چه حد اطلاع دارید؟
رشته زبان روسی تا مقطع کارشناسی بدون گرایش بوده و در مقطع کارشناسی ارشد دارای سه گرایش آموزش زبان روسی، زبان و ادبیات روسی و ترجمه زبان روسی می‌باشد. هر کدام از رشته‌ها و گرایش‌های زبان روسی دروس تخصصی خاص خود را دارا می‌باشد.

بازار کار رشته زبان روسی

پس از اتمام تحصیلات دانشجویان به این صورت است که می‌توانند در موسسات آموزش زبان و همچنین در دانشگاه‌ها به امر تدریس بپردازند. از دیگر مکان‌های انجام فعالیت میتوان در شرکت‌های بازرگانی، وزارت خارجه، حضور در سفارت و کنسولگری‌های ایران در روسیه، وزارت خانه‌های علوم، شرکت‌های هواپیمایی، مرتبط و مسائل مربوط به هوا فضا و انرژی اتمی می‌توان نام برد که علاوه بر موارد فوق دانش آموختگان رشته زبان روسی می‌توانند در زمینه‌های ترجمه در مطبوعات و شرکت‌هایی که برای ارتباطات خود با کشورهای خارجی نیاز به مترجم دارند نیز مشغول به کار شوند. در بخش فرهنگی ارتباطات و رفت و آمدهایی که به موجب برگزاری سمینارها جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها برگزار می‌شوند نیز می‌‌توان از جمله موفقیت‌های شغلی فارغ التحصیلان زبان‌های خارجی باشد. در ادامه به معرفی دروس تخصصی هر کدام از رشته‌ها خواهیم پرداخت…

لیست دروس تخصصی کارشناسی ارشد رشته مترجمی زبان روسی

۱- ترجمه متون اسلامی
۲- نظریات ترجمه

۳- ترجمه دو سویه منابع دیداری و شنیداری
۴- ترجمه مکاتبات و اسناد تخصصی

۵- اصول و روش تحقیق در مسائل ترجمه
۶- مهارت‌های ترجمه شفاهی

لیست دروس تخصصی کارشناسی ارشد رشته آموزش زبان روسی

۱- آزمون سازی و ارزشیابی
۲- تهیه و تدوین مطالب درسی

۳- تدریس مهارت‌های زبانی
۴- اصول و روش تدریس در آموزش زبان روسی

۵- روش تحقیق در مسائل آموزش زبان
۶- تدریس علمی

لیست دروس تخصصی کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات روسی

۱- نمایشنامه نویسی روسی
۲- تحلیل شعر روسی

۳- روش تحقیق در مسائل ادبی
۴- نقد ادبی در شعر و ادبیات روسیه

۵- ادبیات تطبیقی
۶- تحلیل داستان و رمان روسی

دانشگاه‌های کشور روسیه

دانشگاه‌های روسیه از نظر رتبه در رشته‌های فنی و انسانی جایگاه بالایی دارند و این به دانشجو انگیزه می‌دهد که به این زبان گرایش پیدا کند و همچنین با توجه به ادبیات عالی و خوبی که دارند تمایل دانشجوها را به این دانشگاه‌ها زیادتر می‌کند. ارتباط بین دانشگاه و صنعت چند سالی است که رو به بهبود گذاشته. پس از فارغ التحصیلی دانشجویان همانگونه که قبلاً گفتیم هم در قسمت آموزش و هم مترجمی هم دفاتر امور خارجه و مسائل فرهنگی و خصوصاً در زمینه اقتصادی وقتی که اکثر مستشاران روسی زبان در نیروگاه‌ها انرژی هسته‌ای ایران فعالیت دارند حتما نیاز به مترجم در کنار خود می‌باشند چون به هر حال آن‌ها به صورت ماموریتی برای کشور ما کار می‌کند و باید حتما نیروهای بومی و ایرانی هدایتگر این صنایع و کارخانه‌ها باشند.

مقاله رشته زبان روسی نیز به اتمام رسید. امیدواریم که مطالب برای شما مفید بوده باشد.
موسسه زبان احمدرضا ابراهیمی نخستین ارائه دهنده آموزش زبان در ۵۰ روز به نام راکت می‌باشد. احمدرضا ابراهیمی با بیش از یک دهه سابقه درخشان در برگزاری دوره‌های فشرده، فوق فشرده و ترمیک خود در رده‌های سنی نونهالان، کودکان، نوجوانان و بزرگسالان با ارائه دوره‌های آموزشی به صورت خصوصی و آنلاین به آموزش علاقه‌مندان به زبان می‌پردازد. دوره‌های راکت با صلاح دید احمدرضا ابراهیمی و با در نظر گرفتن نیازهای زبانی و دغدغه زبان آموزان به دو صورت VIP Rocket (آموزش زبان روسی در 50 روز) و Tailored Rocket (آموزش زبان روسی در 50 جلسه) برگزار می‌شوند. احمدرضا ابراهیمی در کنار اساتید حرفه‌ای و چند زبانه خود با ایجاد عادات و مهارت‌های صحیح زبانی به تدریس زبان آموزان می‌پردازند. روش های یادگیری زبان روسی در اقصی نقاط دنیا متفاوت است اما هدف از ابداع دوره‌های راکت نیتیو لایک شدن زبان آموزان می‌باشد به همین منظور اساتید سبک و شیوه‌ای متفاوت در تدریس را در پیش گرفته‌اند. دوره‌های راکت از طریق آموزش زبان با سریال به آموزش زبان آموزان می‌پردازند و از این طریق چهار مهارت اصلی زبان به زبان آموزان به صورت ناخودآگاه آموزش داده می‌شوند و زبان هدف را همچون زبان مادری خود فرا می‌گیرند.
این امید را داریم که بتوانیم در راستای آموزش درست عمل نموده و خدمت رسان خوبی باشیم. در صورتی که علاقه‌مند هستید نیتیو لایک شدن را با ما تجربه کنید می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی زیر با ما تماس حاصل فرمایید:
_ تکمیل فرم مشاوره و ثبت نام در انتها صفحه
_ پشتیبانی سایت
_ تماس با شماره تلفن 09333558002