یادگیری هر زبان خصوصا زبان های خارجی ابتدا به شرایط و موقعیت فرد بستگی دارد. افراد در سنین پایین تر و با فراغت بالا بهتر می‌ توانند وقت گذاشته و تمام مطالب را فرا گرفته و در این مسیر پیشرفت نمایند. یکی از زبان های مهم دنیا زبان روسی می باشند. کشور روسیه به دلیل صنعتی بودن و داشتن جاذبه های توریستی فراوان و موقعیت تجاری آن و همچنین وسعت و جمعیت زیاد آن که با خیلی از کشورها در ارتباط یا همسایه می ‌باشد باعث شده زبان این کشور مهم و مورد توجه دیگر کشورها قرار گیرد.

زبان روسی به دلیل اهمیت زیاد از نظر تجاری و توریستی و علمی بسیار قابل توجه بوده و تا حدی که یکی از رشته های زبان خارجه در کنکور سراسری به عنوان رشته زبان روسی محسوب می شود.
این زبان تا مقطع کارشناسی بدون گرایش بوده و در مقطع کارشناسی ارشد دارای سه گرایش آموزش زبان روسی، زبان و ادبیات زبان روسی و ترجمه زبان روسی می باشد.
هر کدام از رشته ها و گرایش های زبان روسی دروس تخصصی خاص خود را دارا می باشد.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

 

لیست دروس تخصصی کارشناسی ارشد رشته مترجمی زبان روسی:

 

۱- ترجمه متون اسلامی
۲- نظریات ترجمه

۳- ترجمه دو سویه منابع دیداری و شنیداری
۴- ترجمه مکاتبات و اسناد تخصصی

۵- اصول و روش تحقیق در مسائل ترجمه
۶- مهارت های ترجمه شفاهی

 

لیست دروس تخصصی کارشناسی ارشد رشته آموزش زبان روسی به شرح زیر است:

 

۱- آزمون سازی و ارزشیابی
۲- تهیه و تدوین مطالب درسی

۳- تدریس مهارت های زبانی
۴- اصول و روش تدریس در آموزش زبان روسی

۵- روش تحقیق در مسائل آموزش زبان
۶- تدریس علمی

 

لیست دروس تخصصی کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات روسی به شرح زیر است:

 

۱- نمایشنامه نویسی روسی
۲- تحلیل شعر روسی

۳- روش تحقیق در مسائل ادبی
۴- نقد ادبی درشعر و ادبیات روسیه

۵- ادبیات تطبیقی
۶- تحلیل داستان و رمان روسی

 

تنها همین رشته در زمینه زبان تا مقطع دکترا گرایش آموزش زبان روسی می باشد. دانشجویان رشته زبان روسی باید در دوران تحصیل خود هم در خواندن و نوشتن و هم در شنیدن و سخن گفتن تسلط پیدا نمایند افرادی که می ‌خواهند در این رشته تحصیل کند میتوانند: دانشگاه های اصفهان، الزهرا، تهران، شهید بهشتی، فردوسی مشهد و علامه طباطبایی از طریق کنکور سراسری اقدام نمایند. با توجه به محدود بودن دانشگاه ها رقابت بسیار شدید و دشوار می باشد. پس از اتمام تحصیلات دانشجویان می توانند در موسسات آموزش زبان و همچنین در دانشگاه ها به امر تدریس بپردازند. از دیگر مکان های انجام فعالیت میتوان در شرکت های بازرگانی، وزارت خارجه، حضور در سفارت و کنسولگری های ایران در روسیه، وزارت خانه های علوم، شرکت های هواپیمایی، مرتبط و مسائل مربوط به هوا فضا و انرژی اتمی می توان نام برد که علاوه بر موارد فوق دانش آموختگان رشته زبان روسی می توانند در زمینه های ترجمه در مطبوعات و شرکت هایی که برای ارتباطات خود با کشورهای خارجی نیاز به مترجم دارند نیز مشغول به کار شوند. در بخش فرهنگی ارتباطات و رفت و آمد هایی که به موجب برگزاری سمینارها جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها برگزار می شوند نیز می توان از جمله موفقیت های شغلی فارغ التحصیلان زبان های خارجی باشد.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

 

دانشگاه های روسیه از نظر رتبه در رشته های فنی و انسانی جایگاه بالایی دارند و این به دانشجو انگیزه می دهد که به این زبان گرایش پیدا کند و همچنین با توجه به ادبیات عالی و خوبی که دارند تمایل دانشجوها را به این دانشگاه ها زیادتر می کند. ارتباط بین دانشگاه و صنعت چند سالی است که رو به بهبود گذاشته با این ارتباط باید رابطه مستقیم و کاربردی باشد و در دانشگاه روسی تدریس شود که در جامعه مورد استفاده قرار گیرد پس از فارغ التحصیلی دانشجویان همانگونه که قبلاً گفتیم هم در قسمت آموزش و هم مترجمی هم دفاتر امور خارجه و مسائل فرهنگی و خصوصاً در زمینه اقتصادی وقتی که اکثر مستشاران روسی زبان در نیروگاه ها انرژی هسته‌ای ایران فعالیت دارند حتما نیاز به مترجم در کنار خود می باشند چون به هر حال آنها به صورت ماموریتی برای کشور ما کار می کند و باید حتما نیروهای بومی و ایرانی هدایتگر این صنایع و کارخانه ها باشند.

 

مقاله رشته زبان روسی نیز به اتمام رسید. امیدواریم که مطالب برای شما مفید بوده باشد؛ موفق و پیروز باشید.
آکادمی زبان بهین دانش نخستین ارائه دهنده آموزش زبان در ۵۰ روز به نام راکت در سال ۱۳۷۸به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز نمود. آکادمی زبان بهین دانش با بیش از یک دهه سابقه درخشان در برگزاری دوره‌های فشرده، نیمه فشرده و ترمیک خود در رده‌های سنی نونهالان، کودکان، نوجوانان و بزرگسالان با ارائه دوره‌های آموزشی خود به صورت جداگانه و‌ در محیط های مجزا که شامل واحد دخترانه و واحد پسرانه می‌باشد؛ دو شعبه دیگر خود را در اصفهان دایر نموده و‌ تمام توان خود را در راستای یک آموزش صحیح به روش سیستم آموزشی نوین رامیت که سیستمی کاملا نو و پیشرو با هدف یادگیری و آموزش بهتر به فرزندان این مرز و بوم است بنا نهاده است. این امید را داریم که بتوانیم در راستای آموزش درست عمل نموده و خدمت رسان خوبی باشیم. سیستم آموزشی رامیت با هدف تلاش در زمینه یادگیری و آموزش بهتر از سال ۱۳۸۷ فعالیت خود را با تأسیس آموزشگاه بهین دانش تحت مدیریت احمدرضا ابراهیمی آغاز کرد. رامیت با بهره گیری از علوم قدیم و جدید و تجربه آموز، همواره تأکید بر شناخت روند یادگیری و ایجاد تفاوت مؤثر در نتیجه آموزش داشته است.