چکیده ی دستور زبان اسپانیایی می تواند تا حد زیادی به علاقه مندان به یادگیری این زبان در کوتاه مدت ، کمک کند. زبان اسپانیایی زبانی است که دستور زبان آن بر اساس جنسیت ها تنظیم شده است . شاید شما تعجب کنید از اینکه اسامی درزبان اسپانیایی هم مانند زبان های آلمانی، روسی و فرانسوی دارای جنسیت هستند.
یکی از چالش هایی که زبان آموزان با آن مواجه هستند این است که چطور ممکن است فنجان مؤنث باشد.برخی دلیل آن را به منحنی بودن حالت فنجان ربط می دهند ولی چه تشبیهی میان یک میز سفت و سخت و محکم و خشن با مؤنث بودن وجود دارد؟!
باید این نکته را در نظر بگیرید که ما همیشه به جنسیت در قالب انسانی نگاه می کنیم و فراموش می کنیم که جنسیت اسامی در زبان اسپانیایی در حقیقت جنسیت ساختاری است. این بدان معناست که جنسیت اسامی بر اساس شکل دخترانه یا پسرانه بودن آنها انتخاب نشده است و انتخاب آنها براساس حرف آخرشان است. اگر حرف آخر هر اسم o باشد مذکر محسوب شده و اگر این حرف a باشد، این اسم مؤنت محسوب می شود. پس کلمه ی libro به معنای کتاب مذکر و کلمه ی revista به معنای مجله، مؤنث هستند. در زبان انگلیسی ما از حرف تعریف the استفاده می کنیم و در زبان اسپانیایی از el برای اسم مذکر و la برای اسم مؤنث استفاده می کنیم.

 

افعال در اسپانیایی

در زبان اسپانیایی افعال صرف می شوند چرا که مشخص شود چه کسی و در چه زمانی کاری را انجام داده است. با صرف افعال می توانیم وجه، تعداد، شخص، مود، جنسیت، بعد و رسمیت آنها را مشخص کنیم.
در این زبان افعال بی قاعده ی زیادی وجود دارند که شما فقط باید صرف کردن آنها را یاد بگیرید. باید در نظر داشته باشید که یادگیری این افعال آنقدر هم سخت نیست و یادگیری افعال انگلیسی به مراتب سخت تر می باشد.

قوانین جنسیت اسامی

در مورد مؤنث و مذکر بودن اسامی قبل تر صحبت کردیم. حال این سؤال پیش می آید که اگر با اسامی دیگری که حروف آخرشان به غیر از a و o است روبرو شویم چه کاری می توانیم انجام دهیم ؟
کلماتی که به ión, z, b, umbre ختم می شوند معمولا مؤنث هستند.البته دراین دسته از اسامی استثناهایی نیز وجود دارد که برای فرا گیری آنها پیشنهاد می کنیم بیشتر به یادگیری زبان اسپانیایی بپردازید و دستور زبان اسپانیایی را به صورت کامل مطالعه فرمایید. کلماتی که به e و مصوت های مددارمثل ó, í, é, á, ú وصامت ها ختم می شوند مذکر هستند.در این مورد نیز با استثناهایی روبرو هستیم.

 

قوانین تبدیل مفرد به جمع

برای این کار کافی است el را به los وla را به las تبدیل نمایید. برای تبدیل اسامی به حالت جمع، باز هم روی حرف آخر کار می شود.
اگر اسم به یک مصوت ختم شود یک‌ s به آخر آن اضافه می‌شود. اگربه یک صامت ختم شود به انتهای آن es اضافه می‌شود.اگر اسامی به z ختم شوند z به c تبدیل شده وسپس es به آن اضافه می‌شود.اگر اسامی به ión ختم شوند یک es به آنها اضافه می‌شود. که در این حالت باید مد برداشته شود. هر گاه خواستیم تعدادی از اشیاء را با یکدیگر جمع کنیم که در آنها هم مذکر وهم مؤنث وجود دارید از فرم مذکر پیروی می کنیم.

قوانین حروف عطف و ادغام

اسپانیایی ها با ملایمت و به آرامی صحبت می کنند. آنها از تکنیک هایی استفاده می کنند که کلمات به زیبایی و نرمی در دهانشان بچرخد. اینجاست که تأثیر استفاده از حروف عطف و ادغام مشخص می شودکه این حروف باعث می‌شوند این زبان جذاب تر و روان تر به نظر برسد. ادغام در زبان اسپانیایی با دو حرف اضافه عجین شده است ، a و de . اگر حرف اضافه de قبل از حرف تعریف el بیاید با آن ترکیب شده وdelرا می‌سازد و اگر حرف اضافه a قبل از حرف تعریف el بیاید با آن ترکیب شده و al را می سازد.

 

حروف عطف

حروف عطف کلماتی هستند که کلمات، عبارات و جمله واژه ها را به یکدیگر متصل می‌کنند .ما به بررسی دو حرف عطف «و» و «یا» می پردازیم. “Y” به معنای«و» و “o” به معنای «یا» می باشد. اگر “y” قبل از کلمه بیاید که حرف اول آن با “i” شروع شده است به e تغییر پیدا می کند. اگر o قبل از کلمه ای بیاید که با صدایی مشابه با o شروع شده است به y تبدیل می شود.

 

ما در گروه بهین دانش امیدواریم که در یادگیری زبان اسپانیایی کمکی هر چقدر اندک به شما کرده باشیم. و امیدواریم در مسیر یادگیری موفق و پیروز باشید .
آکادمی زبان بهین دانش نخستین ارائه دهنده آموزش زبان اسپانیایی در ۳۰جلسه به نام راکت در بیش از یک دهه به صورت رسمی به فعالیت خود ادامه داده است . آکادمی زبان بهین دانش با بیش از یک دهه سابقه درخشان در برگزاری دوره‌های فشرده، نیمه فشرده و ترمیک خود در رده‌های سنی نونهالان، کودکان، نوجوانان و بزرگسالان با ارائه دوره‌های آموزشی خود به صورت جداگانه و‌ در محیط های مجزا که شامل واحد دخترانه و واحد پسرانه می‌باشد؛ دو شعبه دیگر خود را در اصفهان دایر نموده و‌ تمام توان خود را در راستای یک آموزش آنلاین زبان اسپانیایی صحیح به روش سیستم آموزشی نوین رامیت که سیستمی کاملا نو و پیشرو با هدف یادگیری و آموزش بهتر به فرزندان این مرز و بوم است بنا نهاده است. این امید را داریم که بتوانیم در راستای آموزش درست عمل نموده و خدمت رسان خوبی باشیم. آموزش زبان اسپانیایی در ۵۰ روز با سیستم آموزشی رامیت با هدف تلاش در زمینه یادگیری و آموزش بهتر از سال ۱۳۸۷ فعالیت خود را با تأسیس آموزشگاه بهین دانش تحت مدیریت احمدرضا ابراهیمی آغاز کرد. رامیت با بهره گیری از علوم قدیم و جدید و تجربه آموز، همواره تأکید بر شناخت روند یادگیری و ایجاد تفاوت مؤثر در نتیجه آموزش داشته است.