درست چند دقیقه قبل از ساعت  ۱۸:۳۰ تصمیم گرفتیم سری به کلاس Draw ۲ سطح متوسطه رده سنی نوجوانان بزنیم، اما شور و شوقی که در فضای کلاس جاری بود به ما انگیزه ماندگاری داد. اینجا صمیمیت بین خانم دهخدا و زبان آموزان کلاس مثال زدنی و  آنقدر برجسته است که حتی با لحظه ای درنگ میتوان به آن پی برد. این موضوع در انرژی مثبتی که در هر لحظه از کلاس وجود دارد نیز اثر  به سزایی دارد.
یک روز قبل از جلسه یکشنبه استاد دهخدا یک کلیپ در گروه کلاس آپلود کردند و از بچه ها خواستند با تماشای کلیپ برای درس جدیدی که این جلسه مطرح می شود، آمادگی پیدا کنند. و بلافاصله زبان آموزان با ارسال ویس یا تایپ متن از ایشان تشکر به عمل آوردند.
راس ساعت ۱۸:۲۶ مهلا یکی از زبان آموزان کلاس آنلاین شده و با صدایی سرشار از انرژی خطاب به دوستان خود گفت، Hi my   friends, haw are youسپس زهرا و مینا ابتدا اعلام حضور کرده و به احوال پرسی و خوش و بش با یکدیگر پرداختند. پس از آن دیگر زبان آموزان وارد کلاس شدند و یک به یک با یکدیگر مشغول سلام و احوال پرسی و صحبت شدند.

IELTS7 Banner 01 8

 

بیشتر بخوانید:چطور انگلیسی فکر کنیم؟

 

لحظه ای حضور در این جمع صمیمی

در ساعت ۱۸:۲۹ یعنی لحظاتی چند، قبل از ساعت رسمی شروع کلاس استاد دهخدا با ویسی سرشار از شور و نشاط که محبت و علاقه به بچه ها در آن جاری بود به بچه ها سلام کرده و حضور خود را در کلاس اعلام داشتند.
سپس بچه ها با ذوق و شوق با سلام و احوال پرسی خود استقبال گرمی از استاد به عمل آوردند. زمانی که بحث سلام و احوالپرسی به پایان رسید، همه حاضرین به تعریف کردن کارهایی که در چند روز اخیر انجام داده بودند پرداختند. با توجه به این موضوع که زبان آموزان این سطح غالبا دانش آموز نیز هستند و در این پیک زمانی با امتحانات پایانی مدارس مواجه اند، زمانی به صحبت کردن از روند امتحانات اختصاص داده شد. آنچه در نظر من زیبا و ستودنی جلوه کرد انرژی فوق العاد ای بود که بچه ها در روند کلاس از خود نشان میدادند. گویی این تداخل زمانی هیچ خستگی در آنها ایجاد نکرده بود و آنها با قاطعیت و جدیت هر چه تمام تر به یادگیری زبان انگلیسی می پرداختند.
در ساعت ۱۸:۳۲ استاد دهخدا سوال کردند: بچه ها امروز کسی غایبه ؟ و حاضرین یکبا دیگر حضور خود را اعلام کردند.
در ابتدای کلاس بین مهلا و بهاره مکالمه داغی در جریان بود. مکالمه ای فی البداهه که زبان آموزان را به تقویت مهارت Accent ترغیب می کرد. استاد دهخدا از مهلا و بهاره صمیمانه تشکر کردند. و طی یک ویس کلی با صحبت هایی زیبایی کلاس را آغاز کرده و با نام بردن از یک به یک بچه ها و احوال پرسی با آنها دریایی از شور و انرژی مثبت را به سمت کلاس سرازیر کردند. بچه ها از دریافت این انرژی مسرور شده و تک تک این ویس را Reply کرده و تک تک از ایشان تشکر و قدر دانی به عمل آوردند.

 

 

درس جدید با اولین ویس خانم دهخدا شروع شد. ایشان سوال کردند: ?Where is your father right now (پدر شما الان دقیقا کجاست؟) و از بچه ها خواستند پاسخ خود را در گروه کلاس ارسال کنند. بچه ها یکی یکی شروع کردند به پاسخ داده این سوال و یک دقیقه بعد پاسخ همه دریافت شده بود. این رخداد به من تاثیرات انرژی که در ابتدای کلاس وارد این اتمسفر شد را یاد آور کرد.
پاسخ ها بسیار متفاوت و جذاب بود.
پدر من در خانه است.
پدر من سر کار است.
پدر من معمولا در این زمان سر کار است اما امروز مرخصی گرفته است.
پدر من خانه مادربزرگم است.
پس از بررسی صحیح بودن فرم پاسخ ها، مرحله بعدی این تمرین به این شکل طرح شد. حالا به این سوال در مورد بقیه اعضای خانواده نیز پاسخ دهید و در دفتر خود بنویسید. و تا ۱۰ دقیقه دیگر به طور شخصی برای من ارسال کنید.

 

 

پاسخ کوتاه در زبان انگلیسی!

سوال بعدی که باید به همان شیوه پاسخ داده می شد این بود. ? What dose your father do (پدرت چیکار میکنه؟/شغل پدرت چیه؟)
طبعا این بار جواب های متفاوت تری دریافت شد.
My father is an employer
پدر من یک کارمنداست.
My father is a worker
پدر من یک کارگر است.
My father is a farmer
پدر من یک کشاورز است.
My father is an engineer
پدر من یک مهندس است.
My father is a carpenter
پدر من یک نجار است.
در ادامه، درست مانند تمرین قبلی فرمت جواب ها چک شد و بچه ها آنها را در دفتر خود نوشتند.

 

 

سوال بعدی قدری چالش بر انگیز تر بود…
?Haw was yore father get to work
اینبار اغلب پاسخ دادند.
.My father get to work by car
(پدر من با ماشین سر کار میرود)
پاسخ زهرا و بهاره قدری با دیگران متفاوت بود.
بهاره گفت: .My father get to work by bicycle
زهرا گفت: .My father get to work by bus
این سوال و جواب ها گویی تنها یک دست گرمی برای تمرین اصلی بود. طی این تمرین بچه ها به کلیپ روجوع کرده و باید از هر قسمت آن در ابتدا اسکرین شات گرفته و یک جمله در باره آن بنویسند. گویی خانم دهخدا با این تمرین قصد داشتند شکل نوین و ویژه ای از آموزش را پیاده سازی کرده و از آن بهره ببرند.

 

 

زندگی بدون صدای چرخ دنده و ماشین

طبق قانون عمل و عکس العمل هر رفتاری میتواند باز خوردی شبیه به خود جذب کند. طبعا استفاده و به کارگیری روش های جدید در آموزش زبان انگلیسی میتواند به شکلی ویژه و جدید نتیجه خواهد داد.
هر دورانی سبک زندگی ویژه خود را می طلبد. در دوران فعلی که رفت و آمد بسیار دردسر ساز و پر هزینه است و گاها موجب صدمات جبران ناپذیری می شود و از طرفی صدای مودم های Dial-Up از خانه ها قطع شده و دسترسی به اینترنت به انداره یک کلیک سهولت یافته است، برای یادگیری زبان شرکت در کلاس های آنلاین منطقی ترین انتخاب ممکن است.
با این وجود اگر برای خودتان یا فرزندانتان جویای یک روش امن، موثر  و منطقی می گردید ما به شما تجربه لذت بخش یادگیری در کلاس های آنلاین را پیشنهاد می کنیم.