شاید شما نیز این جمله را شنیده باشید که ” چیزهای خوب به سراغ کسانی می آیند که صبر داشته باشند و چیزهای بهتر به سراغ کسانی می آیند که برای رسیدن به اهدافشان تلاش کنند.” شما جزء کدام دسته هستید؟ آیا برای رسیدن به خواسته هایتان تلاش می کنید یا تنها به صبر بسنده می کنید؟ در هر صورت امیدوارم شما جزء افرادی باشید که بر روی پله ی آخر موفقیت ایستاده باشند. پله های زندگی را طی کنید و به پله ی “من انجامش دادم” برسید؛ در حین راه از مسیر لذت ببرید و برای قدم هایی که بر می دارید از خود راضی باشید.
در این مقاله سعی داریم که راه های تقویت مهارت شنیداری را برای شما عزیزان شرح داده و در کنار هم از انجام دادن این راه ها لذت ببریم. موافقید این راه ها را بشناسیم؟

IELTS7 Banner 01 8

برای تقویت مهارت شنیداری، باید قبل از هر چیزی زمانی مناسب و هر روزه را برای یادگیری زبان در نظر بگیریم. بهترین زمان زمانی است که شما تمرکز لازم برای این کار را داشته باشید اما نیازی نیست که در این زمان تنها به گوش دادن بسنده کنید چرا که در هر ساعتی از شبانه روز و در حال هر کاری که باشید می توانید با شنیدن صداهای مربوطه به یادگیری زبان مشغول شوید. به طور مثال در حال آشپزی، در حال نقاشی کردن، در حال ورزش کردن یا پیاده روی و … همه و همه می توانیم مهارت شنیداری خود را با استفاده از گوش دادن به موسیقی، فایل های صوتی و پادکست ها، تقویت نماییم
برای تقویت مهارت شنیداری بهتر است از روش نوآم چامسکی در یادگیری استفاده کنیم. یعنی بهتر است مانند یک کودک تازه متولد شده برای اینکه بتوانیم زبان مورد علاقه خود را یاد بگیریم خوب به صحبت کردن دیگران گوش دهیم و به تلفظ آنها دقت کرده تا بتوانیم کم کم شبیه به آنها صحبت کنیم. در موسسه آموزش زبان احمدرضا ابراهیمی، برای همین امر تمرین هایی را در نظر گرفته اند و بخشی از آزمون های مربوطه در دوره های راکت زبان و همیاد نیز به سنجش همین مهارت می پردازند.
برای شروع تقویت مهارت شنیداری، بهتر است از دیدن فیلم های کوتاه و ساده که برای همین کار طراحی گردیده اند استفاده کرد و کم کم به سراغ دیدن فیلم هایی برویم که غلظت تلفظ در آنها بیشتر است و به اصطلاح به صحبت کردن افراد بومی نزدیک تر هستند.
سعی کنید علاوه بر دیدن فیلم ها و سریال ها، خود را موظف به دیدن و شنیدن اخبار و برنامه های تلویزیونی مربوط به زبان مورد علاقه تان کنید و با دیدن انیمیشن ها و برنامه های ساده مهارت شنیداری خود را افزایش دهید و در کنار این فعالیت ها بخشی مهیج را برای خود رقم بزنید.
این تمرین ها را به صورت منظم انجام دهید و مطمئن باشید که بعد از مدتی کوتاه، شما می توانید علاوه بر خوب شنیدن به خوبی نیز به مکالمه و گفتگو نیز بپردازید.
بهتر است برای تقویت مهارت شنیداری با گروهی از دوستانتان به مکالمه بپردازید و از صحبت کردن به زبان فارسی بپرهیزید. این کار به تقویت قدرت مکالمه و همینطور قدرت شنیداری شما نیز کمک خواهد کرد.
گاهی بهتر است صدای خود را ضبط کنید و با شنیدن صدای خود بتوانید بر نقاط ضعف خود مسلط گردیده و به رفع آنها بپردازید. به طور مثال شاید در حین صحبت کردن متوجه تلفظ اشتباه خود نشوید اما وقتی صدای خود را به عنوان یک شنونده بشنوید، ایرادهای خود را متوجه می شوید و می توانید متوجه تفاوت تلفظ صحیح یا غلط خود گردید.
گوش دادن به آهنگ ها را در برنامه خود قرار دهید. این کار را می توانید حتی در ساعات پایانی روز و موقع خواب نیز امتحان کنید. به طور مثال اگر شما علاقه مند به یادگیری زبان فرانسه هستید، آهنگ های فرانسوی را هر شب گوش دهید. شاید در ابتدا متوجه بسیاری از کلمات نشوید اما پس از مدتی می توانید براحتی به این موضوع نیز فائق آیید. گوش دادند به سخنرانی ها، مکالمات، اخبار و … نیز توانایی شما در ایجاد ارتباط و قدرت شنیداری تان را افزایش می دهد. پادکست ها نیز روش خوبی برای تقویت قدرت شنیداری شما هستند.
وقتی در کلاس های آنلاین حضوری می یابید و استاد زبان شما در حال صحبت کردن است، سعی کنید به حرکت دستها و حالت صورت ایشان دقت کنید چرا که با دقت کردن با این موارد، می توانید با استفاده از این حرکت ها بسیاری از موضوعات را متوجه شوید.
امروزه دیکشنری های صوتی نیز وارد بازار شده اند که می توانید برای تقویت قدرت شنیداری خود از آنها نیز بهره بگیرید. در واقع در این بخش موسسات زبان بی تاثیر نیستند و می توانند با آموزش های خود شما را در مسیری درست تر قرار دهند. در این راستا ما در موسسه زبان احمدرضا ابراهیمی با آموزش آنلاین زبان به این موضوع پرداخته و تلاش کرده ایم تا با پرداختن به سایر مهارت ها در دوره های همیاد و همچنین آموزش زبان در ۵۰ روز، با بهره گیری از روش های تخصصی به تقویت مهارت شنیداری زبان آموزان نیز بپردازیم.
این دوره ها همگی با تفکری برگرفته از سیستم آموزشی رامیت به جلو حرکت کرده و با بهره گیری از اساتید کارکشته و همچنین پشتیبانی آنلاین توانسته اند مسیری درست را برای علاقه مندان رقم بزنند. از جمله ویژگی های مشترک دوره های آموزش زبان در موسسه زبان احمدرضا ابراهیمی می توان به موارد زیر اشاره نمود:
– انتخاب روز و ساعت کلاس ها با زبان آموز
– پشتیبانی آنلاین
– دسترسی رایگان زبان آموزان به اپ ARE
– بهره گیری از اساتید راکت

در صورتی که تمایل به یادگیری زبان دارید، می توانید با کارشناسان ما از طریق تکمیل بخش زیر ارتباط برقرار نموده و در نهایت از مشاوره های رایگانی که در جهت آگاهی سازی علاقه مندان تهیه گردیده است، بهره ببرید. همکاران ما به صورت تمام وقت در خدمت شما عزیزان هستند و تلاش دارند تا با پاسخ صحیح و راهنمایی هایی که نیاز است، مسیری درست را برای شما عزیزان رقم بزنند.