” آموزش زبان انگلیسی چقدر طول می کشد؟ ” این سوال بخشی از فرایند ثبت نام و سوال زبان آموزان در هر آموزشگاه زبان انگلیسی است. سوالی که بسیاری از ما اگر به گذشته برگردیم خواهیم دید به تنها چیزی که فکر می کرده ایم همین بوده است.
بسیاری از کارشناسان زبان انگلیسی اعتقاد دارند که فرایند یادگیری زبان انگلیسی برای اینکه به یک سطح قابل قبول در یادگیری زبان برسید حداقل نیاز به یک بازه زمانی ۱ سال و نیمه تا ۲ سال دارد اما اگر واقع بین باشیم این زمان برای افراد مختلف متفاوت است. اگر به خودمان نگاهی بیندازیم می بینیم که هر کدام از ما یک انسان مستقل و خاص نسبت به اطرافیان خود هستیم. ما حتی از لحاظ جزئی ترین بخش های صورتمان نیز با بقیه افراد متفاوتیم.

IELTS7 Banner 01 8

این تفاوت ها تنها به بخش های ظاهری ما مربوط نمی شود بلکه روحیه، عملکرد، تعهد و بسیاری از موضوعات دیگر را تحت الشعاع خود قرار می دهد.
همچنین در یادگیری زبان انگلیسی موضوع فرق نخواهد کرد. شاید بسیاری از ما با اهداف مشترک اقدام به آموزش زبان انگلیسی کرده ایم اما قطعا در تعهد، انگیزه، تلاش و برنامه ریزی هایمان با هم متفاوت هستیم. دلیل اینکه اغلب افراد در آموزش زبان انگلیسی به جایگاهی که می خواهند نمی رسند در برگیرنده همین موضوع است.
همانطور که افرادی وجود دارند که می توانند در کمترین بازه ممکن به زبان انگلیسی مسلط شوند افراد دیگری نیز هستند که بیش از دو سال به یادگیری زبان اقدام کرده اند و هنوز به جایگاهی که دوست دارند در آموزش زبان دست نیافته اند. همه ما متفاوتیم اما می توانیم با داشتن برنامه ریزی درست و تعیین هدف در زمان مشخص، در جایگاه مشخص باشیم.

 

بیش از ۹۰ درصد افرادی که تصمیم به یادگیری زبان دوم می گیرند با سوال هایی مانند یادگیری زبان جدید چقدر طول می کشد؟ روزانه باید چقدر زمان صرف یادگیری زبان کرد؟ و پس از گذراندن چه دوره ای به سطح قابل قبولی در زبان دوم می رسیم؟ مواجه می شوند اما نکته مهمی که قابل توجه است این است که همه ما انسان ها برای رسیدن به خواسته ها و آمال و آرزوهایمان، عجول هستیم. برای همین موضوع است که اگر به سرچ گوگل در رابطه به یادگیری زبان نگاهی بیندازید خواهید دید که بخش بزرگی از دنیای سرچ در زبان به موضوعاتی مانند ” یادگیری آسان زبان انگلیسی” و ” یادگیری سریع زبان انگلیسی ” می پردازد.
بدون شک تمرکز بر روی چنین سوالاتی تنها شما را از مسیر دلخواهتان دور می کند. بهتر است بجای این سوالات از خودمان بپرسیم چقدر زمان در دست داریم؟ اولویت ما در زندگی چیست؟ بخاطر این اولویت چه چیزها را در برنامه های روزانه مان حذف می کنیم و چه کارهایی را تا رسیدن به اولویت و هدفمان در برنامه روزانه یمان می گنجانیم؟
انسان های هدفمند به دنبال راحت تر کردن مسیر یادگیری نیستند بلکه به دنبال انعطاف پذیری و پذیرفتن شرایط خود هستند. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که شما منظورتان از پرسیدن این سوال چیست؟ برای جواب کلی دادن به این سوال باید فهمید منظور شما از رسیدن به چه سطحی از زبان است؟
برای هر زبانی رسیدن به سطح معمولی و قابل قبول در هر فردی متفاوت است. به طور مثال ما فارسی زبان ها راحت تر از دیگر کشورها می توانیم به زبان عربی مسلط شویم چرا که زبان عربی از لحاظ نوشتاری شباهت زیادی با زبان فارسی دارد و در عین حال لغات بسیاری از زبان عربی وارد زبان ما شده است. اما قطعا یادگیری انگلیسی به زمان بیشتری نسبت به زبان عربی برای ما ایرانیان نیاز دارد. یا زبان آلمانی می تواند بیش از زبان انگلیسی برای ما سخت باشد. چرا که ما در مدارس تا حدودی با زبان انگلیسی آشنا شده ایم و برای استفاده از خدمات بانکی یا نرم افزارهای گوناگون یا برنامه های اینترنتی گاها ملزم به شناخت بعضی از کلمات یا اصطلاحات انگلیسی بوده ایم.
اگر شما علاقه مند به آشنایی با زبان انگلیسی هستید، جای نگرانی نیست. هدف خود را مشخص کنید و یادگیری انگلیسی را به عزم خود و زمانی که صرف یادگیری زبان انگلیسی می کنید بسپارید. اما بیایید در پایان به یک سری از فاکتورهایی که در مدت زمان یادگیری زبان انگلیسی تاثیر دارند صحبت کنیم. موافقید؟

 

– یکی از فاکتورهای مهم در یادگیری زبان انگلیسی سن افراد است. بسیاری اعتقاد دارند که در فراگیری زبان انگلیسی هر قدر سن افراد پایین تر باشد با سرعت بیشتری به زبان انگلیسی مسلط می شوند چرا که عملکرد مغز سرعت بیشتری دارد و افراد در سنین پایین تر با تمرکز بالایی که دارند می توانند به خوبی در تلفظ لغات انگلیسی تقلید کرده و ادای کلمات را بهتر انجام بدهند. در سنین بالاتر ذهن شکل گیری خود را به دست آورده است برای همین زمان بیشتری نیاز دارد تا بتواند تسلط کافی را بدست بیاورد.
– از فاکتورهای مهم دیگر زمانی است که افراد در دست دارند. افراد کم سن و سال تر همیشه زمان بیشتری در دست دارند و اگر بتوانیم زمان خود را مدیریت کنیم می توانیم به بهترین شکل به یادگیری زبان انگلیسی مبادرت بورزیم. زمان در یادگیری زبان دوم مهم است چرا که بخش مهمی از یادگیری به تکرار و تمرین نیاز دارد.
– داشتن انگیزه و جدیت از فاکتورهای اصلی در یادگیری زبان انگلیسی است. اگر شما این دو فاکتور را داشته باشید می توانید در مدت زمان کمی با تلاش و انگیزه ای که دارید به زبان انگلیسی مسلط شوید. داشتن جدیت و البته بالا بردن انگیزه در یادگیری زبان مهم است.
– توانایی در یادگیری زبان یکی از فاکتورهای یادگیری زبان انگلیسی است اما قطعا اگر انگیزه و جدیت در کار باشد می توان با هر توانایی ای که دارید به زبان انگیسی مسلط شوید و براحتی به مکالمه انگلیسی بپردازید.

 

در پایان بهتر است که به این موضوع اشاره داشته باشیم که یادگیری زبان دوم سختی های مختص به خود را دارد که البته سختی های پیش رو از جذابیت های یادگیری زبان است چرا که اگر هر چیزی به راحتی بدست بیاید قطعا مزه خود را از دست می دهد. ما نیاز داریم برای رسیدن به اهدافمان تلاش کنیم. چیزی که براحتی به دست بیاید هدف نیست. چرا که از خاصیت اهداف این است که شما برای رسیدن به آن دست به عمل بزنید، برای رسیدن به آن تلاش کنید و سپس از رسیدن به آن لذت ببرید. موسسات مختلف زبان، آموزش زبان را در دوره های فشرده و راکت هم به صورت حضوری هم به صورت آنلاین برگزار می کنند.