ممکن است بین زبان های مختلف شباهت کم و زیادی وجود داشته باشد. این شباهت ها گاهی منجر به نزدیکی بین دو زبان می شود و فارس زبانانی که علاقه مند به یادگیری زبان گرجی و یا دیگر زبان ها هستند با وجود چنین اشتراکاتی علاقه و تمایل بیشتری برای یادگیری زبان گرجی خواهند داشت. به همین علت در این مقاله به بررسی شباهت زبان گرجی و فارسی می پردازیم. الفبای زبان گرجی تفاوت بسیاری با الفبای دیگر زبان ها دارد اما با وجود چنین تفاوت هایی برخی از کلمات و عبارت به کار رفته شده در زبان گرجی با زبان فارسی مشترک می باشد اما همین کلمات از نظر نحوه تلفظ، کمی با یک دیگر متفاوت هستند.

شباهت زبان فارسی با زبان گرجی

برای اطلاع از شباهت زبان گرجی و فارسی نیاز به زمان می باشد. زمانی که برای اولین بار مکالمه زبان گرجی را می شنویم، ممکن است حتی یک کلمه هم از آن مکالمه متوجه نشویم اما بعد از مدتی، زمانی که مدت زمان بیشتری را در میان مردم کشور گرجستان و مکالمات آن ها گذراندیم متوجه خواهیم شد که یک سری از کلمات زبان گرجی با زبان فارسی مشترک می باشد.
دقت داشته باشید که کلمه are (بله) در زبان گرجی به معنی خیر می باشد. از این دست کلمات در زبان گرجی وجود دارد که در ادامه به معرفی بیشتر آن ها می پردازیم.

بادمجان =Ბადრიჯანი
یونجه =იონჯა
سنبل =სუმბული
گریپ فروت =გრეიფრუტი
فرش/ قالیچه =ხალიჩა
چکمه =ჩექმა
بالش =Ბალიში
تخته نرد =ნარდი
تریبون =ტრიბუნა
کمربند =ქამარი
پول نقد =ნაღდი ფული
چنگال =ჩენგალი
مشت =მუშტი
پنبه =ბამბა
الماس =ბლბანი
کمد =კარადა
کلیسا =ეკლესია

10 حقیقت باورنکردنی درباره زبان گرجی

  • 3 نوع الفبا در زبان گرجی

زبان گرجی در طول زمان تغییرات بسیاری را پشت سر گذاشته است. این زبان از سه مرحله (آسمتاورولی، نوسخوری، مخدرولی) گذر کرده است. زبان و الفبایی که در حال حاضر در میان مردم کشور گرجستان رواج دارد “مخدرولی” می باشد. الفبای زبان گرجستانی دارای 33 حرف می باشد. در این زبان هیچ یک از حروف به صورت بزرگ نوشته نمی شوند و معمولا سه تا هشت صامت در یک کلمه جای می گیرد اما امکان پشت سر هم قرار گرفتن یک صامت در یک لغت وجود ندارد.

  • الفبای زبان گرجی

طبق تحقیقاتی که صورت گرفته است، پارناواز یکم مخترع خط گرجستانی بوده است و در این دوره الفبای گرجی رواج پیدا می کند.

  • یادگیری زبان گرجی

بسیاری از افراد با وجود علاقه به محض اینکه حروف الفبای زبان گرجی را می بینند از یادگیری این زبان منصرف می شوند اما نکته ای که وجود دارد این است که یادگیری و آموزش زبان گرجی کار چندان سختی نیست اما قسمت یادگیری افعال زبان گرجی از سختی بیشتری برخوردار است.

  • 3 زبان دیگر در گرجستان

در کشور گرجستان 3 زبان (مگرلی، سوانی، لازی) رواج دارد. این 3 زبان بیشتر در غرب کشور گرجستان مورد استفاده قرار می گیرد. زبان گرجی دارای 18 لهجه مختلف می باشد. هر کدام از این زبان ها از لحاظ ساختاری، گرامر، لغات و… متفاوت هستند.

  • جنسیت در زبان گرجی

در زبان گرجی، سوم شخص جنسیت ندارد. در زبان گرجی به جای او مذکر و مونث از کلمه (آن =That) استفاده می کنند.

  • حرف I در زبان گرجی

در زبان گرجی اگر کلمه ای با حروف صدادار به پایان نرسد حرف i به انتهای آن کلمه اضافه می شود. برای مثال اسم محمد به صورت mohammadi نوشته می شود.

  • تاثیر نام خانوادگی در محل تولد

نام و نام خانوادگی تاثیر عمیقی در مناطق مختلف کشور گرجستان دارد. به عبارتی از طریق نام خانوادگی افراد می توان به محل زندگی آن ها پی برد. امروزه به دلیل مهاجرت افراد به مناطق مختلف این کشور باعث شده است که شناسایی افراد بر اساس نام خانوادگی کار چندان آسانی نباشد.

  • شباهت اعداد زبان گرجی با زبان فرانسوی

اعداد زبان گرجی با اعداد زبان فرانسه شباهت بسیار زیادی دارد. مردم کشور گرجستان از اعداد مشتق شده عدد 20 استفاده می کنند.

  • سه کلمه برای بله گفتن

در زبان گرجی سه کلمه برای بله گفتن وجود دارد. این عبارات شامل:
دیاخ: بله (رسمی)
کی: بله (غیر رسمی)
هو: بله (عامیانه)

  • کلمات بیگانه در زبان گرجی

جمعیت کشور گرجستان 4 میلیون نفر می باشد. در این کشور کلمات بیگانه از زبان های مختلف مثل فارسی، عربی، ترکی و… وجود دارد.

بهترین و موثرترین روش برای یادگیری زبان

آموزش زبان گرجی به روش ها و متدهای مختلفی صورت می گیرد. زبان آموزان با توجه به افزایش مسافرت به این کشور نسبت به گذشته خواهان یادگیری زبان گرجی هستند. یادگیری زبان گرجی، زمانی که در کنار اساتید حرفه ای و با سابقه صورت گیرد باعث یادگیری سریع تر و نتیجه بخش تری می شود. اینکه اساتید زبان گرجی از چه روشی برای آموزش شما عزیزان استفاده می کنند نیز اهمیت بسیار بالایی دارد. سعی کنید قبل از آغاز یادگیری در کلاس ها و دوره های آموزش زبان گرجی شرکت نمایید و از نزدیک با سبک و روش آموزشی آن ها آشنا شوید.
هر یک از علاقه مندان به زبان های خارجی حق دارند بهترین ها را در اختیار داشته باشند. به همین دلیل سایت زبان احمدرضا ابراهیمی با آگاهی از دغدغه زبان آموزان و برای دسترسی همگان به ابداع و طراحی دوره ای اقدام کرده است که به دلیل داشتن سیستم آموزشی متفاوت، پشتیبانی بالا و اساتید چند زبانه توانسته است علاقه مندان بسیاری را به خود جذب کند.
دوره ای که در حال حاضر توسط تیم حرفه ای احمدرضا ابراهیمی در حال اجرا و برگزاری می باشد، دوره راکت می باشد. دوره راکت به دو صورت فشرده (آموزش زبان در 50 جلسه) و فوق فشرده (آموزش زبان در 50 روز) در حال برگزاری می باشد. دلیل برگزاری دوره راکت به دو صورت متفاوت این است که داوطلبان بتوانند با توجه به شرایط و نیازهای زبانی خود دست به انتخاب بزنند. در صورتی که نیاز به مشاوره داشتند می توانند با کمک کارشناسان سایت بهترین انتخاب را داشته باشند.

سبک و روش آموزشی دوره راکت یا 50 روزه

دوره راکت به دلیل اینکه هر چهار مهارت اصلی زبان را به صورت ناخودآگاه همچون زبان مادری آموزش می دهد، سبک و روش متفاوتی را انتخاب کرده است. دوره راکت با استفاده از سریال های مختص به همان زبان به آموزش زبان آموزان می پردازد و لحظات سرگرم کننده ای همراه با آموزش را برای فراگیران رقم می زنند. آموزش زبان گرجی با سریال و یا دیگر زبان ها بهترین روش برای تسلط بر مکالمه و نیتیو لایک شدن می باشد.
در صورتی که علاقه مند هستید زبان های:
انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، عربی، ترکی، چینی، ژاپنی، کره ای و… را به سبک راکت فرا بگیرید و در نهایت به آرزوی دیرینه خود یعنی نیتیو لایک شدن دست پیدا کنید می توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در ارتباط باشید:

_تکمیل فرم مشاوره و ثبت نام در انتهای صفحه
_ از طریق پشتیبانی آنلاین
_تماس با شماره تلفن 09333558002