IELTS7 Banner 01 8

احوالپرسی به زبان روسی در این زبان استثنایی نقش مهمی را دارد. امروز در کنار شما می خواهیم در مورد چند اصطلاح از احوالپرسی به زبان روسی صحبت کنیم. اگر شما در یک موقعیت غیر رسمی باشید می توانید از عبارت زیر که اولین عبارت است و کاملا دوستانه و غیر رسمی است استفاده کنید.

?Как дела
اوضاع چطوره؟ 

و اما در جواب این سوال می توانید از اصطلاح زیر استفاده کنید. (برای تلفظ دقیق به کلیپ مراجعه کنید.)

!Хорошо
     خوبه!

دومین عبارت برای مواقعی استفاده می شود که می خواهید حال یک نفر را بپرسید که با او دوست هستید و در یک موقعیت غیر رسمی هستید.

 

?|Как ть

برای جواب دادن به این سوال می توانید از جواب بالا نیز استفاده کنید.
این اصطلاح سومین اصطلاح است و آن را برای مواقعی استفاده می کنیم که در موقعیتی رسمی و یا حتی کاری هستیم. معنی این سوال هست:” زندگی را چطور میگذرانی؟ ”

?Как поживаешь
زندگی را چطور میگذرانی؟

عبارت کنونی برای موقعیت های صمیمانه و دوستانه کاربردی است و البته غیر رسمی نیز هست. این عبارت در زبان روسی بسیار رایج است.

?Как поживаете

دو اصطلاح بالا تقریبا به یک معنی هستند.
در جواب دو سوال زیبای بالا می توانید از عبارت کاربردی زیر استفاده کنید. معنای عبارت زیر  تقریبا معادل کلمه “خوبم” می باشد.

.Нормально
        خوبم.

یکی دیگر از اصطلاحاتی که مخصوص موقعیت های غیر رسمی هست عبارت زیر است که بسیار هم جذاب و عامیانه است.

?Как жизнь
      چه خبر؟

 

برای جواب به این سوال دو گزینه متفاوت وجود دارد. برای پاسخ به این سوال اگر حالتان خوب بود می توانید از اصطلاح عامیانه شماره یک استفاده کنید اما اگر حالتان بد بود از گزینه دو باید استفاده کنید. زیرا گزینه اول معنای خوب می دهد اما گزینه دوم معنای بد می دهد.

۱- .Нормально
             خوب

۲- !Плохо
         بد

توجه داشته باشید هر دو جواب بالا غیر رسمی و دوستانه  هستند و از آنها فقط در موقعیت های غیر رسمی می توان استفاده کرد. عبارت بعدی غیر رسمی، عبارت زیر است. این اصطلاح را می توانید زمانی استفاده کنید که می خواهید اطلاعاتی در مورد موضوع خاصی در یک جمع غیر رسمی بگیرید.(برای تلفظ دقیق این اصطلاحات به کلیپ مراجعه کنید.)

 

?Как оно
   چطوری؟

و اما برای جواب دادن به این سوال می توانید از جواب های غیر رسمی بالا نیز استفاده کنید.
عبارت زیر یکی از رایج ترین اصطلاحات زبان روسی است.این عبارت کاربردی غیر رسمی دارد و معنای ” کم پیدایی ” می دهد.

!Давно не виделись
            کم پیدایی!

یکی دیگر از عبارات غیر رسمی عبارت زیر است که بسیار هم کاربردی است. این عبارت معنای ” چه خبر ” را می دهد.

?Что нового
       چه خبر؟

آموزش مکالمه روسی یکی از آموزش های مورد نیاز ایرانیان علاقه مند به زبان روسی است. شما می توانید با مشاهده کلیپ های سلام کردن به زبان روسی و دیگر مقالات بخش روسی آموزش رایگان روسی را با اساتید حرفه ای تیم آموزشی سایت ابراهیمی تجربه کنید.
امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. اساتید موسسه استاد احمدرضا ابراهیمی قادرند هر یک از زبان های انگلیسی، عربی، روسی، فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی، ترکی، چینی و ژاپنی را  به شما طی ۵۰ روز به شیوه راکت  آموزش دهند. اساتید این موسسه هر کدام حداقل یک زبان را به شیوه راکت فرا گرفته اند و هر کدام حداقل به سه زبان مسلط هستند. برای شرکت در این دوره های استثنایی کافی است فرم زیر را تکمیل نموده و یا با شماره های۰۳۱۳۷۴۴۵۰۰۱ و ۰۹۳۳۳۵۵۸۰۰۲ تماس حاصل نمایید. زبان آموزان و اساتید راکت با بهره گیری از تکنیکها و اصول راکت به مهارت های خاص و منحصر به فرد یادگیری تسلط می یابند.