IELTS7 Banner 01 8

پرسیدن قیمت به زبان روسی یکی از موضوعات بسیار پر کاربرد این زبان است که ما امروز می خواهیم به شما چند عبارت و اصطلاح از این مبحث را آموزش دهیم. این عبارات و اصطلاحات هر کدام به نوع خود در زبان روسی مهم هستند. اولین سوالی که شما یاد می گیرید این سوال است که بسیار رایج نیز هست. سوال زیر برای مواقع مفرد استفاده می شود.

?Сколько это стоит
قیمت این چقدره؟

عبارت زیر برخلاف عبارت بالا برای موقعیت های جمع استفاده می شود. این سوال هم معنای سوال بالا است اما با سوال بالا اندکی تفاوت دارد.

?Сколько они стоят
قیمت این چقدره؟

سوال پایین برای موقعیت هایی است که شما در یک مغازه لباس فروشی هستید و می خواهید قیمت یک پیراهن را بپرسید. برای این کار می توانید از عبارت زیر استفاده کنید.

?Сколько стоит эта рубашка
قیمت این پیراهن چند است؟

 

اصطلاح بعدی در مورد قیمت است و بسیاری از افراد از آن استفاده می کنند زیرا کاربردی بسیار و رایج دارد. از این عبارت برای مواقعی می توانید استفاده کنید که قیمت یک چیز بالا است و شما از فروشنده می خواهید چیزی ارزان تر به شما بدهد. (برای دانستن طرز صحیح تلفظ به کلیپ مراجعه کنید.)

?Нет лиц вас уего-небудь подешевле
ارزون ترش را ندارید؟

اکنون به غیر از سوالات بالا می خواهم چند جواب به شما آموزش دهم که در بسیاری از مواقع به کمک شما خواهند آمد. همانطور که می دانید واحد پول کشور روسیه روبله است. اولین جوابی که شما فرا می گرید جواب  زیر است که بسیار رایج و کاربردی است.

.Это стоит ۵۰ рублей
قیمتش ۵۰ روبله. 

 

به دو مثال زیر توجه کنید.

.Это стоит ۵۱ рубль
قیمتش ۵۱ روبله.

.Это стоит ۴۴ рубля
قیمت ۴۴ روبله.

اگر با دقت به عبارات بالا نگاه کنید می بینید طرز نوشتن و گفتن هر یک از روبله های بالا با دیگری متفاوت است زیرا اگر عدد آخر  قیمت مورد نظر ۱ بود آخر جمله می شود: рубль و در صورتی که انتهای عدد قیمت مورد نظر یکی از این اعداد (۵ ،۶ ،۷، ۸ ،۹ ،۰) بود شما باید در انتهای جمله بنویسید: рублей در صورتی که پایان عدد قیمت مورد نظر یکی از این اعداد (۲، ۳، ۴ ) بود شما باید در پایان جمله از کلمه رو به رو استفاده کنید рубля.
و اما آخرین عبارت و مهم ترین جواب جواب زیر است. این جواب را در موقعیت ای می توان استفاده کرد که قیمت چیزی بالا است و شما می خواهید این موضوع را بیان کنید.

!Это слишком дорого
قیمتش خیلی زیاده!

آموزش مکالمه روسی یکی از آموزش های مورد نیاز ایرانیان علاقه مند به زبان روسی است. شما می توانید با مشاهده کلیپ های احوالپرسی به زبان روسی، سلام کردن به زبان روسی و دیگر مقالات بخش روسی آموزش رایگان روسی را با اساتید حرفه ای تیم آموزشی سایت ابراهیمی تجربه کنید.
امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید. اساتید موسسه استاد احمدرضا ابراهیمی قادرند هر یک از زبان های انگلیسی، عربی، روسی، فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی،   ترکی، چینی و ژاپنی را  به شما طی ۵۰ روز به شیوه راکت  آموزش دهند. اساتید این موسسه هر کدام حداقل یک زبان را به شیوه راکت فرا گرفته اند و هر کدام حداقل به سه زبان مسلط هستند. برای شرکت در این دوره های استثنایی کافی است فرم زیر را تکمیل نموده و یا با شماره های۰۳۱۳۷۴۴۵۰۰۱ و ۰۹۳۳۳۵۵۸۰۰۲ تماس حاصل نمایید. زبان آموزان و اساتید راکت با بهره گیری از تکنیک ها و اصول راکت به مهارت های خاص و منحصر به فرد یادگیری تسلط می یابند.