IELTS7 Banner 01 8

صحبت کردن در مورد اوقات فراغت به زبان عربی مبحثی دوست داشتنی و شیرین است که همین موضوع باعث شده است است که زبان آموزان بسیاری به آن علاقه پیدا کنند. شما نیز اگر می‌خواهید این مبحث را به صورت کامل و اصولی فرابگیرید این مقاله را به همراه کلیپ تا پایان مطالعه فرمایید. فعل های زیر در موقعیت های بسیاری کاربرد دارد و از آن می‌توان در بسیاری از جملات استفاده کرد. هر کدام از فعل های زیر در موقعیت مناسب خود و برای شخص مناسب استفاده می شوند.

أحب… : من دوست دارم که…
هی تحب… : او(مؤنث) دوست داردکه…
هو یحب… : او (مذکر) دوست دارد که…

عبارت های زیر همچون فعل و عبارات بالا کاربردهای بسیاری در جملات دارد اما معنای اصلی فعل آن لذت بردن است. عبارت های زیر هر کدام برای یک شخص به کار برده می شود.

أنا أستمتع… : من لذت مى برم که…
هی تستمتع… : او(مؤنث) لذت مى برد که…
هو یستمتع… : او (مذکر) لذت مى برد که…

در موقعیت هایی که شما نمی خواهید از عبارات و فعل های بالا بهره ببرید و می خواهید از فعل متفاوت‌ تری در عبارات خود استفاده نمایید باید از فعل و عبارات زیر بهره ببرید.

أنا أفضل… : من ترجیح می دهم که…
هی تفضل… : او (مؤنث) ترجیح می دهد که…
هو یفضل… : او (مذکر) ترجیح می‌دهد که…

اگر بخواهید یک عبارت با یکی از فعل های بالا بگویید می توانید از عبارت زیر بهره ببرید این عبارت در صورتی به کار شما می آید که شما نیز به خواهید بگویید خواهرم دوچرخه سواری در پارک و بسکتبال بازی کردن در مدرسه را دوست دارد. در این عبارت از اولین فعل استفاده شده است.

أختی تحب رکوب الدراجة فی الحدیقة و لعب کرة السلة المدرسة.
خواهرم دوچرخه سوارى در پارک و بسکتبال بازی کردن بعد از مدرسه را دوست دارد.

 

عبارت دومی که شما می توانید با استفاده از فعل ها بگویید عبارت زیر است است که معنای آن “برادرم شنا کردن در دریا را دوست دارد” می باشد. این عبارت نمونه‌ای از استفاده کردن فعل دوم می باشد.

أخی یحب السباحة فی البحر.
برادرم شناکردن در دریا را دوست دارد.

عبارت زیر نیز مثالی هست از فعل سوم (ترجیح دادن). این مثال در موقعیت های استفاده می شود که شما می خواهید بگویید: “مادرم غذا پختن در آشپزخانه را ترجیح می دهد”. در چنین موقعیت‌هایی این عبارت بسیار رواج دارد.

أمی تفضل طهی طعام فی المطبخ.
مادرم غذا پختن در آشپزخانه را ترجیح می دهد.

در ادامه عبارت بالا شما میتوانید از اصطلاح زیر نیز استفاده کنید و در مورد اینکه پدرتان در روزهای تعطیل چه کارهایی انجام می دهد صحبت کنید.

و أبی یستمتع بقراءة الکتب و مشاهدة التلفاز فی العطلة.
و پدرم از خواندن کتاب و تلویزیون دیدن در روزهای تعطیل لذت می برد.

اگر بخواهید از یک نفر در مورد اینکه چه کارهایی دوست دارد انجام بدهد بپرسید باید از یک عبارت مفید و رایج بهره ببرید. این عبارت مطمئناً عبارت زیر است.

ماذا أحب أن أفعل؟
من چه کاری را دوست دارم؟

در جواب به عبارت بالا شما می توانید بگویید:

أنا أفضل بقراءة الکتب و الاستماع إلى الموسیقی قبل النوم.
من ترجیح می دهم که قبل از خواب کتاب بخوانم و به موسیقی گوش بدهم.

 

 

برای اینکه شما بخواهید سرگرمی‌های خانواده تان را بگویید باید از یکی از عبارت های زیر استفاده کنید. هر کدام از این عبارت ها مختص به یک موقعیت و یک شخص هستند.

هوایة أمی الطبخ.
سرگرمی مادرم غذا پختن است.
هوایة أبی القراءة.
سرگرمی پدرم خواندن است.
هوایة أخی السباحة.
سرگرمی برادرم شنا کردن است.
هوایة جدی الصید.
سرگرمی پدربزرگم شکار کردن است.

البته که شما با خواندن مقالات زبان عربی سایت استاد احمدرضا ابراهیمی می توانید زبان عربی را فرا بگیرید اما برای یادگیری این زبان به صورت حرفه ای باید در دوره های راکت زبان عربی (آموزش فشرده زبان عربی در ۵۰ روز) شرکت کنید. این دوره ها تمامی مباحث آموزش مکالمه زبان عربی و آموزش گرامر زبان عربی را در خود فرا گرفته اند. اساتید موسسه ابراهیمی به غیر از آموزش دوره های راکت زبان عربی توانایی آموزش راکت زبان های انگلیسی، آلمانی، ترکی، اسپانیایی، فرانسوی، چینی و    روسی را نیز دارند.
جهت شرکت در دوره های راکت زبان عربی و دوره های آنلاین زبان عربی با شماره های ۰۳۱۳۷۴۴۵۰۰۱ و ۰۹۳۳۳۵۵۸۰۰۲ تماس حاصل نمایید و یا فرم زیر را تکمیل نمایید.
جهت یادگیری مباحث بیشتر از زبان عربی به مقالات زیر مراجعه کنید.