اعضای بدن در زبان اسپانیایی چطور گفته و استفاده میشوند؟ هدف از این مقاله جواب دادن به این سوال است. یادگیری اعضای بدن در زبان اسپانیایی کار چندان دشوار و پیچیده ای نیست اما قبل از ارائه دادن اعضای بدن در زبان اسپانیایی بهتر است یک دیدگاه کلی در ارتباط با یادگیری این زبان پیدا کنیم و مزایای استفاده و یادگیری این زبان را بیان کنیم.

 

چرا زبان اسپانیایی ، این روزها در بین مردم ایران رواج پیدا کرده است؟ همانطور که میدانیم زبان اسپانیایی یکی از پرتکلم ترین زبان های دنیا است و به همین دلیل این روزها در بین مردم آسیایی پرطرفدار شده است. طبق آمار اعلام شده زبان اسپانیایی دومین زبان پرتکلم دنیاست پس اهمیت یادگیری این زبان و رواج آن بین مردم به گستردگی این زبان بر می گردد. شما با آموزش آنلاین زبان اسپانیایی و آموزش زبان اسپانیایی در ۵۰ روز می توانید برای یادگیری این زبان اقدام کنید. اما برای یادگیری زبان اسپانیایی علاوه بر دانستن لغات و اصطلاحات کلیدی برای داشتن یک مکالمه ی روزمره به دانستن اعضای بدن در زبان اسپانیایی نیز نیاز داریم.
دانستن اعضای بدن در زبان اسپانیایی همانقدر مهم است که دانستن غذاها، ماه ها و روزها در زبان اسپانیایی است. بسیاری از زبان آموزان یادگیری اعضای بدن در زبان اسپانیایی را تنها به دانستن “سر، دست و پا”میدانند و تنها همین کلمات را حفظ و تمرین میکنند. اما بقیه ی اعضای بدن در زبان اسپانیایی نیز حائز اهمیت است و ندانستن آنها ما را دچار مشکل میکند. شاید بپرسید چه مشکلی میتواند برای ندانستن اعضای بدن در زبان اسپانیایی برای ما پیش بیاید. همین که قصد رفتن به بیمارستان را داشته باشیم و نتوانیم قسمتی از بدن را که دچار مشکل یا درد شده است بیان کنیم یا حتی مواقعی که با دوستمان در حال مکالمه به زبان اسپانیایی در ارتباط با اعضای بدن هستیم و به دلیل داشتن دایره لغات پایین قادر به برقراری ارتباط نیستیم ، میتواند مشکل ساز باشد و به ما یک حس منفی منتقل کند. برای یادگیری و دانستن اعضای بدن در زبان اسپانیایی کافی است این کلمات را حفظ کرده و روزانه با مرور کردن این کلمات آنها را در ذهن خودمان تثبیت کنیم…

 

اما تنها دانستن تمام اعضای بدن در زبان اسپانیایی کافی نیست و دانستن اصطلاحات و لغاتی که به همراه اعضای بدن در زبان اسپانیایی می آیند نیز از موارد ضروری است. در اولین گام یادگیری اعضای بدن در زبان اسپانیایی بهتر است بدانیم که اعضای بدن در زبان اسپانیایی به دو دسته ی مذکر و مونث تقسیم میشوند و هر عضو بر اساس مذکر یا مونث بودنش حرف اضافه ی el یا la را میگیرد. El برای کلماتی استفاده میشود که مذکر و la برای کلماتی که مونث می باشند استفاده میشود.
برای بیان کردن اعضای بدن به زبان اسپانیایی معمولا از فعل tener استفاده میشود که به معنی داشتن میباشد. به عنوان مثال اگر بخواهیم بگوئیم : من موهای بلندی دارم میگوییم: Tengo el pelo largo.

 

برای تشخیص مونث و مذکر بودن کلمات تنها نیاز است به حرف آخر آنها نگاه کنیم. اگر حرف آخر کلمات به “o” ختم شوند مذکر هستند اما اگر حرف آخر کلمات به”a” ختم شوند مونث هستند. اما در زبان اسپانیایی استثناهایی نیز وجود دارد به عنوان مثال حرف اخر کلمه به o ختم میشود اما مونث است . برای اعضای بدن در زبان اسپانیایی تنها برای کلمه ی دست که در زبان اسپانیایی mano میگوییم استثنا وجود دارد وبنابر آنچه گفتیم اگر چه این کلمه به حرف o ختم میشود اما حرف اضافه یla را میگیرد ، چون مونث است.نکته ی جالب و دیگری که در ارتباط با یادگیری اعضای بدن در زبان اسپانیایی باید بدانیم این است که اگر بخواهیم از صفات توصیفی استفاده کنیم این صفات بعد از اعضای بدن در جمله قرار میگیرند. مانند همان مثال بالا که صفت بلند را بعد از کلمه ی مو استفاده کردیم.

 

همانطور که گفتیم اعضای بدن در زبان اسپانیایی به دو گروه مونث و مذکر تقسیم میشوند پس در مثال بالا مو مذکر است. اما در اینجا به توصیف مونث و مذکر بودن اعضای بدن در زبان اسپانیایی می پردازیم. شکم،پا،ارنج، مچ پا، انگشت های دست، شانه، مو، چشم،گردن و بازو در زبان اسپانیایی مذکر هستند. اما اعضایی مانند سر، کمر، زانو،مچ دست، بینی، دهان و دندانهای عقب مونث هستند. در اعضای بدن به زبان اسپانیایی یک استثنای مذکر و مونث وجود دارو و ان کلمه ی “دست “است که به ظاهر مذکر اما مونث است‌. شاید به این فکر کنید که دانستن اعضای بدن در زبان اسپانیایی به دلیل مذکر و مونث بودنشان سخت و پیچیده است اما اینطور نیست.

 

اما بیشتر استفاده ی ما از دانستن اعضای بدن در زبان اسپانیایی این است که بخواهیم مشکل یا دردی که داریم را بیان کنیم. برای بیان درد و احساس ناراحتی در هر یک از اعضای بدن از اصطلاح tener color de ….. استفاده میشود که بعد از کلمه ی de یکی از اعضای بدن قرار میگیرد. مطلب دیگر اینکه فعل tener را باید براساس اینکه چه کسی صحبت میکند صرف کنیم و بعد ناراحتی خود را به زبان اسپانیایی بیان کنیم. به عنوان مثال اگر بخواهیم بگوئیم” سر درد دارم” میگوییم: Tengo color de cabeza. دقت داشته باشید که در هنگام استفاده ی اصطلاح tener dolor de …. برای قرار دادن اعضای بدن در جمله از حروف اضافه ی el وla استفاده نمی کنیم.در پایان این مقاله به امید اینکه مطالب مفیدی را در ارتباط با اعضای بدن در زبان اسپانیایی برای شما ارائه کرده باشیم به ذکر قسمتهایی از اعضای بدن در زبان اسپانیایی میپردازیم.

 

سر:                  la cabeza
شکم:           el estómago
کمر:                la espalda
دست:                la mano
پا:                          el pie

گوش:              la oreja
زانو:               la rodilla
مچ دست:     la cintura
چشم:                 el ojo
بینی:               la nariz

دهان:                la boca
ارنج:                  el codo
گردن:               el cuello
انگشت دست:     el dedo
ناخن:                  clavos