در  هر زبانی بخش بزرگی از گرامر را ضمایر به خود اختصاص می‌دهند. به همین دلیل ما در این مقاله قصد داریم به معرفی ضمایر مفعولی در زبان آلمانی بپردازیم. ضمایر دارای انواع مختلفی هستند و متناسب با نوعی که دارند کاربرد متفاوتی نیز دارند. ضمایر معمولا از تکرار اسم جلوگیری می‌کنند و باعث زیباتر شدن جملات می‌شوند. گرامر زبان آلمانی دارای پیچیدگی‌های زیادی می‌باشد و چاره‌ای جز یادگیری و تمرین زیاد برای تسلط وجود ندارد. در ابتدای یادگیری، قطعا با سختی‌های بسیاری رو به رو هستید اما بعد از تسلط بر مهارت‌های زبان آلمانی به راحتی می‌توانید از آن‌ها با لذت در موقعیت‌های متفاوت استفاده کنید.

انواع ضمایر در زبان آلمانی

مبحث ضمایر در زبان زبان آلمانی یکی از مباحث دشوار محسوب می‌شود اما امیدواریم با خواندن مطالب امروز به شما کمکی در جهت یادگیری بهتر کرده باشیم. به ضمایر زیر دقت کنید:

 1. ضمایر شخصی
 2. ضمایر انعکاسی (مفعولی)
 3. ضمایر پرسشی
 4. ضمایر نکره (مصدری)
 5. ضمایر نسبی
 6. ضمایر ملکی
 7. ضمایر وصفی

 ضمایر مفعولی یا انعکاسی در زبان آلمانی

مبحث اصلی در این مقاله ضمایر انعکاسی است. در ادامه مقاله بیشتر با این دست از ضمایر آشنا خواهید شد.
ضمایر انعکاسی در زبان آلمانی به دو دسته تقسیم می‌شوند. این دو نوع ضمیر شامل:

 1. ضمایر مفعولی مسقیم (Akkasative)
 2. ضمایر مفعولی غیر مستقیم (Dative)

ضمایر مفعولی مستقیم در زبان آلمانی

ضمایر مفعولی مستقیم زمانی به کار برده می‌شوند که مشخص باشد درباره چه کسی و یا چه چیزی صحبت می‌کنیم. این ضمایر شامل:

برای من =Mich
برای تو   =Dich
برای او (مذکر)   =Ihn
برای او (مونث) =Sei
برای او (همه جنسیت ها) =Es
برای ما  =Uns
برای شما  =Euch
برای آن ها =Sie
برای شما (مودبانه) =Sie

به مثال زیر دقت کننید:

Sie hat ein kind
او دارد یک بچه.
.Die Frau liebt den Mann/ ihn
آن خانوم عاشقانه دوست دارد آن مرد را.

محل قرار گرفتن ضمایر مفعولی مستقیم در زبان آلمانی

 1. در جملاتی که دارای یک فعل باشند مثل جملاتی که زمان حال ساده و یا گذشته ساده دارند، ضمیر مفعولی مستقیم بلا فاصله بعد از فعل می‌آید.
 2. در جملاتی که افعال دارای ریشه heben, sein هستند ضمایر مفعولی بعد از آن فعل و یا قبل از اسم مفعولی قرار می‌گیرند.
 3. هنگامی که افعال مدال همراه با مصدر فعل بیایند، ضمایر مفعولی مستقیم بعد فعل مدال به کار برده می‌شوند.
 4. بعد از برخی از حروف (um, durch, ohne, bis, fur, gegen) حتما حتما ضمایر فاعلی مستقیم داریم.

نکته:
دو فعلی که در ادامه نام برده می‌شوند قابلیت این را دارند که، باعث قرار گرفتن دو ضمیر مفعولی مستقیم در جمله می‌شوند. این دو فعل را همراه با مثال برای شما بیان خواهیم کرد.

نامیدن =Heiben
نامیدن =Nennen
.Sie hat ihn Amin geheiben
او (خانوم)، او (آقا) را امین نامید.
.Sie hat es einen Dummkapf gennant
او، او را نادان نامید.

ضمایر مفعولی غیر مستقیم در زبان آلمانی

در برخی از جملات که یک فعل برای دو مفعول به کار برده می‌شود از ضمایر مفعولی غیر مستقیم استفاده می‌شود. ضمایر مفعولی غیر مستقیم دارای انواعی می‌باشند. این ضمایر شامل:

به/ برای من =Mir
به/ برای تو  =Dir
به/ برای او (مذکر) =Ihm
به/ برای او (مونث) =Ihr
به/ برای او (بدون جنسیت) =Ihm
به/ برای ما =Uns
به/ برای شما =Euch
به/ برای آن ها  =Ihnem
به/ برای شما =Ihnem

به مثال‌های زیر دقت کنید:

.Der junge schenket seiner mutter die blumen
اون پسر بچه هدیه می‌دهد به مادرش آن گل‌ها را.
.Johannes gratuliert seinem vater zum Geburtstag
جوهانس تبریک می‌گوید به پدرش تولد را.

محل قرار گرفتن ضمایر مفعولی غیر مستقیم در زبان آلمانی

 1. این دست از ضمایر معمولا بعد فعل قرار می‌گیرند. اما باید به نکته توجه داشته باشید که زمانی که افعال مدال در جمله حضور داشته باشند و یا زمان، کامل باشد شیوه استفاده از ضمایر مفعولی غیر مستقیم به شیوه گفته شده نمی‌باشد.
 2. ممکن است در بعضی از جملات هم ضمایر مفعولی مستقیم و هم ضمایر مفعولی غیر مستقیم حضور داشته باشند در این مواقع ضمیر مفعولی مستقیم اول قرار می‌گیرد.

بهترین روش یادگیری گرامر زبان آلمانی

امیدواریم با خواندن این مقاله با ضمایر مفعولی در آلمانی به خوبی آشنایی کسب کرده باشید. با تمرین بیشتر مطالب گفته شده در ذهن شما تثبیت می‌شوند.
به نظر شما تنها راه یادگیری گرامر زبان آلمانی فقط حفظ کردن قواعد و تمرین برای تثبیت مطالب می‌باشد؟ آیا راه‌های دیگری را برای یادگیری گرامر زبان آلمانی امتحان کرده‌اید؟
قرار است ما به شما روش متفاوتی را معرفی کنیم تا با استفاده از این روش یادگیری و آموزش گرامر زبان آلمانی برای شما آسان‌تر، نتیجه بخش‌تر و لذت بخش‌تر شود.
این روش در حال حاضر در سایت زبان احمدرضا ابراهیمی در حال اجرا می‌باشد و آموزش زبان آلمانی از این طریق انجام می‌شود. یکی از دوره‌های در حال اجرا دوره راکت زبان آلمانی می‌باشد. این دوره به دلیل ماهیت و روش تدریس متفاوت، توانسته است علاقه‌مندان زیادی را به خود جذب کند.
حال زمان معرفی روش آموزشی سایت احمدرضا ابراهیمی رسیده است. این روش، آموزش زبان آلمانی با سریال می‌باشد. دوره راکت با استفاده از سریال به آموزش زبان آلمانی می‌پردازد. از مزایایی این روش آموزشی می‌توان به نیتیو لایک شدن زبان آموزان و یادگیری گرامر زبان آلمانی به صورت ناخودآگاه همچون زبان مادری اشاره کرد.
دوره راکت صرفا فقط یک آموزش نیست بلکه بر اساس اصول روانشناسی و مدیریت فردی به آموزش فراگیران می‌پردازد. دوره راکت یا آموزش زبان آلمانی در 50 روز برای همه سنین و در هر سطحی مناسب می‌باشد اما این دوره بیشتر مورد توجه افرادی است که زمان اندکی برای یادگیری زبان آلمانی دارند.
آموزش در کنار اساتید دوره راکت، باعث یادگیری نامحدود و متفاوتی برای شما می‌شود. اساتید از ابتدا تا انتهای دوره از شما حمایت و پشتیبانی کاملی خواهند کرد. در صورت علاقه می توانید به مطالعه مقالات دیگر سایت احمدرضا ابراهیمی اقدام نمایید، این مقالات شامل:
اصول یادگیری زبان آلمانی، آموزش رنگ ها به زبان آلمانی، اعضای بدن انسان به زبان آلمانی، پرسیدن سن به زبان آلمانی و… می باشد.
برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره رایگان و شرکت در دوره راکت می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی زیر با ما ارتباط حاصل نمایید:
_ تکمیل فرم مشاوره و ثبت نام در انتهای مقاله
_ از طریق پشتیبانی سایت
_ تماس با شماره تلفن 09333558002