IELTS7 Banner 01 8

زمان و ساعت به زبان چینی یکی از رایج ترین بحث های زبان چینی است. امروز می خواهم به شما یاد بدهم که چگونه به زبان چینی در مورد زمان و ساعت صحبت کنید.
مردم چین از ساعت ۱۲ ساعته استفاده می کنند. برای همین برای گفتن ساعت از اعداد ۱ تا ۱۲ استفاده می شود. پس اول از همه بیایید ببینیم اعداد ۱ تا ۱۲ را به زبان چینی چگونه بخوانیم.

一: yī. ۱
二: èr. ۲
三: sān. ۳
四: sì. ۴
五: wû. ۵
六: liù. ۶
七: qī. ۷
八: bā. ۸
九: jiǔ. ۹
十: shí. ۱۰
十一: shí yī. ۱۱

十二: shí èr. ۱۲

بسیار خب پس ساعت ۸ می شود:

八点: Bā diǎn

یا مثلا ساعت ۲ می شود:

两点: Liǎng diǎn

اینجا اگر دقت کنید یک استثنائی وجود دارد. برای گفتن ساعت دو به جای   二点: èr diǎn  باید بگویید   两点: Liǎng diǎn  اما برای گفتن بقیه ی ساعت ها فقط کافیست اعداد دیگر را جایگزین ۲ و ۸ کنید.

 

و اما دقایق. دقیقه به چینی می شود:

分: fēn

پس اگر بخواهید بگویید ساعت ۸:۱۰ باید بگویید:
八点十分: Bā diǎn shí fēn

برای گفتن دقیقه هم کافیست شما فقط به جای ۱۰ اعداد دیگری را جایگزین کنید. اما یک نکته ی مهم وجود دارد. همانطور که ما می گوییم هشت و نیم یا هشت و ربع چینی زبانان هم برای گفتن نیم و ربع اصطلاح خاص خودشان را دارند.
برای گفتن ۸:۳۰ باید بگویید:

八点半: Bā diǎn bàn:

و برای گفتن ۸:۱۵ باید بگویید:

八点一刻: Bā diǎn yī kè.

همونطور که ما در زبان فارسی می گوییم ۴ ربع کم، ۶ ده کم و … توی زبان چینی هم می توانیم بگوییم:
فقط باید از کلمه (差(Chà اول جملمون استفاده کنیم. مثلا اگر بخواهیم بگوییم پنج دقیقه به یک یا یک پنج دقیقه کم باید بگوییم: ۱۲:۵۵

差五分一点Chà wǔ fēn yīdiǎn

و به همین ترتیب شما می توانید اعداد دیگری را جایگزین 五 بکنین. بیسار خب، اکنون ببینیم چگونه می توانیم به زبان چینی بپرسیم ساعت چند است؟

?几点了?Jǐ diǎnle

 

حالا اگر شما هم به دنبال کلاس های زبانی هستید و محدودیت زمانی ندارید من به شما پیشنهاد می کنم که در کلاس های ما شرکت کنید.
اگر به دنبال یادگیری زبان با شیوه های صحیح هستید با پر کردن فرم زیر در کلاس های ما شرکت کنید.
اگر فکر می کنید خاص هستید و توانایی زیادی در خودتان می بینید در کلاس های خاص فشرده ما شرکت کنید.
اگر وقت یادگیری زبان به صورت ترمیک را ندارید و میخواهید سریع زبان مورد نظر خود را یادبگیرید به شما پیشنهاد می کنم در کلاس های ما شرکت کنید.
اما برای یادگیری آنلاین زبان چینی به صورت رایگان به مقالات سلام واحوالپرسی به زبان چینی، خداحافظی به زبان چینی، پرسیدن سن به زبان چینی، روز های هفته به زبان چینی، اعضاء خانواده به زبان چینی و یا مقالات دیگر مراجعه کنید.
در دوره های خاص و شگفت انگیز راکت روش هایی را فرا می گیرید که در هیچ کجای جهان تدریس نمی شوند. تکنیک های راکت آموزش و یادگیری را به طور استثنایی ادغام نموده اند.
شما می توانید به غیر از دوره های راکت زبان چینی زبان های انگلیسیروسیژاپنیفرانسویآلمانیترکیعربی و اسپانیایی را با ما به صورت تدریس خصوصی و آموزش فشرده فرا بگیرید.
شما هم اگر می خواهید مثل چینی زبانانی که زبان مادری آنها چینی است صحبت کنید با تکمیل کردن فرم زیر در کلاس های ما حضور پیدا کنید.