تدریس زبان برای بسیاری از زبان آموزان که علاقه مند به شغل شریف معلمی هستند، یک هدف است و ما این روزها شاهد این موضوع هستیم که بسیاری از اساتید زبان سعی در کسب اطلاعات بیشتر و همچنین به روز شده دارند تا بتوانند همگام با متدهای نوین آموزشی و همچنین تحولاتی که در مسیر آموزش زبان صورت می پذیرد، پیش رفته و در نهایت جایگاه خود را در این حوزه حفظ نمایند. خب بالطبع تدریس زبان نیز به مانند یادگیری زبان نیاز به بروز شدن و کسب مهارت های جدید دارد و شما در این امر نمی توانید تنها به آموزش های سنتی و استفاده از روش های از پیش به کار برده شده کفایت کنید.
تدریس امری جدی است و ما برای اینکه بتوانیم استاد زبان خوبی باشیم تنها به اطلاعات زبانی نیاز نداریم. ما باید بتوانیم آماده هر چالشی در برخورد با زبان آموزان خود بوده، نیازهای زبان آموزان خود را بشناسیم و بتوانیم همواره عکس العملی درست در برخورد با این چالش ها داشته باشیم.

IELTS7 Banner 01 8

احمدرضا ابراهیمی مبتکر سیستم آموزشی رامیت، همه ساله برای استادان خود دوره های تربیت مدرس را به صورت کاملا رایگان برگزار می کند تا بتواند بر دغدغه خود در امر آموزش صحه نهاده و همواره استادانی آگاه و دغدغه مند را به جامعه تحویل دهد. این امر در واقع در مسیر دو زبانه شدن فارسی زبانان تاثیرگزار واقع خواهد گردید و همچنین می تواند علاوه بر ایجاد سرعت، کیفیت بیشتری را شامل حال زبان آموزان و علاقه مندان نیز بنماید.
برای اینکه بتوانید در تدریس زبان فردی خبره باشید، استفاده از تجربیات همکاران امری مهم است. اینکه بتوانیم با کسانی که در حوزه ما فعالیت می کنند به بحث و گفتگو بنشینیم و همچنین با بیان مشکلات خود و شنیدن مشکلات و همچنین راه حل های گروهی به رفع و بهبود روش تدریس خود بپردازیم، امری مهم و حائز اهمیت است. در این راستا دوره ها و گردهمایی های مختلفی را در موسسه زبان احمدرضا ابراهیمی شاهد هستیم که توانسته اند در کیفیت بخشیدن در حوزه آموزش زبان مثبت واقع شوند.
صحبت در مورد مشکلات مدرسان و یا نیازهایی که در طی آموزش احساس می شود، بیان راه حل های متنوع، استفاده از روش هایی از جمله نظرسنجی و… همه و همه مواردی هستند که در این بحث ها و گردهمایی های ماهانه صورت می پذیرند و شاید بتوان تاثیر این دغدغه مندی را در شکل گیری آموزش آنلاین زبان پیدا نمود.
آموزش آنلاین در رفع نیاز افراد مختلف در شهر و روستاهای دور افتاده صورت گرفت و همچنین توانست امروز نیاز بسیاری از شاغلین، بانوان خانه دار و افرادی را که دائما در حال سفر هستند را بر طرف نماید. این شکل آموزش خود می تواند روشی مناسب در بهبود وضعیت زمین و محیط زیست باشد و از رفت و آمدهای غیرضروری و هزینه های گزاف رفت و آمد در طی یکسال جلوگیری نماید.
خوشبختانه این روزها با توجه به اینکه جامعه امروزی به سمت مدرن بودن گام بر می دارد، مشکلاتی اعم از اینکه اساتید نمی توانند با دیگر همکاران خود ارتباط برقرار نمایند رفع گردیده و شما در هر کجا و موقعیتی که باشید می توانید با همکاران خود ارتباط حاصل نموده و از تجربیات آنها برخوردار گردید. ما در این مقاله به شرح موضوعاتی می پردازیم که برای هر مدرسی حائز  اهمیت است و دقت و توجه به آنها می تواند در کیفیت تدریس شما تاثیرگزار باشد.

یک مدرس زبان باید به دنبال چه چیزهایی باشد؟
ما قبل از هر کاری به یک برنامه ریزی نیاز داریم. در این برنامه ریزی باید بدانیم که کلاسی که قرار است در آن تدریس کنیم متشکل از چند زبان آموز است؟ زمان کلاس به چه صورت است و بهتر است از روی چه منابعی تدریس را شروع کنیم؟
البته آموزشگاه های زبان اصولا یک طرح درس برای استادان خود تعیین می کنند و مدرسین زبان با توجه به همین کتاب ها و منابع آموزشی به زبان آموزان، زبان را آموزش می دهند. اما تنوع سازی و مطالعه در حوزه روش های تدریس زبان را نباید فراموش کرد و همواره باید به صورت شخصی و گروهی در صدد تغییرات مثبت باشیم. در واقع در موسسه احمدرضا ابراهیمی دوره های آنلاین برگرفته از آموزش به روش خصوصی است تا با طرح درسی متناسب با سبک یادگیری فردی، زبان آموزان را در مسیری شخصی سازی شده به یادگیری زبان تشویق نمایند. این موضوع می تواند نتایج مثبت بیشتری را رقم زده و در نهایت علاوه بر اینکه انعطاف بیشتری را می طلبد، در نهایت شما را به شکلی بهتر درگیر نیازهای زبان آموزانتان نماید.
یک مدرس خوب بهتر است همیشه قبل از شروع کلاس اطلاعات خود را تکمیل کرده تا در کلاس درس دچار استرس نشده و بتواند به سوالات شاگردان خود به خوبی پاسخ بدهد.
اگر پیش از شروع کلاس دارای یک برنامه ریزی یا همان پلن آموزشی باشید، می توانید به خوبی کلاس خود را اداره کنید. اینکه قبل از شروع کلاس بدانید قرار است درباره چه موضوعی صحبت کنید، به چه منابعی نیاز است و کاملا آماده باشید، در آموزش و تدریس، تاثیر مثبتی خواهد داشت. فراموش نکنید که یک مدرس با برنامه، زبان آموزان هدفمند و با برنامه ای را پرورش می دهد.
در تدریس بهتر است نیازهای زبان آموزان خود را بشناسید و با توجه به این نیازها زمینه تدریس خود را فراهم کنید. معلمانی که به نیازهای زبان آموزان خود واقف نیستند نمی توانند تدریس خوبی را ارائه دهند و شاگردان ناراضی و بدون اعتماد بنفسی را به جامعه تحویل خواهند داد که پس از مدتی کوتاه و به دلیل بهره نبردن از مهارت های خود، زبان هدف را فراموش نموده و در واقع از مسیر درست خارج خواهد گردید.
نکته مهم دیگری که باید به آن توجه کرد این است، که زبان آموزان در هر رده سنی برای یادگیری زبان نیاز به انگیزه دارند. اینکه بتوانید در آنها ایجاد انگیزه کنید، هنر شما را نشان می دهد. بهترین معلمان کسانی هستند که توانایی ها و ضعف های شاگردانشان را شناخته و در آنها ایجاد انگیزه کنند.
تدریس زبان برای شما در هر صورت یک برد محسوب می شود. چرا که معلمان و آموزگاران بعد از خانواده همیشه از مهم ترین افراد زندگی ما بوده اند. اینکه زبان آموزان احساس کنند شخصی قدرتمند همواره پشتیبان و حامی آنها است باعث شکل گیری احساسات مثبت در آنها  خواهد گردید.
یکی از مسئولیت هایی که بر عهده مسئولین آموزشگاه های زبان است این است که، برای یک مدرس خوب بودن، باید فضای آموزشی شاد و سرگرم کننده  ای را ایجاد نمایید. ما هدفمان آموزش است و چقدر عالی می شود که دست در دست هم، آموزش را با سرگرمی همراه کنیم و شرایطی شاد و سرگرم کننده را برای زبان آموزان خود فراهم نماییم.
اگر دوست دارید زبان آموزانی موفق را به جامعه تحویل دهید، از خلاقیت خود در اداره کلاس های حضوری و غیرحضوری و همچنین نحوه تدریس استفاده کنید. استفاده از متدهای آموزشی نوین در زبان و آموزش زبان با بازی و سرگرمی یا با استفاده از ویدئو و تصاویر، نتایج بهتری را برای شما حاصل خواهد نمود.
بهتر است همیشه در ساعات پایانی کلاس از زبان آموزان خود بخواهید درباره برگزاری نحوه جلسه بعد، پیشنهادات و نظرات خود را بیان نمایند و یا درباره موضوعات مهمی از جمله سبک یادگیری، به آنها اطلاعات لازمه را بدهید. همیشه در پس هر نظر، یک اتفاق نو و تازه نهفته است که می تواند به شما در ارائه طرح درس و نحوه برگزاری کلاس کمک کند.
شبیه خودتان باشید و سعی کنید راه خود را در آموزش بیابید. در مسیر دیگران حرکت کردن به شما چیزی را اضافه نخواهد کرد. سعی کنید خلاق و ایده پرداز باشید و شیوه خود را در آموزش بیابید.
در انتها بهتر است به این نکته توجه داشته باشیم که شرکت در دوره های تربیت مدرس TTC و دوره های TESOL به مدرسین زبان در تقویت هر چهار مهارت یادگیری زبان از جمله شنیدن، صحبت کردن، گوش دادن و خواندن زبان کمک بسیاری کرده و همینطور در این دوره ها شما با مواردی چون نحوه نگارش طرح درس، نحوه برخورد با زبان آموزان، نحوه کنترل کلاس و مدیریت آن و همینطور ایجاد انگیزه و اشتیاق در زبان آموزان آشنا شده و می توانید همواره مهارت های خود را با توجه با این متدهای آموزشی ارتقا داده و سطح آموزشی خود را بالا ببرید.
امروزه اما شاید این دوره ها به تنهایی تاثیرگزار واقع نشوند و بهتر است که علاوه بر حضور در این دوره ها، نحوه آموزش از راه دور، نحوه آموزش به کودکان و… را نیز بیاموزید و در حوزه های مختلف بتوانید به خوبی ظاهر شوید.
احمدرضا ابراهیمی با کیفیت بخشیدن به حوزه آموزش، دوره های رامیت و تریبیت مدرس راکت را نیز طراحی و در واقع با تدریس مستقیم خود به اساتید و همکاران عزیز، در پیش برد جامعه ای مدرن عزم خود را جزم نموده است.
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دوره های تربیت مدرس و کسب مشاوره های لازم، شما می توانید بخش زیر را تکمیل و منتظر تماس مشاوران آموزشی ما باشید. ارتباط با ما را از طریق صفحات مجازی اینستاگرام و تلگرام فراموش نکنید. ما همواره در کنار شما عزیزان هستیم.