آب و هوا به زبان چینی در بسیاری از مواقع روز به کار شما می آید. امروز می خواهم چند تا از عبارت ها و اصطلاح های مهم و رایج این موضوع را به شما آموزش دهم. در زبان چینی اگر شما بخواهید در مورد آب و هوا صحبت کنید مطمئن هستم این عبارات به کمک شما خواهند آمد. آب و هوا در زبان چینی می شود.

。天气
。Tiānqì
آب و هوا.
اگر بخواهید بپرسید ” هوا چطوره؟ “ باید از اصطلاح زیر استفاده کنید. البته این عبارت مخصوص موقعیت های غیر رسمی است و شما نمی توانید از آن در موقعیت های رسمی استفاده کنید.

?天气怎么样
?Tiānqì zěnme yàng
            هوا چطوره؟

اگر بخواهید هوای امروز را بپرسید به غیر از عبارت بالا می توانید از اصطلاح زیر نیز استفاده کنید.

           ?今天天气怎么样
?Jīntiān tiānqì zěnme yàng
امروز هوا چطوره؟

توضیحات برای عکس ثبت نشده

 

شما برای پاسخ دادن به این سوالات از عبارت های نوشته شده زیر می توانید استفاده کنید. اگر هوا خوب یا خیلی خوب بود می توانید اصطلاح رایج و مفید زیر را کار ببرید.

        。很好
。Hěn hǎo

خیلی خوب یا خوب.

یا می توانید بگویید: (جواب زیر کامل شده ی جواب بالا است)

。今天天气不错
。Jīntiān tiānqì bùcuò
امروز هوا خیلی بد نیست.
(یا همان امروز هوا خوبه.)

اما در صورتی که هوا خوب نباشد و یا بد باشد عبارت زیر را می شود بیان کرد. (برای دانستن تلفظ دقیق تر به کلیپ مراجعه کنید.)

     。不是很好
。Bùshì hěn hǎo
خیلی خوب نیست.

اکنون به سراغ جواب های دقیق تری می رویم. این اصطلاحات غیر رسمی هستند.

今天很热
Jīntiān hěn rè
   امروز خیلی گرمِ. 

عبارت بالا معنای امروز خیلی گرم است را می دهد اما عبارت پایین معنای امروز خیلی سرد است را می دهد.

今天很冷
Jīntiān hěn lěng
امروز خیلی سردِ.

 

توضیحات برای عکس ثبت نشده

همچنین برای جواب دادن به دیگر سوالات می توانید از آب و هوا های مختلف استفاده کنید. اول بیاید ببینیم هرکدام از این عبارات به زبان چینی چه می شود. روزی که آفتابی است به زبان چینی می شود:

.晴天 
.Qíngtiān 
روز آفتابی. 

روزی که ابری است به زبان چینی می شود:

.阴天
.Yīn tiān 
روز ابری. 

روزی که باران می آید به زبان چینی می شود:

.雨天 
.Yǔtiān 
روز بارانی. 

روزی که برف می آید به زبان چینی می شود:

.雪天 
.Xuě tiān 
روز برفی.

 

اکنون که آب و هوا های متفاوت و رایج را فرا گرفته اید بهتر است به سراغ استفاده کردن از آنها در جواب ها برویم. در صورتی که هوا در موقعیت شما آفتابی بود می توانید بگویید:

。今天是晴天
。 Jīntiān shì qíngtiān
امروز آفتابیه 
یا امروز هوا آفتابیه.

برای گفتن بقیه ی آب و هوا ها کافی است به جای 晴天 آب هوای مورد نظر خودتان را که کمی قبل تر یادگرفتید با این عبارت جایگزین کنید. همچنین برای باریدن باران و برف می توانید بگویید:

.下雨
.Xià yǔ 
باریدن باران.

.下雪
.Xià xuě 
باریدن برف.

برای گفتن آب و هوای روز های دیگر می توان از اصطلاحات مفید و جذاب زیر استفاده نمود.

。今天会下雨
。 Jīntiān huì xià yǔ
امروز باران می بارد.
امروز باران خواهد بارید.

یا

。明天会下雪
。 Míngtiān huì xià xuě
فردا برف میباره.
فردا برف خواهد بارید.

آموزش مکالمه زبان چینی در هر موسسه ای به درستی تدریس نمی شود اما در موسسه استاد احمدرضا ابراهیمی می توانید این مبحث شیرین را با روش های اصولی فرا بگیرید.
دروه های  راکت (آموزش زبان در ۵۰ روز) زبان چینی دوره هایی ویژه مختص به این موسسه است که تنها اساتید این موسسه قادر به تدریس آن هستند اما اساتید این موسسه به غیر از دوره های راکت زبان چینی دوره های راکت زبان های انگلیسی، آلمانی، عربی، ژاپنی، فرانسوی، روسی و اسپانیایی را نیز برگزار می کنند که برای شرکت در این دوره ها کافی است فرم زیر را تکمیل نمایید و یا با شماره  ۰۳۱۳۷۴۴۵۰۰۱ و ۰۹۳۳۳۵۵۸۰۰۲ تماس حاصل کنید.
جهت فرا گیری مباحث بیشتری از این زبان به مقالات زیر مراجعه کنید.
روز های هفته به زبان چینی، سلام و احوالپرسی به زبان چینی،زمان و ساعت به زبان چینی، پرسیدن سن به زبان چینی، و حتی در دیگر زبان ها مقالات انواع خداحافظی به زبان انگلیسی، روز های هفته به زبان انگلیسی،  حال ساده و استمراری در انگلیسی، احوالپرسی به زبان آلمانی، کاربرد ها و تفاوت های will و be going to، سلام کردن به زبان آلمانی و آموزش تضمینی زبان انگلیسی.