افرادی که قصد شرکت در آزمون های زبان انگلیسی را دارند بهتر است از تفاوت آیلتس و تافل نیز اطلاع داشته باشند. آیلتس و تافل دو آزمون از آزمون‌های مهم زبان انگلیسی محسوب می‌شوند. اینکه افراد به کدام یک از این آزمون‌ها نیاز دارند، بسته به اهداف و برنامه‌ای است که برای خود در نظر گرفته‌اند. هر یک از این آزمون‌ها دارای شباهت‌ها و تفاوت‌هایی هستند. با خواندن این مقاله سوالاتی که درباره آیلتس، تافل، تفاوت و شباهت‌های آیلتس و تافل ذهن شما را مشغول کرده است، پاسخ خواهیم داد.

آزمون آیلتس چیست؟

آزمون آیلتس (IELTS) یک آزمون بین المللی محسوب می‌شود. مدرک آزمون آیلتس در 10000 موسسه جهان مورد قبول می‌باشد. افرادی که قصد تحصیل و دریافت ویزای برخی از کشورها را دارند باید برای دریافت مدرک آیلتس اقدام نمایند. این آزمون برای سنجش میزان سطح زبانی داوطلبان برگزار می‌شود. آیلتس از چهار بخش اصلی (Listening, Speaking, Reading, writing) تشکیل شده است. بخش اسپیکینگ آیلتس معمولا یک هفته قبل و یا بعد از آزمون اصلی برگزار می‌شود. باید بدانید که دو نوع آزمون آیلتس وجود دارد. این دو آزمون شامل:

 1. آیلتس آکادمیک
 2. آیلتس جنرال

هر دو این آزمون‌ها از چهار بخش اصلی تشکیل شده‌اند اما در بخش ریدینگ و رایتینگ با یک دیگر تفاوت‌هایی دارند. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای درک بهتر به مطالعه مقاله تفاوت آیلتس آکادمیک و جنرال بپردازید.

آزمون تافل چیست؟

آزمون تافل (TOEFL) یکی دیگر از آزمون‌های پر اهمیت زبان انگلیسی می‌باشد. این آزمون مورد قبول کشورهای آمریکایی می‌باشد. در صورتی که قصد تحصیل در چنین کشوهایی را دارید باید برای گرفتن مدرک تافل اقدام نمایید. این آزمون مورد قبول بیش از 8500 موسسه در کشوهای مختلف می‌باشد. این آزمون از چهار بخش اصلی (Listening, Speaking, Reading, Writing) تشکیل شده است.

مقایسه آزمون آیلتس و تافل

در همین ابتدا باید به این سوال پاسخ داد که آزمون آیلتس یا تافل؟ به نظر شما کارایی هر یک از این آزمون‌ها در چیست؟ برای دریافت پاسخ خود با ما همراه باشید.
یکی از مشکلاتی که بسیاری از داوطلبان آزمون‌های آیلتس (IELTS:International English Language Test System) و تافل (TOEFL:Test of English as a Foreign Language) دارند عدم آگاهی از ویژگی‌ها و کاربرد این دو آزمون می‌باشد.

 • کاربرد آزمون آیلتس و تافل

هر دو این آزمون‌ها برای پذیرش در دانشگاه‌های انگلیسی زبان کاربرد دارند. اما افرادی که قصد دریافت ویزای مهاجرتی به کشورهای مثل استرالیا و کانادا را دارند باید حتما حتما در آزمون آیلتس شرکت کنند. کشور انگلستان یکی از کشوهایی است که چه برای مهاجرت و چه برای تحصیل مدرک آزمون آیلتس را قبول دارد.

 • محل برگزار کننده اصلی آزمون تافل و آیلتس

محل برگزار کننده اصلی آزمون آیلتس (British Council, IDP: IELTS Australia and Cambridge English Language Assessment) می‌باشد در حالی که برگزار کننده اصلی آزمون تافل (ETS) است.

 • بخش‌های تشکیل دهنده آزمون آیلتس و تافل

بخش‌های تشکیل دهند آزمون آیلتس به ترتیب شامل قسمت‌های (Listening, Reading, Writing, Speaking) می‌باشد و اما بخش‌های تشکیل دهنده آزمون تافل شامل (Reading, Listening, Speaking, Writing) است.

 • زمان استراحت بین دو آزمون تافل و آیلتس

درباره وقت استراحت بین دو آزمون باید گفت که در آزمون‌ آیلتس وقت استراحتی در نظر گرفته نشده است اما در آزمون تافل بین دو بخش Listening و Speaking  ده دقیقه وقت استراحت وجود دارد.

 • لهجه‌های مورد استفاده در آزمون تافل و آیلتس

لهجه‌های به کار برده شده در هر آزمون نیز متفاوت می‌باشد. در آزمون آیلتس لهجه‌های به کار برده شده شامل (Australia, Canada, Newzealand, U.K, U.s)  می‌باشد. در صورتی که لهجه‌های به کار برده شده در آزمون تافل شامل (North America, U.K, Newzealand, Australia) می‌باشد.

 • هزینه هر دو آزمون تافل و آیلتس

هزینه آزمون آیلتس در کشوهای مختلف متفاوت می‌باشد برای مثال در ایران 6 میلیون و 250 هزار تومان و در آمریکا $215- $1245 دلار می‌باشد. هزینه برگزاری آزمون تافل نیز در کشورهای مختلف متفاوت است معمولا بین $$165- $300 دلار اما در بیشتر کشورها زیر $200 هزینه دریافت می‌شود.

 • مدت زمان برگزاری آزمون تافل و آیلتس

زمان در نظر گرفته شده برای آزمون آیلتس 2 ساعت و 45 دقیقه اما این در حالی است که زمان در نظر گرفته شده برای آزمون تافل 4 ساعت می‌باشد.

 • مکان برگزاری آزمون آیلتس و تافل

آزمون آیلتس در بیشتر از 140 کشور در سراسر دنیا در حال برگزاری می‌باشد. مکان‌های بی‌شماری برای برگزاری آزمون تافل در نظر گرفته شده است.

 • اعلام نتایج آزمون تافل و آیلتس

مدت زمان اعلام نتایج آزمون آیلتس 13 روز بعد از آزمون و تافل 10 روز بعد از آزمون می‌باشد.

 • شیوه نمره دهی آزمون تافل و آیلتس

مقیاس در نظر گرفته شده برای آزمون آیلتس 0 تا 9 می‌باشد اما برای آزمون تافل 0 تا 120 در نظر گرفته شده است.

تفاوت آزمون تافل و آیلتس در بخش Speaking

در بخش اسپیکینگ آزمون آیلتس و تافل یک سری تفاوت‌های کوچکی وجود دارد. مثلا در آزمون آیلتس هر داوطلب با یک ممتحن به صورت رو در رو به مکالمه و صحبت می‌پردازد. این در صورتی است که در آزمون تافل داوطلب از طریق میکروفون و با کامپیوتر در حال صحبت می‌باشد.
اسپیکینگ آیلتس شامل 3 قسمت و 11 تا 14 دقیقه زمان دارید تا به پاسخ سوالات بپردازید و اما اسپیکینگ تافل شامل 6 قسمت می‌باشد و 20 دقیقه زمان دارید تا به پاسخ سوالات اقدام نمایید.

تفاوت آزمون تافل و آیلتس در بخش Listening

بخش لیسنینگ آزمون آیلتس شامل 4 قسمت می‌باشد. زمان در نظر گرفته شده برای پاسخ به سوالات 30 دقیقه در نظر گرفته شده است و 10 دقیقه زمان دارید تا پاسخ سوالات خود را وارد پاسخ نامه آزمون کنید.
بخش لیسنینگ آزمون تافل 1 ساعت در نظر گرفته شده است. در این آزمون باید 4 تا 6 فایل صوتی را بشنوید و سپس بر اساس مطالبی که شنیده‌اید به پاسخگویی اقدام نمایید.

تفاوت آزمون تافل و آیلتس در بخش Writing

آزمون تافل و آیلتس در قسمت رایتینگ، هر دو به 2 قسمت تشکیل می‌شوند. در رایتینگ آزمون آیلتس در قسمت اول در مدت 20 دقیقه زمان دارید تا مقاله ای بنویسید و در آن به توصیف جدول، نقشه، نمودار و… بپردازید. در قسمت دوم رایتینگ آزمون آیلتس باید مقاله‌ای را در حدود 250 تا 300 کلمه در مدت زمان 40 دقیقه بنویسید.
در بخش اول رایتینگ آزمون تافل باید به یک صوت گوش دهید و سپس در پاسخ به سوالی که در صوت مطرح شده است باید با تعداد کلمات 300 تا 350 کلمه مقاله‌ای بنویسید. در قسمت دوم نیز از شما خواسته می‌شود که مقاله‌ای دیگری را بنویسید.

تفاوت آزمون تافل و آیلتس در بخش Reading

در بخش رایتینگ آیلتس و تافل متنی با موضوع آکادمیک در مدت زمان 60 دقیقه ارائه می‌شود. سپس متقاضیان آزمون باید با درک مطلب به پاسخگویی سوالات بپردازند. بخش ریدینگ آزمون آیلتس شامل 40 سوال و در 3 بخش با موضوعات متفاوت شامل می‌شود.
بخش رایتینگ آزمون تافل شامل 3 تا 5 بخش می‌باشد و در هر قسمت بین 12 تا 14 سوال مطرح شده است.

شباهت آزمون تافل و آیلتس

 • و اما شباهت آزمون آیلتس و تافل در فرمت برگزاری آزمون می‌باشد. به عبارتی هر دو این آزمون‌ها به صورت کاغذی و کامپیوتری برگزار می‌شوند.
 • اعتبار هر دو آزمون به مدت 2 سال می‌باشد و بعد از 2 سال اعتبار قانونی هر دو آزمون از بین می‌رود و برای آزمون، مجددا باید اقدام نمایید.

امیدواریم با اتمام این مقاله پاسخ سوالات خود را دریافت کرده باشید. در صورت علاقه و کسب دانش و اطلاعات بیشتر می‌توانید به مطالعه مقالات مختلفی مثل:
سریع ترین راه گرفتن مدرک آیلتس چیست؟ اعتبار مدرک آیلتس چقدر است؟ محل های برگزاری آزمون آیلتس کجاست؟ گرفتن مدرک آیلتس چقدر طول می کشد؟ و… اقدام نمایید.
قبل از آزمون اصلی معمولا داوطلبان در دوره‌های و کلاس‌های آمادگی آیلتس و تافل شرکت می‌کنند. در حال حاضر دوره آنلاین آیلتس و تافل گسترش چشمگیری پیدا کرده است. چیزی که در هر دو این آزمون‌ها باید بدان توجه داشت اساتید ماهر و حرفه‌ای می‌باشد. داشتن اساتیدی که در این مسیر پر فراز و نشیب به صورت دائم از شما حمایت و پشتیبانی دائمی داشته باشند کار آسانی نیست.
اساتید چند زبانه سایت زبان احمدرضا ابراهیمی با گذر از آموزش‌های لازم و دشوار توانسته‌اند با درک و آگاهی بسیار به آموزش داوطلبان در دوره‌های و کلاس‌های ماک آیلتس بپردازند. دوره‌های موجود در سایت احمدرضا ابراهیمی به صورت آنلاین و خصوصی برگزار می‌شوند.
شما می‌توانید قبل از آغاز دوره آمادگی آیلتس به سراغ دوره راکت آموزش زبان انگلیسی که به دو صورت VIP Rocket (آموزش زبان انگلیسی در 50 روز) و Tailored Rocket (آموزش زبان انگلیسی در 50 جلسه) برگزار می‌شوند بروید. این دوره با هدف نیتیو لایک شدن و با سیستم آموزشی و محتوای متفاوت از دیگر دوره‌ها آموزش را آغاز کرده است.
این دوره به دلیل داشتن هدف آموزشی متفاوت از روشی متفاوت نیز برای آموزش استفاده می‌کند. آموزش زبان انگلیسی با سریال، روش مورد استفاده در دوره راکت می‌باشد.
هر دو دوره از پشتیبانی کاملی برخوردار هستند. در کنار اساتید حرفه‌ای می‌توانید یادگیری نامحدود و لذت بخشی را تجربه کنید.
برای دریافت اطلاعات بیشتر، شرکت در دوره ماک آیلتس، آگاهی از دوره‌های راکت و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی زیر با ارتباط حاصل نمایید:
_ تکمیل فرم مشاوره و ثبت نام در انتهای صفحه
_ پشتیبانی سایت
_ تماس با شماره تلفن 09333558002