روز های هفته به زبان ترکی یکی از محبوب ترین مباحث در زبان ترکی است. امروز می خواهم روز های هفته را به زبان ترکی همراه با چند نمونه سوال و تعدادی اصطلاح کاربردی به شما آموزش بدهم.شما از این اصطلاحات می توانید در موقعیت های مختلف رسمی و غیر رسمی استفاده کنید. در اکثر کشور های اروپایی دوشنبه اولین روز هفته است پس برای روز های هفته داریم.

.Pazartesi
   دوشنبه.

   .Salı
سه شنبه.

.Çarşamba
   چهارشنبه.

.Perşembe
   پنج شنبه.

.Cuma
 جمعه.

.Cumartesi
      شنبه.

 .Pazar
یک شنبه.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

 

اما برای گفتن روز های هفته یعنی دو شنبه تا جمعه در این زبان استثنایی از عبارت زیر استفاده می کنند. عبارت زیر هم معنی روز های هفته است.

  .Hafta içi
روز های هفته 

اما به شنبه و یکشنبه که در این زبان و کشور آخر هفته هستند می گویند: (برای تلفظ دقیق تر به کلیپ مراجعه کنید.)

.Hafta sonu 
   آخر هفته.

اکنون به چند کلمه و عبارت در رابطه با روز های هفته به زبان ترکی می پردازیم. این اصطلاحات شما را همچون یک ترکی زبان اصیل جلوه می دهد زیرا این عبارات را تنها خود ترکی زبانان استفاده می کنند.

.Gün 
  روز.

.Günler
  روز ها.

.Hafta
  هفته.

.Haftalar
 هفته ها.

.Bugün
   امروز.

.Yarın
  فردا.

.Dün
دیروز.

 

سوالی که جزو سوالات رایج این زبان است سوال زیر است که بسیار هم کاربردی است.

?Bugün günlerden ne
   امروز چند شنبه است؟

برای پاسخ به سوال عامیانه ی بالا می توانید از دو جواب زیر استفاده نمایید. (برای دانستن طرز صحیح تلفظ این عبارت ها به کلیپ مراجعه کنید.)

.Bugün çarşamba

و یا

.Bugün günlerden çarşamba

 

توضیحات برای عکس ثبت نشده

با اینکه آموزش رایگان زبان ترکی نیازمند زمان و تلاش بسیار است اساتید موسسه احمدرضا ابراهیمی بی وقفه آموخته های خود را به صورت کلیپ و مقاله بدون هیچ چشم داشتی در اختیار شما علاقه مندان یادگیری زبان ترکی قرار می دهند. لینکهای زیر جهت راهنمایی شما در زمینه های مختلف زبان ترکی قرار داده شده است.
آموزش زبان ترکی استانبولی، یادگیری ترکی استانبولی، آموزش مکالمه ترکی، گرامر ترکی استانبولی و ادبیات ترکی استانبولی

آموزش مکالمه زبان ترکی با مشاهده کلیپهای انواع خداحافظی به زبان ترکی، روزهای هفته به زبان ترکی، سلام کردن به زبان ترکی و دیگر موضوعات در بخش های متفاوت مقالات صورت می گیرد.

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و اطلاعات کار آمد و مفیدی به شما عزیزان داده باشم. موسسه ابراهیمی به غیر از دوره های راکت زبان ترکی دوره های راکت زبان های انگلیسی، آلمانی، عربی، ژاپنی، فرانسوی، روسی و اسپانیایی را نیز برگزار می کند.
دوره های راکت (آموزش زبان در ۵۰ روز) ویژه علاقه مندانی است که مایل به یادگیری یک زبان در مدت زمان کوتاه می باشند. این دوره ها با بهره گیری از علوم جدید آموزشی و با راهبری اساتید حرفه ای موسسه آنلاین آموزش زبان ابراهیمی برگزار می گردند. برای شرکت در این دوره ها فرم پایین را تکمیل نموده و یا با شماره های ۰۳۱۳۷۴۴۵۰۰۱ و ۰۹۳۳۳۵۵۸۰۰۲ تماس حاصل نمایید.