برای ورود به هر کشوری لازم است از آداب و رسوم احوال پرسی آن کشور مطلع باشیم. در همه ی کشورها سلام و احوال پرسی اهمیت زیادی دارد. با یادگیری این مهارت بهتر می‌توانید با بومیان کشورها ارتباط برقرار کنید. سلام و احوال پرسی به زبان ترکی یا سلام به ترکی یکی دیگر از مباحث مکالمه محور این زبان است که همیشه مخاطبان خاص خودش را دارد. امروز می خواهیم چند عبارت و اصطلاح کاربردی این زبان را به شما آموزش بدهیم. در موقعیت های دوستانه و عامیانه و حتی رسمی شما می‌توانید از عبارات زیر استفاده کنید. اما نکته ی حائز اهمیت این است که تلفظ صحیح این کلمات هم از اهمیت زیادی برخوردار است.

سلام و احوال پرسی به زبان ترکی:

در زبان ترکی برای سلام کردن از دو کلمه استفاده می شود که یکی از آن ها رسمی و دیگری غیر رسمی می باشد.

  • selam که به معنی سلام خودمان است اما در زبان ترکی زمانی به کار برده می شود که افراد با هم روابط صمیمی دارند مثل روابط خانوادگی، فامیلی و دوستانه. در روابط رسمی و مهم از کلمه ی Merhaba استفاده می شود. اما زمانی که بخواهید سلام و احوال پرسی رسمی تری داشته باشید می توانید از عبارت iyi gunler از صبح تا عصر استفاده کنید. عبارت iyi aksamlar به معنی عصر است و از این عبارت معمولا در آغاز شب استفاده می شود. توجه کنید که از این عبارات وقتی به جمعی وارد می شوید استفاده کنید.
  • Nasılsın این عبارت به معنی حالت چطوره؟ می باشد. این عبارت برای زمان های غیر رسمی و دوستانه کاربرد دارد. زمانی که شما و دیگران در مکالمات خود این عبارت را به کار می برید به معنی این است که روابط دوستانه و نزدیک دارید. اما در روابط رسمی خود برای احوال پرسی از عبارت Nasılsınız که به معنی حالتون چطوره؟ است می توانید استفاده کنید.
  برای پاسخ دادن به دو سوال جذاب بالا می توانید از اصطلاح اİyiyim که به معنی خوبم و یا از عبارت kotuyum  به معنی بد هستم، استفاده کنید. این عبارت را هم برای مواقع غیر رسمی و هم برای مواقع رسمی می توان به کار برد.
  • در زبان ترکی برای خداحافظی کردن به صورت غیر رسمی و دوستانه می توانید از عبارت Gule Gule استفاده کنید اما برای خداحافظی می توانید عبارت دیگری bay-bay را به کار ببرید این عبارت هم در روابط رسمی و هم در روابط غیر رسمی به کار برده می شود.
  • در ترکی از عبارت Gunaydin به عنوان صبح بخیر استفاده می شود. از این عبارت تا وقتی که روز به میانه نرسیده است می توانید استفاده کنید.
  • عبارت N’aber به معنی چه خبر؟ می باشد. این عبارت در مکالمات غیر رسمی به کار برده می شود و در جواب این سوال لزوما جواب دقیقی داده نمی شود. یک جواب مشخص مد نظر گوینده و شنونده نیست.
  • در زبان ترکی زمانی که فردی را برای اولین بار می بینید می توانید برای احترام بیشتر از عبارت Tanistigimiza memnun oldum که به معنی از دیدن شما خوشحال شدم می باشد، استفاده کنید.
  • اما زمانی که فردی را برای مدت طولانی ندیده اید در زمان دیدارتان می توانید عبارت seni takrar gurdugume memnun oldum که به معنی از دیدار دوباره ی شما خوشحالم را به کار ببرید.

اکنون با هم به یکی از مکالمه های غیر رسمی و دوستانه زبان ترکی می پردازیم. از اصطلاحات و عبارات این مکالمه می‌توانید در موقعیت های غیر رسمی استفاده کنید. این مکالمه دو شخصیت دارد یکی از آنها A و دیگر B است.

 سلام        !A: Merhaba

   سلام       !B: Merhaba

 حالت چطوره ؟     ?A: Nasılsın

 من خوبم،تو چطوری ؟        ?B: (Ben) İyiyim. Ya sen

 من هم خوبم.           .A: Ben de iyiyim

این مکالمه اندکی با  مکالمه بالا فرق می کند. زیرا مکالمه بالا غیر رسمی بود اما این مکالمه کاملا رسمی است. در این مکالمه همچون مکالمه قبلی عباراتی را فرا می گیرید که بسیار مفید و کاربردی در این زبان است. 

 سلام      !A: Merhab

 سلام     !B: Merhaba

 حالتون چطوره؟    ?A: Nasılsınız

 من خوبم. شما چطورین ؟      ?B: (Ben) İyiyim. Ya sız

 من هم خوبم.      .A: Ben de iyiyim

 با اینکه آموزش رایگان زبان ترکی نیازمند زمان و تلاش بسیار است اساتید موسسه احمدرضا ابراهیمی بی وقفه آموخته های خود را به صورت کلیپ و مقاله بدون هیچ چشم داشتی در اختیار شما علاقه مندان یادگیری زبان ترکی قرار می دهند. لینکهای زیر جهت راهنمایی شما در زمینه های مختلف زبان ترکی قرار داده شده است.
آموزش زبان ترکی استانبولی، یادگیری ترکی استانبولی، آموزش مکالمه ترکی، گرامر ترکی استانبولی و ادبیات ترکی استانبولی

آموزش مکالمه زبان ترکی با مشاهده کلیپهای انواع خداحافظی به زبان ترکی، روزهای هفته به زبان ترکی، سلام کردن به زبان ترکی و دیگر موضوعات در بخش های متفاوت مقالات صورت می گیرد.
امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و اطلاعات کار آمد و مفیدی به شما عزیزان داده باشیم. موسسه ابراهیمی به غیر از دوره های راکت زبان ترکی دوره های راکت زبان های :  انگلیسی، آلمانی، عربی، ژاپنی، فرانسوی، روسی و اسپانیایی را نیز برگزار می کند.
دوره های راکت (آموزش زبان در ۵۰ روز) ویژه علاقه مندانی است که مایل به یادگیری یک زبان در مدت زمان کوتاه می باشند. این دوره ها با بهره گیری از علوم جدید آموزشی و با راهبری اساتید حرفه ای موسسه آنلاین آموزش زبان ابراهیمی برگزار می گردد. برای شرکت در این دوره ها فرم مشاوره و ثبت نام را که رایگان در اختیار شما عزیزان در پایین قرار گرفته است را تکمیل نموده تا مشاوران ما با شما تماس حاصل فرمایند.