احوالپرسی به زبان ترکی یکی دیگر از مباحث مکالمه محور این زبان است که همیشه مخاطبان خاص خودش را دارد. امروز می خواهم چند عبارت و اصطلاح کاربردی این زبان را به شما آموزش بدهم. در موقعیت های دوستانه و عامیانه شما می توانید از عبارت زیر استفاده کنید. عبارت زیر تنها مخصوص مواقع غیر رسمی است.
?Nasılsın
حالت چطوره؟

اگر شما در موقعیت های رسمی و یا حتی کاری باشید می توانید از عبارت زیر استفاده کنید. عبارت زیر جزو عبارت های کاربردی این زبان شیرین است. (برای تلفظ دقیق تر به کلیپ مراجعه کنید).

 ?Nasılsınız
حالتون چطوره؟

توضیحات برای عکس ثبت نشده

 

برای پاسخ دادن به دو سوال جذاب بالا می توانید از اصطلاح زیر استفاده کنید. از این عبارت هم برای مواقع غیر رسمی و هم برای مواقع رسمی می توان استفاده کرد.

.İyiyim
  خوبم.

اکنون با هم به یکی از مکالمه های غیر رسمی و دوستانه زبان ترکی می پردازیم. از اصطلاحات و عبارات این مکالمه می توانید در موقعیت های غیر رسمی استفاده کنید. این مکالمه دو شخصیت دارد یکی از آنها A و دیگر B است. (معنای هر کدام از عبارات زیر آن نوشته شده است.)

!A: Merhaba
سلام!

!B: Merhaba
سلام!

?
A: Nasılsın
حالت چطوره؟

?
B: (Ben) İyiyim. Ya sen
  (من) خوبم. و تو چطوری؟ 

.A: Ben de iyiyim
      من هم خوبم. 

 

این مکالمه اندکی با  مکالمه بالا فرق می کند. زیرا مکالمه بالا غیر رسمی بود اما این مکالمه کاملا رسمی است. در این مکالمه همچون مکالمه قبلی عباراتی را فرا می گیرید که بسیار مفید و کاربردی در این زبان است. (برای دانستن تلفظ دقیق کلمات و عبارات به کلیپ مراجعه کنید.)

!A: Merhaba
       سلام!

!B: Merhaba
       سلام! 

?A: Nasılsınız
 حالتون چطوره؟ 

?B: (Ben) İyiyim. Ya sız
  (من) خوبم. و تو چطوری؟ 

.A: Ben de iyiyim
     من هم خوبم.

توضیحات برای عکس ثبت نشده

 

در مکالمه بالا Ya siz یعنی “و شما چطور؟ “. در احوال پرسی به زبان ترکی از عبارت “چه خبر” نیز استفاده می کنند که در ترکی می شود:
N’abar 

یا

?ne haber
معنای هر دو عبارات بالا ” چه خبر؟ ” است.
که در پاسخ این دو سوال می توایند بگویید İyilik که یعنی همه چیز خوب است. با اینکه آموزش رایگان زبان ترکی نیازمند زمان و تلاش بسیار است اساتید موسسه احمدرضا ابراهیمی بی وقفه آموخته های خود را به صورت کلیپ و مقاله بدون هیچ چشم داشتی در اختیار شما علاقه مندان یادگیری زبان ترکی قرار می دهند. لینکهای زیر جهت راهنمایی شما در زمینه های مختلف زبان ترکی قرار داده شده است.
آموزش زبان ترکی استانبولی، یادگیری ترکی استانبولی، آموزش مکالمه ترکی، گرامر ترکی استانبولی و ادبیات ترکی استانبولی

آموزش مکالمه زبان ترکی با مشاهده کلیپهای انواع خداحافظی به زبان ترکی، روزهای هفته به زبان ترکی، سلام کردن به زبان ترکی و دیگر موضوعات در بخش های متفاوت مقالات صورت می گیرد.

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و اطلاعات کار آمد و مفیدی به شما عزیزان داده باشیم. موسسه ابراهیمی به غیر از دوره های راکت زبان ترکی دوره های راکت زبان های انگلیسی، آلمانی، عربی، ژاپنی، فرانسوی، روسی و اسپانیایی را نیز برگزار می کند.
دوره های راکت (آموزش زبان در ۵۰ روز) ویژه علاقه مندانی است که مایل به یادگیری یک زبان در مدت زمان کوتاه می باشند. این دوره ها با بهره گیری از علوم جدید آموزشی و با راهبری اساتید حرفه ای موسسه آنلاین آموزش زبان ابراهیمی برگزار می گردند. برای شرکت در این دوره ها فرم پایین را تکمیل نموده و یا با شماره های ۰۳۱۳۷۴۴۵۰۰۱ و ۰۹۳۳۳۵۵۸۰۰۲ تماس حاصل نمایید.