IELTS7 Banner 01 8

ساعت و زمان به زبان ترکی مبحث پر از شگفتی و زیبایی است که تنها فراگیران اندکی قادر به دیدن این زیبایی ها و شگفتی ها هستند. من امروز می خواهم این مبحث را به همراه زیبایی ها، آسانی ها و شگفتی های آن به شما آموزش دهم. اگر بخواهید در زبان ترکی از یک نفر ساعت بپرسید و بگویید ساعت چنده باید یکی از عبارات زیر را به کار ببرید. این عبارات در موقعیت‌های خود بسیار شگفت انگیز و کاربردی هستند. هر دوی این عبارات به یک معنا هستند.

?Saat kaç
?Saat kaç oldu
ساعت چنده؟
kaç = چند

اگر شخصی از من یکی از عبارات بالا و یا هر عبارت دیگری از این مبحث را بپرسد بدون شک من از اصطلاحات زیر استفاده می کردم اولین عبارت در موقعیت هایی استفاده می شود که شخصی از شما بپرسد ساعت چند است و ساعت ۵ باشد. عبارت دوم نیز به همین شکل اما در موقعیت‌هایی استفاده می شود که ساعت ٢ باشد.

.Saat beş
ساعت ۵ است.

.Saat iki
ساعت ۲ است.

عبارت زیر نیز معنای ساعت ۵ است را می دهد اما برخلاف عبارت بالا به صورت غیر رسمی استفاده می شود.

Saat beş oldu.
ساعت پنجه.

در زبان ترکی اگر بخواهید بگویید یک ربع از ساعت ۳ گذشته است یا همان ساعت سه و ربع است می توانید از عبارت زیر استفاده کنید.

.Saat üçü çeyrek geçiyor
یک ربع از ساعت ۳ گذشته است.
çeyrek = یک ربع
geçiyor = گذشتن

 

 

عبارت زیر نیز مثالی است از عبارت بالا است.

.Saat beşi çeyrek geçiyor
ساعت ۵:۱۵ است
یا
یک ربع از ساعت ۵ گذشته.

اما اگر بخواهید بگویید ساعت ۳:۳۰ است و یا نیم ساعت از ساعت ۳ گذشته می توان از عبارت زیر استفاده کرد.

.Saat üç buçuk
نیم ساعت بعد از = buçuk

و در اخر اگر بخواهید بگویید یک ربع مانده تا ساعت ۶ باید بگویید:

.Saat altıye çeyrek var
çeyrek var = یک ربع مانده

با اینکه آموزش رایگان زبان ترکی نیازمند زمان و تلاش بسیار است اساتید موسسه احمدرضا ابراهیمی بی وقفه آموخته های خود را به صورت کلیپ و مقاله بدون هیچ چشم داشتی در اختیار شما علاقه مندان یادگیری زبان ترکی قرار می دهند. لینکهای زیر جهت راهنمایی شما در زمینه های مختلف زبان ترکی قرار داده شده است.
آموزش زبان ترکی استانبولی، یادگیری ترکی استانبولی، آموزش مکالمه ترکی، گرامر ترکی استانبولی و ادبیات ترکی استانبولی
آموزش مکالمه زبان ترکی با مشاهده کلیپهای انواع خداحافظی به زبان ترکی، روزهای هفته به زبان ترکی، سلام کردن به زبان ترکی و دیگر موضوعات در بخش های متفاوت مقالات صورت می گیرد.
امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و اطلاعات کار آمد و مفیدی به شما عزیزان داده باشم. موسسه ابراهیمی به غیر از دوره های راکت زبان ترکی دوره های راکت زبان های انگلیسی، آلمانی، عربی، ژاپنی، فرانسوی، روسی و اسپانیایی را نیز برگزار می کند.
دوره های راکت (آموزش زبان در ۵۰ روز) ویژه علاقه مندانی است که مایل به یادگیری یک زبان در مدت زمان کوتاه می باشند. این دوره ها با بهره گیری از علوم جدید آموزشی و با راهبری اساتید حرفه ای موسسه آنلاین آموزش زبان ابراهیمی برگزار می گردند. برای شرکت در این دوره ها فرم پایین را تکمیل نموده و یا با شماره های ۰۳۱۳۷۴۴۵۰۰۱ و ۰۹۳۳۳۵۵۸۰۰۲ تماس حاصل نمایید.